Οι πρωταγωνιστές των προημιτελικών του Champions League

LIVE: Champions League Γιουβέντους – Άγιαξ Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Βίντεο)

© AFP 2019 / GABRIEL BOUYS/MARCO BERTORELLO/PAUL ELLIS/LLUIS GENE
0 0 0

Τα δύο πρώτα «εισιτήρια» για τα ημιτελικά της φετινής διοργάνωσης κρίνονται απόψε (22:00) στις δύο ρεβάνς των προημιτελικών που διεξάγονται σε Τορίνο και Βαρκελώνη.

Σε Τορίνο και Βαρκελώνη είναι απόψε στραμμένα όλα τα βλέμματα του ποδοσφαιρικού κόσμου για τις ρεβάνς των προημιτελικών που θα κρίνουν το ποιες ομάδες θα προκριθούν στα ημιτελικά του Champions League.

Το 1-1 του Άμστερνταμ αφήνει ανοιχτούς στη «μονομαχία» της φιλόδοξης Γιουβέντους με τον νεανικό Άγιαξ.

Κακή είναι η παράδοση του «Αίαντα» με τη «Γιούβε», αφού έχουν κερδίσει μόλις τις δύο από τις τελευταίες 13 συναντήσεις τους. Αντίθετα, οι Ιταλοί είναι αήττητοι κόντρα στον Άγιαξ στα τελευταία τους δέκα ματς, κερδίζοντας τα πέντε από τα τελευταία επτά.

Στο Τορίνο οι «μπιανκονέρι» δεν έχουν ηττηθεί ποτέ, έχοντας απολογισμό τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες, ενώ, αν και πέτυχαν μόλις ένα γκολ στα τελευταία δύο ματς, δεν δέχτηκαν κανένα.

Για τους γηπεδούχους θα λείψουν οι Μάντζουκιτς, Κιελίνι, Κάσερες και Περίν, ενώ αμφίβολος είναι ο Ντάγκλας Κόστα. Στον Άγιαξ, ο Ταλιαφίκο είναι τιμωρημένος και ο Μπαντέ τραυματίας.

Στον αγώνα του «Καμπ Νου» το προβάδισμά της μετά το 1-0 στο Ολντ Τράφορντ θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «μπλαουγκράνα» δεν έχουν χάσει ποτέ στην έδρα τους από τη Γιουνάιτεντ, έχοντας απολογισμό 2 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Ο Βαλβέρδε δεν έχει σοβαρές απουσίες, καθώς Ραφίνια θα απουσιάσει, ενώ ο Βερμάλεν είναι αμφίβολος. Για τους φιλοξενούμενους δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Μπεγί, Ερέρα και Βαλέντσια, ενώ ο Σο είναι τιμωρημένος.

Νεα μηνύματα
  • 23:54

90'+4' ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΑΓΙΑΞ 1-2

• 23:54

90'+3' Κίτρινη στον Ρονάλντο για φάουλ

• 23:53

Άγιαξ - Γιουβέντους 1-2 Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις, έχουν κριθεί όλα

• 23:51

90' Άγιαξ - Γιουβέντους 1-2 VAR για χέρι του Μπλιντ, δεν υπάρχει κάτι.

• 23:51

90+3' ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ 3-0

• 23:49

88' Άγιαξ - Γιουβέντους 1-2 Ο Χούντελαρ αντί του Ζίγιες

• 23:48

89' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ 3-0 Ψηλοκρεμαστό σουτ του Σουάρες από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην πάνω πλευρά των διχτύων.

• 23:45

84' Άγιαξ - Γιουβέντους 1-2 Υπενθυμίζουμε οτι η Γιουβέντους κυνηγά δύο γκολ

• 23:44

83' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ 3-0 Ο ρυθμός στο Καμπ Νου έχει πέσει, καθώς οι δύο τεχνικοί έχουν κάνει αλλαγές

• 23:43

81' Άγιαξ - Γιουβέντους Αλλαγές. O Μπεντανκούρ αντί του Μπερναντέσκι και ο Σινγκράβεν αντί του Μεγκαλάν

• 23:42

81' Άγιαξ - Γιουβέντους 1-2 Κεφαλιά του Ρονάλντο, μπλοκάρει ο Ονάνα

• 23:41

80' Άγιαξ - Γιουβέντους Ο Ζίγιες σκοράρει, αλλά το γκολ δεν μετράει ως οφσάιντ. Θα έχουμε VAR, δεν μετράει το γκολ.

