00:25 10 ΙΟΥΛΙΟY 2020
0 0 0

Η τουρκική ομάδα νίκησε στην έδρα της την Μπαρτσελόνα με 75-68 κι έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ, έχοντας ως κορυφαίους τους Βασίλιε Μίσιτς και Μπράιαντ Ντάνστον

Η Αναντολού Εφές νίκησε στην έδρα της την Μπαρτσελόνα με 75-68 και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς, που «μίλησε» σε όλα τα κρίσιμα σημεία και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην επικράτηση.

Οι της Μπαρτσελόνα έμειναν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του σκορ και τα κράτησαν μέχρι και το φινάλε του ματς.

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά και γρήγορα απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (15-4). Η ομάδα του Αταμάν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα το μεγάλο προβάδισμα τους μέχρι το φινάλε της περιόδου (26-15).

Η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους 13-4 μείωσε σε 30-26. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν ξανά διαφορά οχτώ πόντων (40-32), αν και η φιλοξενούμενη ομάδα με ένα μικρό σερί 4-0 έκλεισε το ημίχρονο στο —4 (40-36).

Η Αναντολού Εφές κατάφερε να πάρει και πάλι μία καλή διαφορά ασφαλείας (58-49). Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, αλλά οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν άντεξαν και πήραν τη νίκη με 75-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 40-36, 58-49, 75-68