O Λιονέλ Μέσι πανηγυρίζει στο Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Champions League: Μαγεία Μέσι, πρόκριση με τριάρα η Μπαρτσελόνα (Βίντεο)

© AFP 2019 / LLUIS GENE
0 0 0

Ο Αργεντινός άσος καθάρισε για την ομάδα του κόντρα στους Άγγλους με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, ενώ ο Φιλίπε Κουτίνιο σημείωσε ένα έξοχο γκολ για το τελικό 3-0.

Το θέμα πρόκριση στο «Καμπ Νου» κρίθηκε στο πρώτο 20λεπτο. Ο Ράσφορντ προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό είχε δοκάρι, όμως ο οίστρος του Λιονέλ Μέσι κι ένα αδικαιολόγητο λάθος για την κλάση του Ντε Χέα έκαναν το 2-0 και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα.

Ο Κουτίνιο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 3-0 με πολύ ωραία προσπάθεια, η «Μπάρτσα» κατέβασε ταχύτητες, η Γιουνάιτεντ δεν μπορούσε και κάπως έτσι ήρθε η πρόκριση για την Μπαρτσελόνα στα ημιτελικά του Champions League σε συνάρτηση με το 0-1 στο Μάντσεστερ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν πολύ καλή στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας δοκάρι στο 1’ με τον Ράσφορντ αλλά μετά η Μπαρτσελόνα όχι μόνο κυριάρχησε αλλά πέτυχε και δύο γκολ με τον Μέσι (το πρώτο καταπληκτικό στο 16’ και το δεύτερο (20’) «δώρο» από τον Ντε Χέα.

Η «Μπάρτσα» εκμεταλλευομένη όλα τα λάθη των αντιπάλων είχε πλέον τον απόλυτο έλεγχο, δίνοντας χώρο στους Άγγλους και έχοντας περισσότερους ελεύθερους χώρους να χτυπήσει στην κόντρα. Στις καθυστερήσεις, ο Σέρτζι Ρομπέρτο έχασε καταπληκτική ευκαιρία για το 3-0, με το ημίχρονο να λήγει 2-0 και τη Γιουνάιτεντ να κυνηγά —πολλά- θαύματα.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Άγγλους, αφού η «σεμνή τελετή» έλαβε τέλος στο 61’ με την γκολάρα του Κουτίνιο. Ο Ντε Χέα στο 64’ έβγαλε το «ψαλιδάκι» του Μέσι και από ‘κει και ύστερα η Μπαρτσελόνα πήγε με «νεκρά» ως το τέλος, πανηγυρίζοντας μια πανάξια πρόκριση.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο (71' Σεμέδο), Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Αρτούρ (75' Βιδάλ), Μέσι, Σουαρες, Κουτίνιο (81' Ντεμπελέ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (80' Σάντσες), Μαρσιάλ (65' Μαρσιάλ), Ράσφορντ (73' Λουκακού)