Ο Νικ Καλάθης στο ματς με την Μπουντούτσνοστ

Παναθηναϊκός: Και «τριπλός» Καλάθης και πρόκριση κι έρχεται η Ρεάλ

© Φωτογραφία: Twitter/Panathinaikos BC
0 0 0

Ο Νικ Καλάθης στο ματς με την Μπουντούτσνοστ έκανε τριπλ νταμπλ και έδωσε τη νίκη-πρόκριση (87-67) στους «πράσινους» στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, με επίσης φοβερό Γκιστ.

Σύμφωνοι, αυτό που μετράει πάνω από όλα είναι πως ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του απόψε, νίκησε την Μπουντούτσνοστ με 87-67 στο ΟΑΚΑ και πήρε την πρόκριση για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τη Ρεάλ Μαδρίτης, με μειονέκτημα έδρας.

Όμως είναι… αμαρτία να μην σταθούμε στο επίτευγμα του Νικ Καλάθη που έκανε τριπλ —νταμπλ με 11π. και ριμπάουντ και 18 ασίστ (ρεκόρ καριέρας). Φανταστική εμφάνιση και από τον Τζέιμς Γκιστ με 23π. και 6 ριμπ.

Το ματς διήρκεσε 15 λεπτά σκάρτα. Όταν ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε στην άμυνα, έκανε σερί 15-2 και από εκεί και πέρα δεν ξανακοίταξε πίσω, παίρνοντας τη νίκη με 20 πόντους διαφορά.

Ο αγώνας

Η συνήθης 5άδα ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό, δηλαδή με τους Κιλπάτρικ, Καλάθη, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη. Ο Καλάθης ξεκίνησε με δύο ασίστ για το 4-0, αλλά η Μπουντούτσνοστ έκανε το 7-0 και μετά το 10-13, με τους «πράσινους» να μην έχουν το μυαλό τους στην άμυνα. Με Βουγιούκα μέσα οι «πράσινοι» έσφιξαν κάπως την άμυνα τους, αν και ο Μπιτάτζε είχε φτάσει ήδη τους 8π. (20-15). Πάνω που ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +8 (23-15), η Μπουντούτσνοστ μείωσε στο καλάθι με 6-0, με το δεκάλεπτο να λήγει 23-21, απόντος του Καλάθη που είχε βγει να πάρει ανάσες.

Ο Μπιτάτζε εκτός των άλλων είχε φορτώσει από νωρίς τους ψηλούς των πρασίνων από δύο φάουλ (Παπαγιάννης και Βουγιούκας), αλλά τουλάχιστον στο 12’ έκανε κι αυτός το τρίτο και αποσύρθηκε. Ο Παναθηναϊκός σούταρε πάντως με 6/16 δίποντα και αυτό ήταν πρόβλημα, ενώ πλέον πρόβλημα γινόταν και ο Κόουλ με 8π. για το 30-32. Η Μπουντούτσνοστ ήταν στενός κορσές, καθώς οι «πράσινοι» πάλι δεν έπαιζαν άμυνα, ενώ στην επίθεση δεν έβαζαν την μπάλα στο χαμηλό ποστ. Όταν την έβαλε με Γκιστ στο «5», ο Αμερικανός έκανε πάρτι φτάνοντας στους 12π. για το 42-34 στο 17’. Ο Παναθηναϊκός τέλειωσε ιδανικά το ημίχρονο (49-36), με τους Γκιστ (14) και Τόμας (10)  να βάζουν τους 21 από τους 26 πόντους της ομάδας στο δεκάλεπτο και τον Καλάθη να έχει ήδη 11 ασίστ.

Το τρίτο φάουλ του Βουγιούκα στο 24’ στο 56-41 σήμαινε πως ο Γκιστ ξαναπήγαινε στο «5», όπως στη δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και το 58-41 έγινε μάνι-μάνι 58-49 στο 27’, με την Μπουντούτσνοστ να χτυπά καμπανάκι ότι το ματς δεν τέλειωσε. Το δεκάλεπτο έληξε στο 66-56, με τους «πράσινους» να μην είναι καλοί στο τελευταίο 5λεπτο, ενώ ο Καλάθης έκανε ό,τι μπορούσε για τριπλ-νταμπλ (9 π., 8 ριμπ., 14 ασίστ).

Ο Παναθηναϊκός συντηρούσε μια διαφορά στους 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έτσι πορευόταν, ενώ όλο το γήπεδο περίμενε το τριπλ-νταμπλ του Καλάθη που ήθελε μόνο ένα ριμπάουντ. Όπως κι έγινε στο 34’ με όλο το γήπεδο να τον αποθεώνει φωνάζοντας «Νικ Καλάθης»! Οι πράσινοι έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση (78-65 στο 36’) με τον Γκιστ επίσης να κάνει πράγματα και θαύματα (23π.) και το σκορ να λήγει 87-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-36, 66-56, 87-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 24/48 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 21/29 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ: 17/37 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 9/10 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 18 λάθη, 8 κλεψίματα, — κοψίματα.