Γκραν Κανάρια-Ολυμπιακός

Ευρωλίγκα: Άθλια εμφάνιση και ντροπιαστική ήττα Ολυμπιακού στα Κανάρια

© Φωτογραφία: Twitter/Herbalife Gran Canaria ‏
0 0 0

Οι «ερυθρόλευκοι» διασύρθηκαν στην Ισπανία από την αδιάφορη Γκραν Κανάρια με 90-67 και ξαναέβαλαν εαυτούς σε περιπέτειες όσον αφορά στην πρόκριση στα πλέι οφ.

Ούτε ο πιο απαισιόδοξος οπαδός του Ολυμπιακού δεν περίμενε αυτό που έγινε στα Κανάρια Νησιά, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να διασύρεται από την Γκραν Κανάρια με 90-67.

Ο κάκιστος Ολυμπιακός έφτασε πλέον στο 14-14 στην Ευρωλίγκα και έβαλε τον εαυτό σε περιπέτειες όσον αφορά στην πρόκριση, αφού πλέον είναι απαραίτητο να νικήσει Ζαλγκίρις και Νταρουσάφακα. Από το «ναυάγιο» της ομάδας διασώθηκαν Τουπάν, όταν πάντως είχαν κριθεί τα πάντα, και Γουέμπερ, ενώ από τους Ισπανούς ο Έρικσον είχε 24 πόντους με 6/10 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Μπάγερν την Τρίτη στο ΣΕΦ γιατί πέρασε συστηματικά την μπάλα στους ψηλούς και έκρυψε την αδυναμία του στο μακρινό σουτ. Απόψε όμως στο πρώτο ημίχρονο οι Ισπανοί μίκρυναν το γήπεδο με τις ψηλές πεντάδες και τον άφησαν να σουτάρει από την περιφέρεια με τραγικά ποσοστά. Για του λόγου το αληθές είχε 12/35 σουτ και στα τρίποντα συγκεκριμένα 1/10…

Οι μοναδικοί παίκτες με καλά διαστήματα ήταν οι Γουέμπερ (6π.) και Πρίντεζης, ενώ ο Γουίλιαμς – Γκος είχε 7π., αλλά μηδέν ασίστ. Επίσης, ο Ολυμπιακός είχε και λιγότερα ριμπάουντ από τον αντίπαλο (16-15), αλλά και τα μισά λάθη (3-6).

Πλην του Τουπάν, ο Ολυμπιακός ήταν αξιοθρήνητος στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους (54-34) και τον Έρικσον να έχει 4/4 σερί τρίποντα και να έχει συνολικά 16 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» σε όλο το δεκάλεπτο ήταν ζήτημα να έβγαλαν 2-3 καλές άμυνες, με την Γκραν Κανάρια να σκοράρει όπως θέλει και το δεκάλεπτο να λήγει στο +23 για τους Ισπανούς για το 69-46 και σκορ 29-16.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήταν πολύ διαφορετικό, καθώς οι Ισπανοί συντηρούσαν μια διαφορά σταθερά γύρω στους 15+ πόντους (72-53 στο 34’), παίζοντας πια και με το χρόνο. Η διαφορά μάλιστα μεγάλωνε φτάνοντας και τους 27 (85-58) και το ματς να τελειώνει με το ντροπιαστικό 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-30, 69-46, 90-67

Γκραν Κανάρια: Γουάιλι 10 (5/6 δίποντα), Μπαλτσερόφσκι, Όλιβερ, Χάνα 4 (5 ασίστ), Έρικσον 24 (3/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα), Βένε 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μπάλβιν 4, Παουλί 6, Ραμπασέδα 6 (1), Στρόμπερι 13 (2), Ραντίσεβιτς 4, Τιλί 2

Ολυμπιακός: Γουέμπερ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 6 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ασίστ), Τουπάν 12 (2), Μιλουτίνοβ 8 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 3(1), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4 (1/5 σουτ), Μάντζαρης, Μπόγρης 1, ΛεΝτέι 8 (3/7 σουτ)