Φάση από το ματς Βοσνία - Ελλάδα

EURO 2020: Εθνική με χαρακτήρα, πήραμε 2-2 στη Βοσνία (Βίντεο)

© Φωτογραφία : Twitter/Ethniki Omada
0 0 0

Μετά το τραγικό πρώτο 15λεπτο, όπου δεχτήκαμε δύο γκολ, εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Πιάνιτς, μειώσαμε με πέναλτι του Φορτούνη και πήραμε τον βαθμό με τον Κολοβό.

Βαθμό-«χρυσάφι» πήρε η Εθνική Ελλάδας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου των προκριματικών του EURO 2020 κόντρα στη Βοσνία με 2-2 στη Ζένιτσα.

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη μπήκε υπνωτισμένη στο γήπεδο και βρέθηκε πίσω στο 15’ με 2-0. Χάρη στις αλλαγές (Μασούρας και Κολοβός), αρχικά μειώσαμε με πέναλτι του Φορτούνη και μόλις έμεινε με 10 η Βοσνία λόγω αποβολής του Πιάνιτς στο 65’ βρήκαμε την ισοφάριση με γκολ του Κολοβού.

Η Εθνική μας ζήτησε κι ένα τρίτο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε, σίγουρα όμως και ο βαθμός αξίζει. Κορυφαίος όλων ο Κώστας Φορτούνης, ενώ Μπακάκης (στο πρώτο μέρος) και Ζέκα ήταν πολύ καλοί. Επόμενο ματς με την Ιταλία τον Ιούνιο εντός έδρας.

Σαν να μην μπήκαμε στο γήπεδο

Αυτό που είδαμε στο πρώτο 20λεπτο ήταν ό,τι χειρότερο έχουμε δει από την Εθνική εδώ και καιρό. Παίκτες που να μην μπορούν ανταλλάξουν πάνω από μια μπαλιά, τραγικές τοποθετήσεις στην άμυνα και λάθη. Σαν αυτό που έκανε ο Βλαχοδήμος στο 15’ στο απευθείας φάουλ του Πιάνιτς από τα 30 μέτρα με έναν παίκτη (!) τείχος και σαν αυτό που έκανε όλη η κοιμώμενη άμυνα που στην «κομπίνα» που σκάρωσε ο άσος της Γιουβέντους ο Βίσκα σούταρε δις και άνοιξε το σκορ με τη δεύτερη.

Το παρήγορο ήταν ότι τουλάχιστον βγάλαμε αντίδραση μετά το 20’ με τον Φορτούνη να χάνει το… άχαστο στο 22’, από την πάσα του κορυφαίου στο πρώτο μέρος Μπακάκη. Το γεγονός πως πλέον παίζαμε με τέσσερα χαφ στην ευθεία, με το ανέβασμα του Κουρμπέλη μας βοήθησε στην κυκλοφορία και κάναμε άλλες δυο καλές φάσεις με τον Δώνη (33’, 40’) με το ημίχρονο να λήγει 2-0.

Βγάλαμε αντίδραση

Η αλλαγή του Μασούρα αντί του Μπουχαλάκη στην ανάπαυλα σήμαινε πως στο 4-4-2 θα ήταν αυτός αριστερά και ο Ζέκα δεξιά. Το ματς είχε ανοίξει στο πρώτο δεκάλεπτο όμως δεν πατούσαμε εύκολα περιοχή για να απειλήσουμε τον Σέχιτς, με τους Βόσνιους να ελέγχουν την κατάσταση όσο περνούσε η ώρα.

Όσα δεν έφερε ο χρόνος, τα έφερε το δίλεπτο! Στο 63΄ ο Μάκελι έδειξε πέναλτι που κέρδισε ο Φορτούνης από τον Σούνιτς, με τον παθόντα να το εκτελεί εύστοχα για το 2-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Βόσνιους στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Πιάνιτς για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ζέκα.

Η είσοδος του Κολοβού σήμαινε αλλαγή σε 4-2-3-1, με 10άρι Φορτούνη και άκρα τον παίκτη της Ομόνοιας και τον Μασούρα, με το ματς να έχει γίνει για λίγο ροντέο. Ο Κολάσινατς στο 69’ έχασε διπλή ευκαιρία, αλλά εμείς και πάλι δεν απειλούσαμε.

Αφού ο Κολοβός δεν το έβαλε στο 77’ ο Αναστασιάδης έπαιξε και το χαρτί του Κουλούρη σε κλασικό πια 4-4-2. Ο Κολοβός πήρε το αίμα του πίσω στο 85’, καθώς με άπιαστη κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, παρότι ψάξαμε κι ένα τρίτο στο τέλος.

ΒΟΣΝΙΑ (Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπίκσατσιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Βίσκα, Ντούλιεβιτς (80' Μιλόσεβιτς), Τζέκο (90' Γκόγιακ), Τσίμιροτ (93' Κρούνιτς), Σούνιτς, Ζουκάνοβιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μπακάκης (80' Κουλούρης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης (66' Κολοβός), Μπουχαλάκης (46' Μασούρα), Ζέκα, Σάμαρης, Φορτούνης, Δώνης

Γκολ: 11' Βίσκα, 15' Πιάνιτς / 64 πεν. Φορτούνης, 85' Κολοβός