09:54 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 02

O Έλληνας τενίστας αποχαιρέτησε πρόωρα το Indian Wells, καθώς αποκλείστηκε στον πρώτο του αγώνα στον δεύτερο γύρο από τον 18χρονο Καναδό Φελίξ Οζέ – Αλιασίμ.

Θύμα έκπληξης στο αμερικανικό τουρνουά Indian Wells της σειράς ATP 1000 Masters έπεσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κουρασμένος από τα συνεχή ματς Έλληνας τενίστας ηττήθηκε 2-0 σετ (6-4, 6-2) από τον 18χρονο Καναδό Φελίξ Οζέ – Αλιασίμ σε μόλις 77 λεπτά.

Όπως και πέρσι, η πορεία του Τσιτσιπά στο Indian Wells σταματάει πολύ νωρίς, από τον 2ο γύρο. Τότε ήταν στο Νο. 71 του κόσμου, τώρα όμως είναι στο Νο. 10 και κινδυνεύει να βγει από το Top 10, καθώς αρκετά κοντά του βρίσκεται ο Μάριν Τσίλιτς.

Σύμφωνα με το ΑΠΕ, ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να σταματήσει το σερβίς του νεαρού αντιπάλου του, ενώ παράλληλα, δεν κατάφερε να βρει ο ίδιος τους πόντους που θα του έδιναν την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη.

Ενδεικτικό είναι ότι ο Αλιασίμ αντιμετώπισε με επιτυχία και τα επτά break points του Τσιτσιπά, σε αντίθεση με τον 20χρονο πρωταθλητή, που ενώ βρέθηκε τρεις φορές «με την πλάτη στον τοίχο», δεν βρήκε τρόπο να απαντήσει.