12:11 06 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στην πρεμιέρα του 9ου ομίλου των προκριματικών, καθώς οι Σκωτσέζοι ηττήθηκαν με 3-0 από τους Καζάκους στην Αστάνα, δεχόμενοι δυο γκολ σε 10 λεπτά.

Το Καζακστάν έκανε την έκπληξη με το «καλημέρα» στον 9ο όμιλο των προκριματικών του EURO 2020, νικώντας με 3-0 τη Σκωτία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν την ομάδα του Άλεξ ΜακΛις. Μέσα σε τέσσερα λεπτά (6', 10') το Καζακστάν πέτυχε δύο τέρματα με τους Πετρούκ και Βορογκόφσκι μετά από εξαιρετικές πάσες των Μέρκελ και Κουτς.

Η Σκωτία που δεν είχε στη διάθεσή της τον αρχηγό της Άντριου Ρόμπερτσον που είναι τραυματίας, δέχτηκε και τρίτο γκολ στο 51ο λεπτό από τον Ζαϊνουντίνοφ με πολύ ωραία κεφαλιά «κλειδώνοντας» τη νίκη.