Φάση από το ματς του Άγιαξ με τη Ρεάλ Μαδρίτης

Στο τέλος η Ρεάλ, «καθάρισε» η Τότεναμ

© Φωτογραφία : AP Photo/Peter Dejong
0 0 0

Το 1-2 στο Άμστερνταμ δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στη «βασίλισσα» για την πρόκριση, ενώ στο άλλο ματς τα «σπιρούνια» ουσιαστικά εξασφάλισαν από απόψε την πρόκριση.

Ωραίο ματς έγινε στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» με τον Άγιαξ να γνωρίζει την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 1-2, με το γκολ του Ασένσιο στο τέλος. Οι Ολλανδοί είχαν δοκάρι με τον Τάντιτς, ενώ έπεσαν «θύματα» του VAR, καθώς χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά στο Champions League για να μη μετρήσει το γκολ του Ταλιαφίκο.

Στον άλλο αγώνα, με γκολ των Σον, Βερτόνχεν και Γιορέντε η Ντόρτμουντ νίκησε στο Λονδίνο την Τότεναμ με 3-0 και ουσιαστικά προκρίθηκε από απόψε στους «8».

ΑΓΙΑΞ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-2

Η Ρεάλ με μια «κυνική» και «επαγγελματική» εμφάνιση πήρε αυτό που ήθελε στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», επικρατώντας με 2-1 του Άγιαξ και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στους «8», με τη ρεβάνς στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και πανηγύρισε ένα γκολ με τον Ταλιαφίκο, μόνο που τελικά το ακύρωσε το VAR, το οποίο χρησιμοποιήθηκε πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι στο 26΄ είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τάντιτς πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κουρτουά. Στο 36΄ ο Βέλγος τερματοφύλακας έκανε μεγάλη απόκρουση στο πλασέ του Ζίγεχ, ενώ στο 37΄ ο Σκόμινα ακύρωσε γκολ των γηπεδούχων χρησιμοποιώντας το VAR σε μια δύσκολη φάση.

Σε κεφαλιά του Ντε Λιχτ ο Κουρτουά έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Αργεντινός μπακ σκόραρε με κεφαλιά, αλλά μετά τη χρήση του βίντεο ο Σκόμινα αποφάνθηκε ότι ο Τάντιτς βρισκόταν σε αντικανονική θέση (οριακά) και τελικά το γκολ δεν μέτρησε.

Η Ρεάλ στο β’ μέρος ανασυντάχτηκε και άνοιξε το σκορ στο 60ό λεπτό, όταν ο Βινίσιους έκανε το μπάσιμο από αριστερά, τράβηξε πάνω του τους αμυντικούς και πάσαρε στον Μπενζεμά, που νίκησε εύκολα τον Ονάνα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και στο 75΄ ο Νέρες γύρισε την μπάλα από αριστερά στο πέναλτι, με τον Ζίγιεκ να ισοφαρίζει. Ο Άγιαξ δεν κατόρθωσε πάντως να αποφύγει την ήττα, καθώς σε νέα αντεπίθεση ο Καρβαχάλ γύρισε στον Ασένσιο που έγραψε το τελικό 1-2.

Αγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Ταλιάφικο, Μπλιντ, Ντε Λιχτ, Μαζραουί, Φαν Ντε Μπεεκ, Φρένκι Ντε Γιονγκ, Σένε (73' Ντόλμπεργκ), Ζίγιεχ, Νέρες, Τάντιτς.

Ρεάλ Μαδρίτης (Σαντιάγο Σολάρι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Ρεγκιλόν, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κροος, Βινίσιους (80' Μαριάνο Ντίας), Μπέιλ (61' Βάθκεθ), Μπενζεμά (73' Ασένσιο).

ΤΟΤΕΝΑΜ – ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 3-0

Οι Βεστφαλοί δεν είχαν φάσεις, αλλά ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο στο "Ουέμπλεϊ", όμως στο β’ μέρος ήταν αγνώριστοι και το πλήρωσαν.

Μόλις στο 47’ ο Έρικσεν έκλεψε την μπάλα, την έδωσε στον Λούκας Μόουρα, αυτός στον Βερτόνχεν, ο Βέλγος έκανε πανέμορφη σέντρα από αριστερά κι ο Σον με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Μπούρκι.

Στο 83ο λεπτό ο Βερτόνχεν βρέθηκε σε θέση σέντερ φορ κι αξιοποίησε τέλεια την εξαιρετική σέντρα του Οριέ από δεξιά κι έκανε το 2-0.

Ο Ποκετίνο πέρασε τον Φερνάντο Γιορέντε στο 84ο λεπτό κι αυτός δεν χρειάστηκε παρά μόνο δύο λεπτά για να βρει δίχτυα.  Ο Έρικσεν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βάσκος "τρύπωσε" στην άμυνα των Βεστφαλών και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Λορίς, Σάντσες, Φόιτ, Αλντερβάιρελντ, Οριέ, Σισοκό (90+1' Ουανιάμα), Γουίνκς, Φερτόνχεν, Έρικσεν, Μόουρα (84' Γιορέντε), Σον (90' Λαμέλα).

Ντόρτμουντ (Λουσιάν Φαβρ): Μπούρκι, Χακίμι, Τόπρακ, Ζαγκαντού (77' Ζαγκαντού), Ντιαλό, Βιτσέλ, Ντιλέινι, Πούλισιτς (88' Λάρσεν), Ντάχουντ, Σάντσο (88' Ραφαέλ Γκερέιρο), Γκέτσε.