11:56 02 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 10

Μεγαλειώδης νίκη για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα που συνέτριψε χωρίς δυσκολία με 4-0 τους «κόκκινους διαβόλους» στο «Γκούντισον Παρκ» με καταπληκτική εμφάνιση.

Η Έβερτον υποχρέωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην πιο μεγάλη ήττα στην πόλη του Λίβερπουλ από το 1990, όταν οι «ρεντς» είχαν νικήσει με το ίδιο σκορ, 4-0.

Η Γιουνάιτεντ μ’ αυτά και μ’ αυτά έπεσε στην 6η θέση της Premier League, δυο βαθμούς πίσω από Άρσεναλ και Τσέλσι, με τους «κανονιέρηδες» να έχουν και ματς λιγότερο, με την έξοδο στο Champions League να δυσκολεύει αφάνταστα.

Το πάρτι για την Έβερτον άρχισε στο 28’ ο Ριτσάρλισον, ο οποίος βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής της Γιουνάιτεντ μετά από μακρινό πλάγιο και έκανε το 1-0 με ένα υπέροχο γυριστό.

Ο Ντε Χέα φέρει πάντως ευθύνη στο 2-0 στο 28’ όταν ο Σίγκουρντσον έφυγε στην κόντρα και τον νίκησε με σουτ από αρκετά μεγάλη απόσταση.

Στο 56ο λεπτό, η Έβερτον έφθασε στο 3-0 με τον Ντιν. Ο Ντε Χέα απομάκρυνε με γροθιά την εκτέλεση κόρνερ, ο Γάλλος έκανε με τη μία το σουτ εκτός περιοχής, ο Ισπανός δεν μπόρεσε ν' αντιδράσει και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 64ο λεπτό από τον Γουόλκοτ. Ο Ντιν από αριστερά, έδωσε στον Σίγκουρντσον, ο Ισλανδός έβγαλε κάθετα για τον Γουόλκοτ κι αυτός πάσαρε ιδανικά τον Ντε Χέα για το τελικό 4-0.