LIVE: Champions League φάση των 16 (Φωτογραφίες, Βίντεο)

© Φωτογραφία : AP Photo/Gregorio Borgia, AP Photo/Manu Fernandez, AP Photo/Rui Vieira, AP Photo/Martin Meissner
0 0 0

H φιλόδοξη Γιουβέντους φιλοξενείται στη Μαδρίτη από την πάντα επικίνδυνη Ατλέτικο, ενώ η Σάλκε υποδέχεται στην έδρα της στο Γκελζενκίρχεν, τη Μάντεστερ Σίτι.

Την Τετάρτη (20/02) ολοκληρώνεται η 1η αγωνιστική της φάσης των «16» στο Champions League με δύο πολύ ενδιαφέροντα ζευγάρια.

Όλα τα βλέμματα θα είναι στραμμένα στο «Wanda Metropolitano» της Μαδρίτης, όπου η σκληροτράχηλη Ατλέτικο φιλοξενεί τη Γιουβέντους.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ξέρει πολύ καλά τους «ροχιμπλάνκος» από τη θητεία του στη Ρεάλ κι έχει πετύχει 22 γκολ σε 31 ματς.

Μοναδικός απών για τους γηπεδούχους είναι ο Ερνάντες, ενώ για τους «μπιανκονέρι» θα λείψουν οι Κεντίρα, ο οποίος διαγνώστηκε την Τρίτη (19/2) με καρδιακή αρρυθμία, και Ντάγκλας Κόστα, ενώ είναι αμφίβολος ο Ρουγκάνι.

Στο άλλο ματς στο Γκελζενκίρχεν, η Σάλκε υποδέχεται την πρωταθλήτρια Αγγλίας, Μάντσεστερ Σίτι.

Οι Γερμανοί έχουν κερδίσει εντός έδρας μόλις τρία από τα οκτώ τελευταία ματς για τη διοργάνωση, μετρώντας και δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Η Σίτι δίνει ανελλιπώς από τη σεζόν 2013-14 το παρών στη συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης, αν και έχει προκριθεί μόνο δύο από αυτές.

Για τους γηπεδούχους θα λείψει ο τιμωρημένος Μασκαρελ, καθώς και οι τραυματίες Εμπολό και Σεπφ, ενώ αμφίβολος είναι ο Σταμπουλι. Μεντί, Μπράβο, Γκαμπριέλ Ζέσους και Στόουνς είναι νοκ άουτ για τους «πολίτες», με τη συμμετοχή του Κομπανί να «παίζεται».

Νεα μηνύματα
  • 23:57

90+5' ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι 2-3

• 23:57

Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι 2-3

90+4' Κίτρινη ο Έντερσον

• 23:56

90+4' ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ Ατλέτικο - Γιουβέντους 2-0

• 23:55

Ατλέτικο - Γιουβέντους 2-0

90+3' Μπαλιά του Μπερναντέσκι στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Ρονάλντο, άουτ

• 23:54

90' Απίστευτη ανατροπή για τη Σίτι, 2-3 με τον Στέρλινγκ με 10 παίκτες. Ο Άγγλος από βαθιά μπαλιά, θα κερδίσει την κόντρα θα μπει από τα δεξιά και με πλασέ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2 και την ανατροπή της Σίτι.

• 23:52

90' Ο Ρονάλντο κάνει ωραία κομπίνα στρώνοντας στον Μπερναντέσκι, που κάνει πλασέ, με τον Όμπλακ να αποκρούει σε κόρνερ

• 23:51

89' Κίτρινη στον Γκριεζμάν

• 23:48

Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι 2-2

85' Ο Λιρόι Σανέ, που είχε μπει αλλαγή πριν από λίγο, σκοράρει με φάουλ κόντρα στην παλιά του ομάδα

• 23:47

85' Ο Ματουιντί δίνει τη θέση του στον Κανσέλο

• 23:45

83' Ο Γκοντίν κάνει το 2-0 για την Ατλέτικο. Από φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Γκοντίν που από πλάγια θέση δεξιά σουτάρει, η μπάλα βρίσκει και στον Ρονάλντο και καταλήγει στα δίχτυα

• 23:44

Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι 2-1

77' Ο Σκριτσίμπσκι στη θέση του ΜακΚένι για τη Σάλκε, ενώ ο Γκουαρντιόλα βάζει τον Σανέ στη θέση του Αγουέρο

• 23:42

Ατλέτικο - Γιουβέντους 1-0

80' Ο Μπερναντέσκι στη θέση του Ντιμπάλα

• 23:41

78' Κεφαλιά από τον Μοράτα. η μπάλα φτάνει στον Χιμένες που από κοντά με σουτ ανοίγει το σκορ!

