Ο σκόρερ του πρώτου γκολ της Άιντραχτ, Φίλιπ Κόστιτς

Europa League: Πέρασαν Τσέλσι, Άρσεναλ, Βαλένθια και Άιντραχτ

© AFP 2019 / Daniel ROLAND
0 10

Η Τσέλσι έκανε τα εύκολα – δύσκολα με τη Σλάβια Πράγας, η Άρσεναλ νίκησε και στη Νάπολι, όπως η Βαλένθια τη Βιγιαρεάλ, ενώ οι Γερμανοί προκρίθηκαν επί της Μπενφίκα με 2-0.

Ωραία ματς είχαμε απόψε στο Europa League με την ανατροπή να έρχεται στη Γερμανία. Η Άιντραχτ νίκησε 2-0 την Μπενφίκα (το 1-0 καραμπινάτο οφσάιντ) και σε συνδυασμό με την ήττα της 4-2 στο πρώτο ματς πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Europa League.

Οι Γερμανοί εκεί θα βρουν την Τσέλσι που… κατάφερε να κάνει λίγο θρίλερ τη ρεβάνς με τη Σλάβια Πράγας, αφού οι Τσέχοι από το 4-1 στο ημίχρονο το έκαναν 4-3. Αντίθετα, η άλλη αγγλική ομάδα, Άρσεναλ νίκησε και στη Νάπολι με 1-0 και θα βρει στον δρόμο της τη Βαλένθια που επικράτησε εύκολα της Βιγιαρεάλ στο βροχερό «Μεστάγια» με 2-0.

ΤΣΕΛΣΙ – ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ

Αν υπήρχε κάποια αγωνία για την πρόκριση, αυτή —θεωρητικά όπως αποδείχτηκε- έφυγε μόλις στο 5’ όταν ο Πέδρο με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 10’ είχαμε το αυτογκόλ της χρονιάς από τον Ντέλι, μετά το σουτ του Πέδρο σε κενή εστία στο δοκάρι, ενώ στο 17’ ο Ζιρού (πρώτος σκόρερ στη διοργάνωση) έγραψε το 3-0.

Οι Τσέχοι στο 26’ μείωσαν με ωραία κεφαλιά του Σούτσεκ, αλλά ένα λεπτό μετά ο Ισπανός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ σε κενή εστία σημείωσε το 4-1.

Εκεί όπου όλα έδειχναν περίπατο, ο Πετρ Σέβτσικ με δυο γκολάρες σε πέντε λεπτά (51’ και 55’) μείωσε σε 4-3 και ανησύχησε φυσικά τους Άγγλους που είχαν επαναπαυτεί, με το σκορ να μένει ως το τέλος.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Οι φιλοξενούμενοι μετά το 1-3 στο πρώτο ματς παρατάχτηκαν με πολλές αλλαγές. Στο 13’ ο νεαρός Λάτο με ωραίο πλασέ στην κίνηση από αριστερά άνοιξε το σκορ και στο 54’ ο Γκουέδες έχοντας και τη βοήθεια της τύχης, σημείωσε με φάουλ το 2-0, με την μπάλα να βρίσκει στον Φούνες – Μόρι, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΙΝΤΡΑΧΤ – ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Η Άιντραχτ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, με τους Ζαρντέλ και Φέισα στα χαφ να κάνουν πολλά λάθη και η επίθεση να μη λειτουργεί. Πάντως, ακόμα μεγαλύτερο λάθος έκανε ο βοηθός διαιτητή στο 41’ που δεν είδε ότι ο Κόστιτς που σκόραρε ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ, προκαλώντας τις αντιδράσεις των ανθρώπων της Μπενφίκα. Το σκορ της πρόκρισης για τους Γερμανούς ήρθε στο 67’ από το σουτ του Ρόντε, με τους Πορτογάλους να έχουν δοκάρι με τον Σάλβιο στο 85’. Στο τέλος η Μπενφίκα πίεσε, έψαξε το γκολ, αλλά το 2-0 έμεινε ως το τέλος, με τους γηπεδούχους να το πανηγυρίζουν έξαλλα.

ΝΑΠΟΛΙ – ΑΡΣΕΝΑΛ

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο μέρος, με εκατέρωθεν ευκαιρίες, όμως το ωραίο γκολ με εκτέλεση φάουλ του Λακαζέτ στο 36’ ‘έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην Άρσεναλ. Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 47’ έχασε τεράστια ευκαιρία να καθαρίσει το ματς και την πρόκριση, με τους Ιταλούς να ψάχνουν το γκολ για να κυνηγήσουν την πρόκριση. Αυτό το γκολ δεν ήρθε ποτέ, με την Άρσεναλ να παίρνει τη νίκη – πρόκριση και να περιμένει πλέον τη Βαλένθια.