20:44 01 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Με ηγέτη τον MVP Τζόρνταν Θίοντορ, οι «Κιτρινόμαυροι» έδειξαν την ισχύ τους και κατέκτησαν το Διηπειρωτικό Κύπελλο στη Βραζιλία, επικρατώντας της Φλαμένγκο με 86-70.

Μεγάλη μέρα για την Ένωση. Σε ένα ιστορικό παιχνίδι, η ΑΕΚ επικράτησε με 86-70 της Φλαμένγκο στη Βραζιλία και κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο.

Ο Ματσιούλις οδήγησε την Ένωση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, βάζοντας την σε θέση οδηγού (8-7, 4').

Στη συνέχεια, ο Βαρεζάο απάντησε για τους Βραζιλιάνους (10-15, 5').

Θίοντορ, Σάκοτα και Χάντερ, με ωραίες συνεργασίες, διαμόρφωσαν το 20-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και με τον Θίοντορ να δημιουργεί, η διαφορά στο σκορ έφτασε στο +14 (47-33, 11').

Η Φλαμένγκο έτρεξε τότε ένα σερί 9-0 (47-42, 13'), εντούτοις οι Ματσιούλις και Θίοντορ δεν άφησαν περιθώρια στους Βραζιλιάνους να απειλήσουν διαμορφώνοντας το 63-55 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, ο Σαντ-Ρος μεγάλωσε κι άλλο την διαφορά στο σκορ διαμορφώνοντας το 70-57 στο 32'.

Ακολούθως, η Φλαμένγκο μείωσε ξανά σε 70-59 στο 33', ωστόσο, τότε ο Θίοντορ μαζί με τον Σάκοτα και τον Λαρεντζάκη, έδωσαν στην ΑΕΚ την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (84-59 στο 36'), μην επιτρέποντας στους Βραζιλιάνους να απειλήσουν.

Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες και τους φίλους της ΑΕΚ να πανηγυρίζουν έξαλλα τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-33, 63-55, 86-70.