• 23:39

Να και το γκολ του Ντε Λιχτ για το 1-2 στο Άγιαξ - Γιουβέντους

• 23:38

Δείτε την γκολάρα του Κουτίνιο

• 23:37

75' Γιουβέντους - Άγιαξ 1-2 Ο Κανσέλο σεντράρει από δεξιά, ο Κεν παίρνει την κεφαλιά, άουτ

• 23:35

74' Γιουβέντους - Άγιαξ 1-2 Λάθος από τον Ρουγκάνι, ο Νέρες από τα δεξιά πλασάρει, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

• 23:31

69' Γιουβέντους - Άγιαξ 1-2 Κίτρινη ο Τσαν

• 23:30

64' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ 3-0 Ο Τζόουνς κάνει κακό διώξιμο με το κεφάλι, ο Μέσι κάνει το ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα περνά περίπου δύο μέτρα από το δεξί δοκάρι της εστία του Ντε Χέα!

• 23:28

67' ΓΚΟΛ! Γιουβέντους - Άγιαξ 1-2

Κόρνερ από τα δεξιά, ο Ντε Λιχτ νικάει δυο παίκτες στον αέρα και με κεφαλιά κάνει το 1-2!

• 23:26

64' Γιουβέντους - Άγιαξ 1-1 Αλλαγή με τον Ντε Σίλιο να βγαίνει και να μπαίνει ο Κανσέλο

• 23:24

63' ' Γιουβέντους - Άγιαξ 1-1 Ο Πιάνιτς κόβει σωτήρια προ του Ζίγιες σε γύρισμα του Τάντιτς από δεξιά σε μια κόντρα επίθεση

• 23:21

61' ΓΚΟΛ! Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ 3-0

Ο Μέσι για τον Άλμπα, αυτός σπάει με την μία στον Κουτίνιο, ο οποίος με απίθανο πλασέ από τα 25 μέτρα κάνει το 3-0.

• 23:19

57' Γιουβέντους - Άγιαξ 1-1 Κι άλλη υπέροχη επέμβαση του Σέζνι σε φαλτσαριστό σουτ του Φαν ντε Μπέικ λίγο έξω από την περιοχή

• 23:15

Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ Ηρεμία στο ματς, καθώς η Μπάρτσα ελέγχει την κατάσταση, αν και η Γιουνάιτεντ έχει ανέβει κάπως

• 23:14

52' Γιουβέντους - Άγιαξ 1-1 Ο Σέζνι όντας στο έδαφος, βγάζει με το ένα χέρι το σουτ του Ζίγιες από τα δεξιά! Μεγάλη ευκαιρία!

• 23:12

51' Γιουβέντους - Άγιαξ 1-1 Ο Φαν ντε Μπέικ σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ

• 23:08

47' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ Σουτ του Μέσι, η μπάλα βρίσκει στον Γιανγκ και καταλήγει κόρνερ δίπλα από το δεξί δοκάρι

• 23:06

46' Έναρξη και στο Τορίνο

• 23:06

46' Γιουβέντους - Άγιαξ 1-1 Ο Κεν στη θέση του τραυματία Ντιμπάλα

• 23:05

46' Ξεκινά το ματς στο Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ

• 23:04

Η φοβερή επέμβαση του Ντε Χέα στις καθυστερήσεις

• 22:52

Δείτε τα δύο γκολ που μπήκαν στο Άγιαξ - Γιουβέντους 1-1

• 22:51

45+6' Λήξη ημιχρόνου στο Γιουβέντους - Άγιαξ 1-1

• 22:50

45+3΄ Λήξη ημιχρόνου στο Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ 2-0

• 22:50

45'+2' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ 2-0 Ο Μέσι δίνει αριστερά στον Ράκιτιτς, εκείνος γυρίζει παράλληλα και ο Σέρτζι Ρομπέρτο κάνει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Ντε Χέα να αποκρούει ενστικτωδώς!

• 22:43

41' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ Ο Ντε Χέα μπλοκάρει δύσκολα με διπλή προσπάθεια την κεφαλιά του Ράκιτιτς

• 22:40

38' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ Μακρινό σουτ του Πογκμπά, μπλοκάρει ο Τερ Στέγκεν.

