Φάση από το ματς της Φενέρμπαχτσε με τη Ζαλγκίρις Κάουνας

Ευρωλίγκα: «Περίπατος» της Φενέρμπαχτσε με Ζαλγκίρις

© Φωτογραφία: Twitter/BC Zalgiris Kaunas
0 10

Οι Τούρκοι επικράτησαν της λιθουανικής ομάδα με ευκολία 76-43 και έκαναν το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ, χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα, με κορυφαίους τους Κάλινιτς και Γκούντουριτς.

Η Φενέρμπαχτσε με το τελικό 76-43 έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, με την ομάδα του Κάουνας να μην είναι ανταγωνιστική μετά το 16′ και πλέον καλείται να εμφανιστεί καλύτερη και ευστοχότερη σε δύο ημέρες και πάλι στην Πόλη (18/4, 20:45). Εκπληκτικό το δίδυμο Κάλινιτς-Γκούντουριτς, κάκιστο βράδυ για το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσους, με το μεγάλο ”όπλο” του Λιθουανού, Μπράντον Ντέιβις (3 πόντοι σε 18:38′) να μένει στα ρηχά.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δυσκολεύτηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο (15-13), αλλά στη συνέχεια ήταν μονόλογος. Η Φενέρμπαχτσε στη δεύτερη περίοδο έτρεξε ένα επί μέρους 23-8 και ξέφυγε στο σκορ (38-21).

Η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Φενέρ συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά και την έστειλε ακόμη και στους 24 πόντους (59-35). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και πήραν τελικά τη νίκη με 76-43.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-21, 59-35, 76-43