10:06 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Το Λαύριο πέτυχε τη νίκη της ημέρας στην Basket League με το 83-55 επί του Περιστερίου, η Κύμη έκανε βήμα σωτηρίας κόντρα στον Προμηθέα, ενώ ο Χολαργός πάει φουλ για πλέι οφ.

Στην 20η αγωνιστική της Basket League, στο Λαύριο η τοπική ομάδα με το 83-55 επί του Περιστερίου, έβαλε γερές βάσεις παραμονής. Η Κύμη επίσης, με το 86-82 επί του Προμηθέα, ενώ ο Χολαργός μετά από τέσσερις ήττες νίκησε το Ρέθυμνο και είναι κοντά στα πλέι οφ.

Λαύριο – Περιστέρι 83-55

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +9 στην πρώτη περίοδο (24-15), ενώ και στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασαν με την ίδια άνεση στο 30-19 και αργότερα στο +14 (38-24) για να λήξει το ημίχρονο 38-27.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά και κατάφερα να πάει στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 60-40. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό καθώς το Λαύριο κρατούσε σταθερά μια διψήφια διαφορά πάνω από 20 πόντους και πήρε τελικά τη νίκη με 83-55.

Εξαιρετικό ματς από τον Μιχάλη Λούντζη που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 15 πόντους από 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/4 βολές. Ο νεαρός πόιντ γκαρντ είχε επίσης τρία ριμπάουντ, μία ασίστ, δύο κλεψίματα και ένα κόψιμο, όλα αυτά σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-27, 60-40, 83-55

Κύμη – Προμηθέας 86-82

Οι γηπεδούχοι παρότι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 15-10, οι Πατρινοί αντέδρασαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 19-23. Ντέρμπι είχαμε στη δεύτερη περίοδο, όπου η Κύμη κατάφερε να προηγηθεί 39-36, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και το ημίχρονο έκλεισε 43-44.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά σημείωσε 22 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και το έκλεισε με το υπέρ της 59-66 κι έτσι έδειχνε πως είχε τον πρώτο λόγο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Ο Προμηθέας είχε ένα καλό προβάδισμα μέχρι το 4:23 πριν το τέλος με 69-75, όμως η Κύμη έφερε το παιχνίδι στον πόντο, 77-78 και 79-80. Το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ήταν δραματικό με την Κύμη να περνάει μπροστά με 82-80, 37″ πριν το τέλος, ενώ με δύο εύστοχες βολές του Σαγκς πήγε στο +4 και πήρε τελικά τη νίκη με 86-82.

Οι Κρις Χόρτον και Σκοτ Σαγκς ήταν καταλυτικοί για να πάρει  μείνει η Κύμη στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά ο Ματ Γουίλιαμς ανέλαβε δράση στην τέταρτη περίοδο εκτελώντας πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων κι έβαλε την υπογραφή του στην επικράτηση των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82

Χολαργός – Ρέθυμνο 66-61

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, κατάφεραν να ξεφύγουν με 22-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Οι Κρητικοί έκαναν ένα σερί 11-0 για να μειώσουν στο καλάθι (22-20), εκεί όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους καλό διάστημα για το 31-22 του 18' και για το 34-27 του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανταγωνιστικό, ένα μικρό σερί του Χολαργού όμως τον βοήθησε να γράψει το 46-39 του 30'.

Στο τέλος το Ρέθυμνο είχε τις ευκαιρίες του για να πιέσει ακόμη περισσότερο τον Χολαργό, όμως ένα τρίποντο του Φιτζπάτρικ και ένα δίποντο του Γιάνκοβιτς έγραψαν το 60-53 στο 38' που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ήταν και πάλι ο ηγέτης του Χολαργού. Σε 34:15 σκόραρε 17 πόντους με 5/11 δίποντα και 7/8 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και έκανε μόλις ένα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61.