Σπανούλης Μπαρτσελόνα νίκη

Ευρωλίγκα: Έχασε από την Αρμάνι, έχασε και Σπανούλη ο Ολυμπιακός (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Twiter/Barça Basket
0 10

Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την έκτη ήττα στα επτά τελευταία ματς, χάνοντας στο Μιλάνο και από την Αρμάνι με 66-57. Τραυματίστηκε ο Σπανούλης στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 66-57 από την Αρμάνι στο Μιλάνο και υποχώρησε στο 13-13 στην 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, σε ένα αποτέλεσμα που τον υποχρεώνει στα εναπομείναντα τέσσερα ματς να κάνει μόνο νίκες. Αρχής γενομένης από το επόμενο ματς με την Μπάγερν στο ΣΕΦ (Πέμπτη 19/03).

Το ματς ήταν αποθέωση του κακού μπάσκετ, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε τη γη κάτω από τα πόδια του, όταν αποχώρησε ο Βασίλης Σπανούλης στο 15’ λόγω διαστρέμματος. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν τα πάντα σε δημιουργία και όση καλή άμυνα και αν έπαιζαν, η Αρμάνι εύκολα ή δύσκολα, με ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς (27π.), έφτασε στη νίκη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε και πάλι ο Μιλουτίνοφ, ενώ καλό δεύτερο μέρος έκανε ο Γκος στην επίθεση.

Ο αγώνας

Με Γουέμπερ, Τουπάν, Παπανικολάου, Πρνίτεζη και Μιλουτίνοφ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Εφιαλτικό ήταν το πρώτο 5λεπτο για τους «ερυθρόλευκους» που βρέθηκαν πίσω με 13-2, με τον Μιλουτίνοφ να κάνει το 13-4 μετά από περίπου τέσσερα λεπτά. Ο Μπλατ απάντησε με την είσοδο του Σπανούλη και ψηλό σχήμα (Βεζένκοβ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ), το οποίο λειτούργησε καθώς το σκορ έγινε 15-10, με τους ερυθρόλευκους να μαζεύουν τη διαφορά, αλλά να έχουν και 5/17 σουτ. Η ζώνη μπέρδεψε κάπως τους Ιταλούς, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε άσχημες επιλογές στην επίθεση με το δεκάλεπτο να λήγει 19-10.

To blooper του αγώνα με τον Τζεφ Μπρουκς να παίρνει παραμάζωμα έναν από τους διαιτητές.

Οι ερυθρόλευκοι σούταραν 0/4 τρίποντα και η Αρμάνι 1/5, ενώ οι Ιταλοί είχαν μόλις μία ασίστ. Με ένα γρήγορο 5-0 ο Ολυμπιακός μείωσε 19-15, με την αστοχία να συνεχίζεται πάντως για τις δύο ομάδες. Τα καλά νέα ήταν η άμυνα των «ερυθρολεύκων» και τα επιθετικά ριμπάουντ, όπου αισίως οι παίκτες του Μπλατ είχαν 6. Το (πολύ) κακό ήταν πως ο Σπανούλης στο 15’ γύρισε ο αστράγαλος του και βγήκε μόνος του έξω σε μια στιγμή που ο Ολυμπιακός ήταν στο καλάθι (21-19). Στο τελευταίο τετράλεπτο είδαμε κάτι σαν… μπάσκετ, με το σκορ να μένει κολλημένο στο 23-21 και τις δυο ομάδες να σπάνε τα καλάθια, με τους «ερυθρόλευκους» να μην έχουν καθόλου δημιουργία απόντος Σπανούλη.

Αξιοσημείωτα οι 4 πόντοι που έβαλε η Αρμάνι στο δεκάλεπτο, τα 11 επιθετικά (τα 4 ο Μιλουτίνοφ) ριμπάουντ του Ολυμπιακού και το πολύ… κακό μπάσκετ. Όλα αυτά ενώ ο Σπανούλης είχε αποχωρήσει για τα αποδυτήρια με διάστρεμμα.

Η Αρμάνι σε ενάμισι λεπτό έβαλε όσους πόντους (6) δεν είχε βάλει στο προηγούμενο δεκάλεπτο (4) για το 29-23, με τον Μπλατ να βάζει Βεζένκοφ και Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός είχε πολύ σοβαρά θέματα σε δημιουργία και σκοράρισμα, σκοράροντας 4 πόντους σε 5 λεπτά για το 34-27 στο 25’. Πέντε σερί πόντοι του Γουίλιαμς – Γκος και σκυλίσια άμυνα έκαναν το 36-32 και ο Μιλουτίνοφ με γκολ – φάουλ μετά το 38-35. Οι «ερυθρόλευκοι» δυστυχώς ξανακόλλησαν στην επίθεση, με την Αρμάνι να φεύγει πάλι στο σκορ για το 44-35 και το δεκάλεπτο να λήγει 49-39 με buzzer beater τρίποντο του Τζέιμς.

To τρίποντο του Μίτσοφ στην εκπνοή της επίθεσης για το 52-41 ήταν μαχαιριά για τον Ολυμπιακό, που έγινε χειρότερο με το 4ποντο του Τζέιμς για το 56-41, σε ένα γκολ – φάουλ που ήταν ανακάλυψη των διαιτητών. Στο 59-43 με 6’48’’ για τη λήξη τα πράγματα είχαν γίνει πολύ σκούρα, καθώς η Αρμάνι είχε αρχίσει να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Ο καλός στο δεύτερο μέρος Γκος μείωσε 62-53 και προσπαθούσε για την ανατροπή, αλλά ο Αμερικανός έκανε λάθος και έγινε το 64-53, με τον Γουέμπερ να αστοχεί μετά και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με το σκορ να είναι 66-57 στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57

Αρμάνι Μιλάνο (Σιμόνε Πιανιτζάνι):  Τζέιμς 27 (4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίτσοβ 13 (1), Ταρτσέβσκι 6 (10 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 7 (1/7 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Νάναλι 6,  Μπρουκς 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τζέρελς, Όμιτς 2.

Ολυμπιακός (Ντέιβιντ Μπλατ): Γουέμπερ 8 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Τουπάν, Σπανούλης 2 (4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 13 (9 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 10, Πρίντεζης 4 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)), Μάντζαρης,  ΛεΝτέι 4.