Φάση από το ματς της Άρσεναλ με τη Βαλένθια

Europa League: Αβαντάζ Άρσεναλ, όλα ανοιχτά στη Φρανκφούρτη

© AFP 2019 / Glyn KIRK
0 0 0

Η Άρσεναλ νίκησε 3-1 με δυο γκολ του Λακαζέτ τη Βαλένθια και πήρε προβάδισμα πρόκρισης, ενώ η Τσέλσι έφυγε ισόπαλη 1-1 από την έδρα της Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη.

Στο Λονδίνο μετά το 3-1 η πλάστιγγα της πρόκρισης στον φετινό τελικό του Europa League γέρνει προς την Άρσεναλ ενόψει της ρεβάνς στη Βαλένθια, που είχε σε μεγάλο βράδυ τον Λακαζέτ που σημείωσε δύο γκολ. Η Τσέλσι στη Φρανκφούρτη δικαιούταν τη νίκη αλλά το 1-1 με την Άιντραχτ αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

ΑΡΣΕΝΑΛ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ 3-1

Πολύ ωραίο ματς έγινε στο «Έμιρειτς» στο πρώτο μέρος. Η Βαλένθια ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα, στο πρώτο 20λεπτο συγκεκριμένα και ευτύχησε να προηγηθεί στο 11’ με τον Ντιακαμπί. Η άμυνα των γηπεδούχων αδράνησε σε κόρνερ και ο νεαρός Γάλλος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 0-1. Nωρίτερα, οι «νυχτερίδες» είχαν προειδοποιήσει με την ευκαιρία του Γκαράι.

Δυστυχώς για τη Βαλένθια είχε κι αυτή πολλές «τρύπες» στην άμυνα και ο Αλεξάντρ Λακαζέτ με δύο γκολ σε οκτώ λεπτά έφερε το ματς τούμπα για το 2-1. Αρχικά, στο 18’ ο Ομπαμεγιάνγκ του έδωσε την μπάλα για το 1-1 και στο 26’ από σέντρα του Τζάκα από αριστερά ο Γάλλος με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Νέτο για το 2-1. Στο 33’ ο Ομπαμεγιάνγκ είχε μια καλή φάση για το 3-1, αλλά το 2-1 δεν άλλαξε ως την ανάπαυλα.

Οι Ισπανοί προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν στο δεύτερο μέρος, αλλά η Άρσεναλ επανέκτησε τον έλεγχο και στο 63’ ο Λακαζέτ είδε τον Ρονκάλια να βάζει κόντρα στην κεφαλιά του για να αποσοβεί το 3-1. Ο Γάλλος λίγο μετά στο 67’ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία σημαδεύοντας δις από κοντινή απόσταση τον Νέτο. Η είσοδος του Γκαμεϊρό έδωσε πνοή στη Βαλένθια  με τον διεθνή άσο να αναστατώνει την αγγλική άμυνα, αλλά στο 90’ ήρθε ο Ομπαμεγιάνγκ με σουτ στο δεύτερο δοκάρι από τη σέντρα του Κολάσινατς να γράψει το 3-1.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Ουνάι Έμερι): Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί (83' Μονρεάλ), Μουστάφι, Μέιτλαντ-Νάιλς, Γκεντουζί (58' Τορέιρα), Τζάκα, Κολάσινατς, Εζίλ (75' