01:52 21 ΜΑΡΤΙΟY 2019
Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός

Copa Del Ray: Η Μπάρτσα νίκησε με 94-93 τη Ρεάλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης

© Φωτογραφία: Twitter/Barça Basket
0 0 0

Ύστερα από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ρεάλ με 94-93 στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης του τελικού του Copa Del Rey και κατέκτησε το τρόπαιο.

Εκπληκτικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στον τελικό του Copa Del Ray, με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί τελικώς της Ρεάλ Μαδρίτης με 94-93, με καλάθι του Άντε Τόμιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης.

Με το σκορ στο 92-90 υπέρ της Μπαρτσελόνα, οι διαιτητές δεν καταλόγισαν βέβαιο φάουλ στον Ράντολφ, ο οποίος «κυνηγούσε» τον Κρις Σίνγκλετον στον αιφνιδιασμό.

Αντίθετα, υπέδειξαν λανθασμένα φάουλ στον Κάρολ πάνω στην προσπάθεια του για σουτ στην αμέσως επόμενη φάση.

Ο παίκτης της Ρεάλ ευστόχησε στη συμπληρωματική βολή (είχε ευστοχήσει και στο σουτ), δίνοντας το προβάδισμα στη Ρεάλ με 93-92 στα 4'' πριν από το τέλος.

Τότε, στα δύσκολα, την ευθύνη ανέλαβε ο Άντε Τόμιτς, ο οποίος με ανάποδο layup ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος κατόρθωσε να πετύχει το νικητήριο καλάθι, κάνοντας το σκορ 94-93 και χάρισε το τρόπαιο στην Μπάρτσα.

Ο Ερτέλ αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης έχοντας 22 πόντους με 6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές και 6 ασίστ.

Από την Μπάρτσα, ο Βίκτορ Κλαβέρ σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Άντε Τόμιτς 14.

Για την Ρεάλ Μαδρίτης, σε εξαιρετική ημέρα ήταν ο Καμπάτσο, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, βοηθώντας παράλληλα με 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-35, 60-46, 77-77 (κ.δ.), 93-94