• 22:37

Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Ο Μέσι σε 32 ματς κόντρα σε Άγγλους έχει 24 γκολ!

• 22:35

Υπάρχει VAR για να δει ο ρέφερι αν έχει υπάρξει χέρι. Αρνητικό το VAR, 1-1 το σκορ

• 22:34

34' ΓΚΟΛ Γιουβέντους - Άγιαξ 1-1

Ο Ζίγιες σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και φτάνει στον Φαν ντε Μπέικ ο οποίος από κανονική θέση πλασάρει ψύχραιμα τον Σέζνι για το 1-1

• 22:33

33' Ο Ρονάλντο βγαίνει από δεξιά μες στην περιοχή και σουτάρει, άουτ

• 22:32

Δείτε και απολαύστε τα δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι

• 22:31

Είναι γκολ! Η Γιουβέντους προηγείται με 1-0. Δεν υπάρχει επιθετικό φάουλ, ο Φέλτμαν έπεσε, καθώς σπρώχτηκε από συμπαίκτη του

• 22:28

28' ΓΚΟΛ Γιουβέντους - Άγιαξ 1-0

Ο Πορτογάλος σκοράρει με κεφαλιά, αλλά ο διαιτητής θα δει το VAR. Υπάρχει υποψία επιθετικού φάουλ

• 22:24

20' ΓΚΟΛ! Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ 2-0

Πάλι ο Μέσι! Αυτή τη φορά με σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, με τον Ντε Χέα να κάνει τραγικό λάθος, αφού η μπάλα γλιστράει κάτω από το σώμα του και να καταλήγει στα δίχτυα!

• 22:23

22' Γιουβέντους - Άγιαξ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Ντιμπάλα από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει με πλονζόν ο Ονάνα

• 22:22

Όταν σκοράρει ο Μέσι σε νοκ άουτ ματς, η Μπαρτσελόνα προκρίνεται

• 22:21

21' Γιουβέντους - Άγιαξ Ο Φαν ντε Μπέικ από κοντά, μετά την προσπάθεια του Νέρες μέσα στην περιοχή, σουτάρει άουτ

• 22:18

16' ΓΚΟΛ! Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ 1-0

Ο Μέσι παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό εκτελεί τον Ντε Χέα στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά του γωνία.

• 22:16

14' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ Ο Ράσφορντ σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, με τον Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

• 22:15

Δείτε το δοκάρι του Ράσφορντ στο Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ

• 22:13

12' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ Ο διαιτητής Μπριχ συμβουλεύεται το VAR και αποφασίζει να μη δώσει πέναλτι

• 22:12

11' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ Ο Φρεντ κάνει πέναλτι στον Ράκιτιτς, ο διαιτητής θα δει και το VAR

• 22:11

11' Γιουβέντους - Άγιαξ Aναγκαστική αλλαγή για τους Ολλανδούς. Ο Σινγκράβεν αντί του τραυματία Μαζράουι

• 22:10

10' Γιουβέντους - Άγιαξ Απ' ότι φαίνεται, δεν συνεχίζει ο Μαζράουι.

• 22:08

7' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ Καλό σουτ του Μαρσιάλ, πάνω στο πόδι του Πικέ η μπάλα

• 22:07

7' Γιουβέντους - Άγιαξ Ο Μαζράουι τραυματίστηκε και είναι αμφίβολο το αν θα συνεχίσει

• 22:03

1' Μπαρτσελόνα - Γιουνάιτεντ ΔΟΚΑΡΙ οι Άγγλοι!

Ο Ράσφορντ παίρνει την κάθετη πάσα από τον Πογκμπά, μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, με το σουτ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τερ Στέγκεν.

• 22:00

1' Σέντρα στα δύο ματς!

• 21:59

Ιδού κι ο επίσημος ύμνος!

• 21:47

Πάμε να θυμηθούμε τι έγινε στα πρώτα ματς την περασμένη εβδομάδα

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο ματς Άγιαξ - Γιουβέντους

Τα χαϊλάιτς των αγώνων της Τετάρτης (10/04) στο Champions League

Δείτε το πώς διαμορφώθηκαν το 1-1 του Άγιαξ με τη Γιουβέντους στο Άμστερνταμ αλλά και το πώς νίκησε η Μπαρτσελόνα στο Μάντσεστερ τη Γιουνάιτεντ με 0-1 με το αυτογκόλ του Σο.