17:30 14 ΙΟΥΛΙΟY 2020
0 10

Το Τριφύλλι έχασε από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ με 89-82 και αποκλείστηκε από το Final Four, με τους Ισπανούς να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες κόντρα στην ομάδα του Πιτίνο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Final Four της Βιτόρια. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε και απόψε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 89-82 κι έκανε το 3-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, με τους «πράσινους» να αποκλείονται.

Ο Παναθηναϊκός για 35’ ήταν μέσα στο ματς, είχε καλά διαστήματα γενικά, όμως δεν μπόρεσε και πάλι να περιορίσει τον Καμπάτσο (16π., 10 ασίστ) την ώρα που ο Νικ Καλάθης παρά τους 17π. και τις 7 ασίστ δεν ήταν κι απόψε σε καλό βράδυ. Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ και Παπαπέτρου βοήθησαν στο σκοράρισμα, αλλά από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δέχτηκαν 89 πόντους ήταν αδύνατο να νικήσουν αυτή τη Ρεάλ που πάει δίκαια στο Final Four.

Ο αγώνας

Καλάθης, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης η πεντάδα του Παναθηναϊκού. Η Ρεάλ βρήκε μπόσικο τον Παναθηναϊκό στην αδύνατη πλευρά, πυροβολώντας από τα 6,75 (2/6) και έτσι έγινε το 4-12, το οποίο μάζεψε ο Λοτζέσκι με σερί 9-2 για το 13-14. Με το που πέρασε μπροστά το Τριφύλλι με 16-14, η Ρεάλ με σερί 9-2 δικό της ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο 18-23. Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά στην άμυνα, με την ισπανική ομάδα να έχει 7/7 δίποντα, έχοντας βρει πολλά ελεύθερα σουτ.

Οι «πράσινοι» δέχονταν ξανά και ξανά το ίδιο καλάθι από την αδύναμη πλευρά, με τον Τόμπκινς να κάνει το 21-30 στο 12, ενώ ο Παναθηναϊκός σκόραρε πολύ δύσκολα. Mε κακή άμυνα και ουσιαστικά με μηδενικές πηγές δημιουργίας και εκτέλεσης στην επίθεση, το —7 στο 16’ (25-32) και καλό ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 25-34 έγινε κάτι που άλλαξε όλη τη ροή του δεκαλέπτου κι αυτό ήταν μια βουτιά του Παπαπέτρου για να σώσει μια μπάλα. Ο Παναθηναϊκός πήρε ενέργεια από την άμυνα του και με σερί 16-2 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 41-36. Η επιστροφή των Καλάθη, Λοτζέσκι (14π.) στο παρκέ, μαζί με τον σταθερό σε επίθεση και άμυνα Παπαπέτρου (9π., 3 ριμπ.), άλλαξαν πλήρως όλο το παιχνίδι.

Ο Τζέφρι Τέιλορ είχε φτάσει τους 10 και έκανε μεγάλη ζημιά σε επίθεση και άμυνα, με τον Παναθηναϊκό να ακουμπά την μπάλα στο ζωγραφιστό (52-49 στο 16’). Κακό μπάσκετ εκατέρωθεν, με κακές επιθέσεις κι αστοχία έκαναν το 55-54 στο 29’. Το περίεργο ήταν πως οι «πράσινοι» πήγαν στο 58-58 για το τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας 7/13 τρίποντα και με τον Καλάθη να μην έχει παίξει πολύ στην 3η περίοδο.

Ο Αγιόν έκανε δυστυχώς πάρτι στο 4ο δεκάλεπτο, απόντος Βουγιούκα για το 68-72 με σερί πόντους φτάνοντας από το πουθενά στους 12. Ο Καλάθης μείωσε 72-75, αλλά ο Ράντολφ έβαλε τρίποντο – μαχαιριά στο 1’51’’ για το 72-78 και ακόμα πιο μαχαιριά το τρίποντο Καμπάτσο για το 74-81. Πλέον, ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε χίμαιρες το ματς πήγε στις βολές, οι της Ρεάλ ήταν εύστοχοι και έτσι γράφτηκε το τελικό 82-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-36, 58-58, 82-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 21/43 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 13/16 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 22/32 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 15/21 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 τάπες.