• 23:37

73' Κίτρινη στον Σανέ της Σάλκε

• 23:36

70' Ο Κομπανί στη θέση του Νταβίδ Σίλβα, καθώς έχει προηγηθεί η αποβολή του Οταμέντι στο 68' με δεύτερη κίτρινη.

• 23:35

Ατλέτικο - Γιουβέντους 0-0

72' Ο Εμρέ Τσαν στη θέση του Πιάνιτς

• 23:34

72' Ο Σβάγιερ τελικά εξετάζοντας και το VAR δεν μετράει το γκολ του Μοράτα

• 23:32

70' Ο Άλβαρο Μοράτα σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα. Σέντρα του Λουίς Φιλίπε από αριστερά, ο Ισπανός φορ που είχε μπει αλλαγή, κάνει το 1-0 με κεφαλιά. Ο Διαιτητής πάντως βλέπει VAR καθώς υπάρχουν υποψίες επιθετικού φάουλ του Μοράτα στον Κιελίνι.

• 23:29

Ατλέτικο - Γιουβέντους

67' Ο Κορέα στη θέση του Κόκε. Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Σιμεόνε.

• 23:23

61' Ο Λεμάρ στη θέση του Τομάς

• 23:22

56' Σουτ του Γκουντογκάν με το αριστερό η μπάλα δίπλα από το δοκάρι

• 23:22

Σάλκε - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1

• 23:20

58' Ο Μοράτα αντί του Ντιέγκο Κόστα

• 23:20

Επικό στιγμιότυπο, με τους οπαδούς της Ατλέτικο να βρίζουν τον Ρονάλντο κι αυτός να τους δείχνει τα 5 δάχτυλα για τα 5 Champions League που έχει κερδίσει!

• 23:18

55' Κίτρινη κάρτα στον Άλεξ Σάντρο για φάουλ

• 23:17

54' Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Μάντζουκιτς στην περιοχή της Γιουβέντους, δεν δείχνει κάτι ο Σβάγιερ

• 23:16

53' ΔΟΚΑΡΙ! Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γκριεζμάν, ο Τσέζνι αποκρούει με τα ακροδάχτυλα, η μπάλα πάει στο οριζόντιο δοκάρι

• 23:13

50' Ο Ντιέγκο Κόστα φεύγει στην πλάτη της άμυνας έχοντας στο κατόπι του τον Μπονούτσι και πλασάρει άσχημα στο τετ-α-τετ με τον Τσέζνι με την μπάλα να φεύγει άουτ.

• 23:11

Τρομερός ο Αγουέρο, είναι η 5η σερί σεζόν που σκοράρει στη φάση των 16 (σε πρώτο ματς)

• 23:08

46' Έναρξη δευτέρου μέρους και στο Γκελζενκίρχεν

• 23:07

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

• 22:54

Φοβερό στατιστικό για τον Ναμπίλ Μπενταλέμπ: Έχει ευστοχήσει και στα 15 πέναλτι που έχει εκτελέσει στην καριέρα του.

• 22:53

45'+5' Λήξη του πρώτου μέρους

• 22:52

45'+4' Λήξη του πρώτου μέρους

• 22:50

45+2' Κίτρινη κάρτα στον Τομάς, χάνει το επόμενο ματς και αυτός

• 22:48

Οι καθυστερήσεις είναι 5 λεπτά, λόγω του VAR που χρησιμοποιήθηκε δις.

