Εθνική Ελλάδος ομαδική

LIVE: Λιχτενστάιν – Ελλάδα (Βίντεο, Φωτογραφίες)

© Φωτογραφία : ANGELOS TZORTZINIS / AFP
0 10

Η «γαλανόλευκη» ρίχνεται απόψε (21:45) στη μάχη των προκριματικών του EURO 2020 αντιμετωπίζοντας στην πρεμιέρα του 10ου ομίλου εκτός έδρας το αδύναμο Λιχτενστάιν.

Η Εθνική Ελλάδας θέλει να μπει με το δεξί στα προκριματικά του EURO 2020 και ο αντίπαλος προσφέρεται, με την προϋπόθεση πως οι παίκτες της «γαλανόλευκης» θα σταθούν στο ύψος τους.

Το ζητούμενο για τη «γαλανόλευκη» είναι οι τρεις βαθμοί της νίκης, σε έναν όμιλο (10ο) με την Ιταλία, να φαντάζει το φαβορί για την πρόκριση και την πρωτιά, τη Βοσνία, τη Φινλανδία, την Αρμενία και το Λιχτενστάιν.

Οι απουσίες είναι πολλές για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που θα στερηθεί τις υπηρεσίες των τραυματιών Μανωλά, Χριστοδουλόπουλου, Μάνταλου, Πέλκα, Ρέτσου και Κυριάκου Παπαδόπουλου.

Επίσης, ούτε ο Παπασταθόπουλος υπολογίζεται για την πρεμιέρα, καθώς ταλαιπωρείται από πρόβλημα στον αστράγαλο και θα προφυλαχθεί για το πολύ πιο δύσκολο παιχνίδι που έπεται, με τη Βοσνία στη Ζένιτσα (26/3, 21:45).

Νεα μηνύματα
  • 23:35

90'+3' ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ - ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ ΕΛΛΑΔΑ 0-2

• 23:34

90+2' Κίνηση του Δώνη δεξιά στην περιοχή, κάνει μια περιστροφή και γυρίζει, κόντρα και κόρνερ

• 23:32

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

• 23:32

89' Πολύ ωραίο γυριστό του Κουλούρη, λίγο άουτ

• 23:30

Δείτε το ωραίο γκολ του Δώνη

• 23:28

86' Κλείνει τις αλλαγές και το Λιχτενστάιν. Ο Φρικ στη θέση του Χάζλερ

• 23:27

Το δεύτερο γκολ ήταν επιστέγασμα του καλού ημιχρόνου της Εθνικής μας

• 23:24

83' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κουλούρης αντί του Φορτούνη

• 23:21

80' ΓΚΟΛ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ! 0-2 Ο ΔΩΝΗΣ!

Ο Μασούρας βλέπει την κίνηση του Δώνη που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του πετάει την μπάλα και ο άσος της Στουτγκάρδης με ωραίο τελείωμα κάνει το 0-2.

• 23:21

79' Ο Φορτούνης από καλή θέση δεξιά μες στην περιοχή δεν τη βρίσκει καλά, η μπάλα άουτ

• 23:18

77' Αλλαγή για Λιχτενστάιν. Ο Γιλντίζ αντί του Γκούμπσερ

• 23:17

75' Η μπάλα φτάνει στον Σιόβα στην περιοχή που σουτάρει, σωτήρια την κόντρα ο Κάουφμαν, η μπάλα κόρνερ

• 23:14

72' Κίτρινη κάρτα στον Τάσο Δώνη

• 23:12

71' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κολοβός στη θέση του Μπακασέτα

• 23:10

Ετοιμάζεται να μπει ο Δημήτρης Κολοβός

• 23:09

67' Αλλαγή για το Λιχτενστάιν. Ο Μ. Μπούχελ βγαίνει και μπαίνει ο Ζέλε

• 23:09

67' Γύρισμα του Κούτρη από αριστερά, δεν πιάνει καλά το σουτ ο Μπακασέτας

• 23:07

65' Ο Μπακάκης βγαίνει ωραία από δεξιά και σουτάρει έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Μπούχελ

• 23:06

64' Ο Σάμαρης από δεξιά κάνει το γύρισμα στη μικρή περιοχή, απομακρύνουν σε κόρνερ οι γηπεδούχοι

• 23:03

61' Σέντρα από δεξιά του Φορτούνη, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Μασούρα, άουτ

• 23:02

60' Κοντινή κεφαλιά του Σιόβα πάνω στη γραμμή αποκορύει ένας αμυντικός

• 23:02

60' Ωραία εναλλαγή της μπάλας μες στην περιοχή, ο Σάμαρης στρώνει, αλλά το σουτ του Μπακασέτα κοντράρει και περνάει κόρνερ

• 23:00

58' Ωραίο σουτ του Σάμαρη έξω από την περιοχή, ο Μπούχελ πέφτει στη δεξιά του γωνία και αποκρούει

• 22:58

56' Σουτ του Μασούρα από αριστερά, στην αγκαλιά του Μπούχελ

• 22:55

Στα άλλα ματς του ομίλου μας, η Ιταλία νικάει 1-0 τη Φινλανδία και η Βοσνία με το ίδιο σκορ την Αρμενία

• 22:53

51' O Kούτρης από αριστερά δίνει στον Μασούρα στο πρώτο δοκάρι αλλά δεν έχει καλό οπτικό πεδίο και σουτάρει άουτ

• 22:51

Ευτυχώς, δεν φαίνεται να έχει κάτι σοβαρό ο Μήτρογλου, πιο πολύ προληπτικά βγήκε

• 22:50

Για να δούμε αν το γκολ της Εθνικής μας θα δώσει φτερά στα πόδια των διεθνών μας για ένα δεύτερο

• 22:47

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

• 22:41

Δείτε το γκολ του Κώστα Φορτούνη για το 0-1

• 22:40

3-12 οι τελικές και 32%-68% η κατοχή

• 22:32

45'+2' ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ ΕΛΛΑΔΑ 0-1

• 22:31

45'+1' ΓΚΟΛ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ!

Βαθιά μπαλιά του Κουρμπέλη, ο Φορτούνης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και με απευθείας σουτ κάνει το 0-1! Πολύ ωραίο γκολ!

• 22:28

43' Σέντρα του Δώνη από αριστερά και προς τον άξονα, ο Μασούρας πιάνει αδύναμη κεφαλιά, ο Μπούχελ μπλοκάρει

• 22:27

Δώνης και Μπακασέτας έχουν πάρει δυο μακρινά άστοχα σουτ εκτός περιοχής στα τελευταία πέντε λεπτά

• 22:20

35' Ο Μασούρας παίρνει την μπάλα από τη λάθος απομάκρυνση του αμυντικού και από πλάγια αριστερά σουτάρει άουτ

• 22:19

34' Ο Σάμαρης παίρνει ωραία την μπάλα στα δεξιά και στην περιοχή, αλλά το σουτ είναι κακό. Καλή ευκαιρία πάντως

• 22:15

30΄ Φάουλ από τα δεξιά, κεφαλιά του Βίζερ, άουτ πάνω από τα δοκάρια

• 22:14

Μετά την έξοδο του Μήτρογλου, το περιβραχιόνιο έχει πάει στον Φορτούνη

• 22:12

27' O Φορτούνης λίγο έξω από την περιοχή πιάνει ένα σουτ, η μπάλα λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι

• 22:09

24' Σέντρα του Σιόβα από τον άξονα, ωραία κεφαλιά του Δώνη, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Μπούχελ

• 22:08

23' Ο Τάσος Δώνης στη θέση του τραυματία Μήτρογλου που έχει μια σύσπαση στη γάμπα

• 22:06

Ας ελπίσουμε οτι ο 30χρονος φορ, που φαίνεται να έχει ενοχλήσεις στη γάμπα, δεν θα έχει κάτι σοβαρό...

• 22:05

20' Αναγκαστική αλλαγή. Ο Μήτρογλου δεν μπορεί να συνεχίσει, τη θέση του θα πάρει ο Τάσος Δώνης

• 22:03

19' Κόρνερ από δεξιά, γυριστή κεφαλιά του Σιόβα στο πρώτο δοκάρι, άουτ

• 22:03

Η Εθνική δημιουργικά δεν έχει πάρει τίποτα ούτε από τα πλάγια, ούτε από τον άξονα

• 21:59

14' Σουτ του Σαλάνοβιτς συρτό έξω από την περιοχή, πολύ άστοχο, άουτ

• 21:56

Ο αγώνας έχει την εικόνα που περιμέναμε. Έχουμε την κατοχή και όλο το Λιχτενστάιν είναι πίσω από την μπάλα. Πάντως σιγά-σιγά πατάμε πιο πολύ περιοχή

• 21:53

8' Ωραίο σουτ του Μήτρογλου με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, αποκρούει ο γκολκίπερ. Πρώτη τελική

• 21:53

7' Ο Μασούρας είναι στο έδαφος μετά από χτύπημα στο πρόσωπο, ευτυχώς όχι κάτι σοβαρό

• 21:50

Συμπληρώθηκε τοπρώτο 5λεπτο στο ματς, τίποτα αξιόλογο ακόμα, 0-0.

• 21:46

Απόντος του τραυματία Παπασταθόπουλου, το περιβραχιόνιο του αρχηγού φέρει ο Κώστας Μήτρογλου

• 21:45

1' Έναρξη του αγώνα

• 21:42

Μόλις ακούστηκε ο εθνικός μας ύμνος και τώρα παιανίζει αυτός των γηπεδούχων

• 21:40

Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο

• 21:35

Την επόμενη αγωνιστική παίζουμε εκτός έδρας με τη Βοσνία, ενώ το Λιχτενστάιν φιλοξενείται από την Ιταλία

• 21:31

Δείτε πλάνα από την αναχώρηση της αποστολής της Εθνικής για το γήπεδο

• 21:29

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Βέλγος Αλεξάντερ Μπουκό με βοηθούς τους συμπατριώτες του Κονότ και Κρέμερς

• 21:28

Ο αποψινός αγώνας διεξάγεται στο στάδιο «Ράινπαρκ» της πρωτεύουσας της χώρας, Βαντούζ.

• 21:26

Υπενθυμίζουμε οτι από τους 10 ομίλους των προκριματικών θα προκριθούν στο EURO 2020 οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη και στη δεύτερη θέση.

• 21:22

Στιγμιότυπο από το σημερινό χαλάρωμα των διεθνών μας

• 21:22

Την ίδια ώρα (21:45) στο Ούντινε η Ιταλία υποδέχεται τη Φινλανδία επίσης για τον δικό μας (10ο) όμιλο.