Φάση από το Ιταλία -- Φινλανδία 2-0

EURO 2020: Τι έκαναν οι αντίπαλοι της Εθνικής μας (Βίντεο)

© Φωτογραφία : Andreas SOLARO / AFP
0 10

Στα άλλα ματς του 10ου ομίλου, που συμμετέχει η Εθνική Ελλάδας, τόσο η Ιταλία, όσο και η Βοσνία επιβλήθηκαν επί των Φινλανδών και Αρμένιων αντίστοιχα, εντός έδρας.

Με το δεξί μπήκε το φαβορί του ομίλου μας Ιταλία στα προκριματικά του Euro 2020, αφού με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, νίκησε 2-0 τους Φινλανδούς. Ο Νικολό Μπαρέλα με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ μόλις στο 7' ενώ στο 74' ο Κέαν το έκλεισε με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Ιμόμπιλε.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο φορ της Γιουβέντους έγινε, στην ηλικία των 19 ετών και 23 ημερών, ο δεύτερος νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Ιταλίας (μετά τον Μπρούνο Νικολέ).

Στο άλλο ματς του ομίλου της Εθνικής Ελλάδας, η Βοσνία νίκησε 2-1 στο Σαράγεβο. Ο Κρούνιτς άνοιξε το σκορ 33' με γυριστή κεφαλιά και ο Μιλόσεβιτς στο 80' το 2-0 με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, με τους Αρμένιους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μιχιταριάν.