• 22:47

45' Ο Μπενταλέμπ και πάλι εκτελεί εύστοχα και δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους

• 22:45

Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι 1-1

43' Νέο πέναλτι για τη Σάλκε. Ο Φερναντίνιο ανατρέπει τον Οτσίπκα και η παράβαση είναι ξεκάθαρη

• 22:45

41' Σαούλ και Χουανφράν μάρκαραν με τις τάπες τον Ρονάλντο, ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι

• 22:42

41' Κίτρινη στον Ουτ για φάουλ στον Μπενταλέμπ

• 22:39

38' Ο Ναμπίλ Μπενταλέμπ εκτελεί εύστοχα και η Σάλκε ισοφαρίζει τη Σίτι, 1-1

• 22:38

Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι 0-1

37' Κίτρινη και στον Οταμέντι για το χέρι

• 22:38

36' Πέναλτι για τη Σάλκε με την χρήση του VAR

• 22:37

33' Ο Καλιγκιούρι έκανε το σουτ εκτός περιοχής. Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του και πήγε κόρνερ με τον διατητή να περιμένει την απόφαση του VAR. Ζητούν πέναλτι οι παίκτες της Σάλκε. Ξεκάθαρα υπάρχει παράβαση

• 22:36

33' Ο Ντε Μπράινε εκτέλεσε απευθείας με τον Φέρμαν να αποκρούει χωρίς πρόβλημα

• 22:32

25' Το σουτ του Ουτ φεύγει λίγο άουτ από το δοκάρι. Καλή στιγμή για τη Σάλκε

• 22:31

29΄Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν με το εξωτερικό, σε κόρνερ ο Τσέζνι

• 22:30

27' Ο Σβάγιερ δείχνει πέναλτι αλλά κάνει χρήση VAR και τελικά δίνει φάουλ στο μαρκάρισμα του Ντιέγκο Κόστα. Ορθή απόφαση

• 22:28

Ο Σέρχιο Αγουέρο έγινε ο 1ος παίκτης αγγλικής ομάδας που σκοράρει σε 7 σερί εκτός έδρας ματς

• 22:24

Ο Ισπανός ρέφερι περίμενε να δει αν το VAR θα υποδείξει φάουλ στην αρχή της φάσης αλλά μετά από ένα λεπτό έδειξε σέντρα και μένει το 0-1.

• 22:21

18' Ο Σέρχιο Αγουέρο ανοίγει το σκορ για τη Σίτι. Φέρμαν και Σανέ έκαναν λάθος, ο Νταβίδ Σίλβα πήρε την μπάλα κι έδωσε στον Αγουέρο που εύκολα κάνει το 0-1.

• 22:19

Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι

16' Δυνατό σουτ από τον Ντε Μπρόινε από μακριά, μπλοκάρει ο Φέρμαν

• 22:18

15' Σουτ - δυναμίτης του Τομάς έξω από την περιοχή, μπλοκάρει δύσκολα ο Τσέζνι

• 22:14

12' Κόρνερ του Πιάνιτς από δεξιά, κεφαλιά του Μπονούτσι, άουτ πάνω από το δοκάρι

• 22:11

Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο από τα 30 μέτρα, με το ένα χέρι ο Όμπλακ σε κόρνερ, σε εντυπωσιακή απόκρουση!

• 22:10

8' Κίτρινη κάρτα στον Ντιέγκο Κόστα, χάνει τη ρεβάνς

• 22:09

7' Kαλή φάση για τη Σίτι. Από ωραία κομπίνα, κεφαλιά του Αγουέρο στη μικρή περιοχή σε κόρνερ ο Φέρμαν

• 22:04

1' Πριν καλά - καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, η Ατλέτικο ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ματουιντί στον Γκριεζμάν μες στην περιοχή. Φαινεται να υπάρχει παράβαση, αλλά ο διαιτητής δεν έκανε χρήση του VAR.

• 22:03

1' Έναρξη του αγώνα στο Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι

• 22:02

1' Έναρξη του αγώνα στο Ατλέτικο Μαδρίτης - Γιουβέντους

• 22:01

Διαιτητής στο Ατλέτικο - Γιουβέντους είναι ο Φέλιξ Σβάγερ από τη Γερμανία.

• 22:00

Διαιτητής στο Σάλε - Μάντσεστερ Σίτι είναι ο Κάρλος Ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία)