00:52 12 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 0 0

Στην 30η και τελευταία αγωνιστική θα κριθούν τα πάντα όσον αφορά στην παραμονή μετά τα αποψινά αποτελέσματα, με νίκη ΑΕΛ επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και ισοπαλία ΟΦΗ.

Η Ξάνθη και η ΑΕΛ ήταν οι κερδισμένες της 29ης αγωνιστικής, όσον αφορά στη μάχη της παραμονής, καθώς με τις νίκες επί Απόλλωνα Σμύρνης και ΑΕΚ αντίστοιχα εξασφάλισαν την παραμονή στη Super League.

Κατά τ’ άλλα, το θρίλερ συνεχίζεται για ΟΦΗ, ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα. Οι Αρκάδες πήραν 1-1 από τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ», ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε από τον Πανιώνιο με 2-1. Στα αδιάφορα ματς της αγωνιστικής, ο Ατρόμητος νίκησε 2-0 τον Παναθηναϊκό και ο Άρης στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό με 2-1. Τέλος, ο Ολυμπιακός νίκησε στη Λαμία την τοπική ομάδα 3-1.

ΑΕΚ – ΑΕΛ 0-1

Στο 28’ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γιακιμόφσκι και προβολή του Μπράλιτς, ο Τσιντώτας κάνει κακή εκτίμηση και η μπάλα πήγε στα δίχτυα για το 0-1. Κακό ματς είδαμε σε γενικές γραμμές στο ΟΑΚΑ στο πρώτο μέρος, με την ΑΕΛ να προηγείται λόγω λανθασμένης αμυντικής συμπεριφοράς της ΑΕΚ.

Ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τους Λαρισαίους να πανηγυρίζουν την παραμονή στη Super League με μια μεγάλη νίκη, ενώ η Ένωση θα χάσει την 3η θέση από τον Ατρόμητο, αν ηττηθεί από τον Λεβαδειακό την τελευταία αγωνιστική και νικήσουν οι Περιστεριώτες τον ΟΦΗ.

Ξάνθη – Απόλλων Σμύρνης 2-0

Το σκορ άνοιξε στο 10’ όταν ο Βαφέας στην προσπάθεια του να απομακρύνει με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το τελικό 2-0 για τους «ακρίτες», που σφράγισαν την παραμονή τους σημείωσε ο Γέντρισεκ στο 81’ κοντινό σουτ, γράφοντας το 2-0 που έμεινε μέχρι το φινάλε και… σφράγισε την παραμονή της Ξάνθης στη Super League.

Ατρόμητος- Παναθηναϊκός 2-0

Οι Περιστεριώτες σκόραραν με δύο στημένα στο δεύτερο μέρος κι έφτασαν δίκαια στη νίκη επί των «πρασίνων». Ο Ατρόμητος σκόραρε στο 61' και στο 72' με στατικές φάσεις. Στην πρώτη περίπτωση ο Μπρούνο και στη δεύτερη ο Κουλούρης με πολύ ωραίο γκολ αξιοποίησαν την υπεροπλία των συμπαικτών τους και τελείωσαν τις φάσεις, δίνοντας τη νίκη στον Ατρόμητο. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε τις γνωστές δυσλειτουργίες του δεύτερου γύρου και χαρακτηριστικό είναι πως έκανε την πρώτη τελική προς την εστία στο 65' με τον Κουρμπέλη.

Λαμία – Ολυμπιακός 1-3

Το σκορ στην πόλη της Φθιώτιδας άνοιξε στο 35’. Ο Ποντένσε έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Καμαρά με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Δεν είδαμε τίποτα το ιδιαίτερο στη Λαμία στο πρώτο μέρος (2-2 οι τελικές), με τον Ολυμπιακό πάντως να προηγείται δίκαια.

Οι Φθιώτες ισοφάρισαν στο 65’. Ο Βάντερσον έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Καραμάνος έπιασε την κεφαλιά, ο Μεριά επιχείρησε να διώξει με το κεφάλι και η μπάλα έφτασε στον Ασούμπρε, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-1. Μόλις όμως τρία λεπτά μετά ο Φορτούνης με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-2, ενώ το τελικό 1-3 ο Χασάν με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-3.

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 1-1

Οι Αρκάδες πήγαν να «παγώσουν» το «Γεντί Κουλέ» στο 10’, όταν ο Μαρτίνεθ με γυριστή κεφαλιά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Όμως στο 15’ είχαμε το 1-0. Ο διαιτητής είδε τράβηγμα του Σάσι από τον Βαλεντίνο Βλάχο, με τον Βαζ να το εκτελεί εύστοχα, με το γήπεδο να ξεσπά.

Ο Γιακουμάκης στο 20’ είχε δοκάρι με κεφαλιά, αλλά παραλίγο μετά να γίνει το 1-1. Στο 27’ σε σέντρα από τα δεξιά η μπάλα πέρασε από την άμυνα του ΟΦΗ και ο Φερνάντεθ από το ύψος του πέναλτι δεν έβαλε καλά το πόδι του για να κάνει την προβολή και να τη στείλει στα δίχτυα.

Η καλή εμφάνιση των Αρκάδων επιβραβεύτηκε στο 55’ με το ωραίο γκολ με κεφαλιά-ψαράκι του Τσιλιανίδη και ενώ ένα λεπτό πριν ο Τριανταφυλλόπουλος είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία, με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

Παναιτωλικός – Άρης 1-2

Ένας πρώην παίκτης του Παναιτωλικού, ο Νίκο Μαρτίνεθ, άνοιξε το σκορ στο 22’ για τον Άρη με πλασέ από κοντά από την πάσα του Ντιγκινί. Ο Άρης είχε κλείσει με επιτυχία τους διαδρόμους προς τα καρέ του Κουέστα με συνέπεια να μην μπορεί να δημιουργήσει "ρήγματα" στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Παναιτωλικός και το 0-1 να μένει ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους, ο Ρόουζ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά έπειτα από ένα λεπτό και στην πρώτη οργανωμένη επίθεση –και τελική- του Παναιτωλικού στο ματς, ο Ντουάρτε ισοφάρισε σε 1-1. Τελικά, ο Γιουνές πέρασε στο 83’ και δύο λεπτά αργότερα –στην πρώτη του επαφή με την μπάλα- δέχθηκε το στρώσιμο από τον Φετφατζίδη και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Άρη, με το 1-2 να ήταν και το τελικό σκορ.

Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Μόλις στο 7’ ο Γιάννης Μασούρας με βολίδα έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0 για τους «κυανέρυθρους». Οι Γιαννιώτες που πλέον έπαιζαν 4-4-2 στο 35’ είχαν μια καλή φάση με τον Μιχαήλ, με το ημίχρονο να λήγει 1-0. Στο 55’ ο  Κριζμάν κέρδισε το πέναλτι από τον Σταυρόπουλο και το εκτέλεσε εύκολα για να κάνει το 1-1. Δέκα λεπτά μετά, ο Μπουμάλ μπήκε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα και ο Σπιριντόνοβιτς την έστειλε από κοντά στα δίχτυα με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα έχει βρει στο χέρι του. Σύμφωνα με τα ριπλέι που είδαμε η μπάλα βρίσκει στο στήθος και στο χέρι του παίκτη του Πανιωνίου πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα με τον διαιτητή και τον επόπτη να μετρούν το γκολ για το τελικό 2-1.