11:25 07 ΜΑΡΤΙΟY 2021
0 0 0

Ο 26χρονος Αμερικανός γκαρντ του Ρεθύμνου στον αγώνα με τον Κολοσσό μιμήθηκε τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, φτάνοντας και αυτός μετά από λίγες μέρες σε triple double.

Ιστορία έγραψε σήμερα ο Άντονι Χίκι του Ρεθύμνου στη νίκη της ομάδας του επί του Κολοσσού με 93-67 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League.

O 26χρονος γκαρντ σε 30’ έκανε triple double, καθώς, όπως αναφέρει το ΑΠΕ, είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ.

Ήταν η πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια που ένας παίκτης σημειώνει triple double στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο τελευταίος που το είχε πετύχει ήταν ο Τόρεϊ Μπραγκς στον αγώνα του Άρη με το Μαρούσι, στις 10 Νοεμβρίου 2001 (24 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ).

Υπενθυμίζουμε ότι πριν από λίγες μέρες ο Νικ Καλάθης στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπουντούτσνοστ είχε επίσης triple double.

Για τους Κρητικούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Τράβις Ντάνιελς (16π.). Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πανηγύρισε την 5η νίκη, με την Κύμη να έχει μία περισσότερη.

Αντίθετα, ο Κολοσσός, με 3 νίκες-19 ήττες (έχει αγώνα λιγότερο) συμβιβάζεται σιγά-σιγά με τον υποβιβασμό στην Α2, αφού διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΛΑΥΡΙΟ 71-63

Η ομάδα της Πάτρας επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Άρη επικρατώντας με 71-63 του Λαυρίου.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κόντραρε στα ίσα τους γηπεδούχους και στο 30’ το σκορ ήταν στον πόντο (48-47). Όμως στην τελευταία περίοδο, οι Έλις, Γκίκας και Κασελάκης πήγαν τη διαφορά στο +10 (62-52) και κάπου εκεί το ματς τελείωσε για το τελικό 71-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-29, 48-47, 71-63.

ΚΥΜΗ – ΗΦΑΙΣΤΟΣ 90-83

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχαν οι γηπεδούχοι στη μάχη που δίνουν για την παραμονή κόντρα στην ομάδα της Λήμνου με 90-83.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με 19-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και αργότερα προηγήθηκαν με έξι (21-27), όμως η Κύμη αντεπιτέθηκε και το ημίχρονο τη βρήκε στο +3 (39-36). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (58-58), αλλά στην τέταρτη περίοδο η Κύμη πήρε ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (66-60).

Ο Ήφαιστος με τρίποντο του Σταμάτη πλησίασε στον έναν πόντο (67-66), αλλά η Κύμη με τον εκπληκτικό Καρινιάουσκας (18 πόντοι με 3/7 τρ.) έφτασε και πάλι τη διαφορά στους εφτά πόντους (77-70). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Κύμη πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83