Ο Κώστας Σλούκας σε στιγμιότυπο από το ματς Ζαλγκίρις - Φενέρμπαχτσε

Ευρωλίγκα: «Break» στο «break» η Φενέρμπαχτσε (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Twitter/Fenerbahçe Beko
0 0 0

Η τούρκικη ομάδα «έσπασε» κι αυτή την έδρα της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με νίκη 66-56 και έκανε το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ, έχοντας κορυφαίο τον Μάρκο Γκούντουριτς.

Η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε της Ζάλγκιρις με 66-57 και ξαναπήρε τόσο το προβάδισμα στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, όσο και το πλεονέκτημα έδρας.

Η τουρκική ομάδα δυσκολεύτηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά κατάφερε να πάρει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ματς ήταν ντέρμπι  το τελευταίο λεπτό. Η Φενέρ είχε το προβάδισμα, αλλά η Ζαλγκίρις δεν την άφηνε να ξεφύγει. Ο Μαχμούτγλου 46” πριν το φινάλε έβαλε το πιο καθοριστικό καλάθι του ματς, καθώς με τρίποντο έκανε το 62-56. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να κρατήσουν τα ηνία του σκορ, πήραν τη νίκη με 66-57 και έκαναν το 2-1 στη σειρά.

Κορυφαίος ο Μάρκο Γκούντουριτς, ο οποίος σημείωσε τους 14 από τους 17 πόντους του στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-31, 46-49, 55-66