Ο Κρις Σίνγκλετον σε φάση από το ματς Αναντολού Εφές - Μπαρτσελόνα

«Έσπασε» την έδρα της Αναντολού Εφές και η Μπαρτσελόνα

© Φωτογραφία: Twitter/Barça Basket
0 20

Οι «μπλαουγκράνα» με κορυφαίο τον Άνταμ Χάνγκα (17π.) νίκησαν στην Κωνσταντινούπολη με 74-72, έκαναν το 1-1 στη σειρά και πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Βαρκελώνη.

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα στο «Σινάν Ερντέμ» η Μπαρτσελόνα έκανε το «break», καθώς νίκησε την Αναντολού Εφές με 74-72 κι έκανε το 1-1 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 16-19, με τον κορυφαίο των «μπλαουγκράνα» Χάνγκα να έχει 6 πόντους. Η Μπαρτσελόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στο +7 (19-26), η Εφές ισοφάρισε προσωρινά 30-30, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι (34-38).

Με μπροστάρη τον Λάρκιν οι Τούρκοι πλησίασαν στο καλάθι (38-40) και με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75 έφτασαν στο 54-47. Η «Μπάρτσα» αντέδρασε και το δεκάλεπτο έληξε 59-62.

Χάρη στον Μίσιτς το 64-71 έγινε 72-71 στο 37’. Ο Τόμιτς με 1/2 βολές έκανε το σκορ 72-72. Ο Χάνγκα «μίλησε» ξανά και η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά σε κρίσιμο σημείο (72-74, 28'' για το τέλος). Ο Σίμον αστόχησε σε τρίποντο, οι παίκτες Εφές δεν έκαναν φάουλ στη συνέχεια και η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-38, 59-62, 72-74