Φάση από το Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός

Ευρωλίγκα: Συγκλονιστικός Παναθηναϊκός, τα πήρε όλα στο Μιλάνο

© Φωτογραφία: Twitter/Hızlı Hücum
0 0 0

Οι «πράσινοι» με τρομερό Νικ Καλάθη, που άγγιξε το τριπλ – νταμπλ, όχι μόνο νίκησε την ιταλική ομάδα, αλλά πήρε και τη διαφορά νικώντας τους παίκτες του Παινιτζάνι με 83-95.

Ο Παναθηναϊκός στην καλύτερη του εδώ και χρόνια εκτός έδρας εμφάνιση στην Ευρωλίγκα νίκησε με το εμφατικό 93-85 την Αρμάνι Μιλάνο, πήρε και τη διαφορά και πλέον με 2/2 νίκες κόντρα σε Ρεάλ και Μπουντούτσνοστ δεν χάνει την πρόκριση,

Οι «πράσινοι» πήραν την 4η σερί εκτός έδρας νίκη, καθοδηγούμενοι από έναν τρομερό Νικ Καλάθη που άγγιξε το τριπλ – νταμπλ με 27 πόντους, 14 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Λάνγκφορντ και Τόμας στο δεύτερο μέρος συνέβαλαν επίσης στα μέγιστα, ενώ γενικότερα έπαιξαν φοβερή άμυνα, αφού Τζέιμς και Κουζμίνσκας δεν κατάφεραν να τον πληγώσουν.

Το πρώτο μέρος έληξε 47-44 με το buzzer beater του Τζέρελς, δείγμα του ότι ο ρυθμός είχε πάει εκεί που τον ήθελε η Αρμάνι και το ζητούμενο ήταν το αν θα μπορούσε να τον ακολουθήσει ο Παναθηναϊκός. Ο Νικ Καλάθης που έπαιξε 19 (!) λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλός με 15 πόντους, 4 ασίστ και μόλις ένα λάθος, ενώ γενικά τα λάθη ήταν λίγα για τον Παναθηναϊκό (4).

Η κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε πέντε παραπάνω στους πράσινους, που μετά το πρώτο τρίλεπτο βρήκαν καλό ρυθμό στην επίθεση. Στην άμυνα βέβαια δεν ήταν το πρόβλημα οι 12 πόντοι του Τζέιμς, αλλά οι ισάριθμοι του Κουζμίνσκας. Σημείο – κλειδί του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 39-33 που έγινε 39-38 για την Αρμάνι με 5 πόντους σε μια επίθεση, καθώς ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι μπορούσε να κρατήσει τη διαφορά. Στα άσχημα νέα ήταν τα τρία φάουλ του Τόμας.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε… αριστούργημα για τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, σκοράροντας 28 πόντους, ενώ προς το τέλος αποσύρθηκε και ο Τζέιμς που έκανε 4ο φάουλ. Λάνγκφορντ κυρίως και Παπαπέτρου με Γκιστ συνέβαλαν στο σκοράρισμα. Από το 55-56 με το τρομακτικό coast to coast του Τόμας, ο Παναθηναϊκός πήρε κουράγια και σκοράρισμα από τον Λάνγκφορντ με το δεκάλεπτο να λήγει 64-72.

Το μόνο που είχε ο Παναθηναϊκός να κάνει ήταν να ελέγξει το ρυθμό στο 4ο δεκάλεπτο και αυτό έκανε, φτάνοντας τη διαφορά και στους 16 πόντους (75-91), με το ματς να λήγει 83-95 και τους πράσινους με συγκλονιστική εμφάνιση να παίρνουν νίκη και διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-44, 64-72, 85-93

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Τζέιμς 16 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μίτσοβ 11 (1), Ταρτσέβσκι 8, Νέντοβιτς 8 (0/6 τρίποντα), Κουζμίνσκας 17 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Νάναλι 12 (1), Μπερνς 2, Μπρουκς 4, Τζέρελς 5 (1), Ομιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 15 (2), Λάνγκφορντ 17 (3), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 12, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 11 (3), Λοτζέσκι, Καλάθης 27 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.