05:07 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2021
0 30

O κορυφαίος Έλληνας τενίστας νίκησε στο tie break τον Καζάκο Κουκούσκιν και κατέκτησε το δεύτερο τουρνουά ATP 250 της καριέρας του, μετά από αυτό της Στοκχόλμης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στη δεύτερη συμμετοχή του σε τελικό ATP 250 τουρνουά ήταν και πάλι νικητής, επικρατώντας του Καζάκου Μιχάιλ Κουκούσκιν στο tie break με 7-5, 7-6 (5).

Στη Στοκχόλμη είχε κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της καριέρας του, ενώ έχει παίξει επίσης σε έναν τελικό ATP 500 στη Βαρκελώνη και σε έναν τελικό Masters 1000 στο Τορόντο, γνωρίζοντας την ήττα και στις δυο περιπτώσεις από τον Ράφα Ναδάλ.

Στο 1ο σετ μετά το 5-5, ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τα service games του και το πρώτο break έγινε από τον Έλληνα άσο στο καθοριστικό 12ο game, με τον 20χρονο τενίστα μας να κατακτά το 1ο σετ του τελικού με 7-5!

Ο Κουκούσκιν στο 2ο σετ έκανε για πρώτη φορά break στον τελικό και απέκτησε προβάδισμα με 3-2, ο Τσιτσιπάς έχασε δύο break points για να γίνει το 4-2. O Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε σε 5-5 με ένα μεγάλο break, στο game που ο Καζάκος σέρβιρε για την κατάκτηση του σετ, ενώ από το 0-15 ο Τσιτσιπάς με μεγάλη ψυχραιμία κέρδισε 4 πόντους στη σειρά και μετά από αρκετή ώρα ήταν και πάλι μπροστά στο 2ο σετ.

Ο Στέφανος ισοφάρισε σε 30-30 από το 30-0, αλλά ο Kουκούσκιν πήρε τους δυο επόμενους πόντους και έμεινε στον τελικό για το 6-6. Στη συνέχεια, ο Έλληνας άσος έκανε το μοναδικό mini-break στο πολυ κρίσιμο 11ο πόντο, πέρασε μπροστά με 6-5 και αξιοποίησε το πρώτο του match point στο σερβίς του για να πάρει το tie-break με 7-5, κατακτώντας τον τίτλο.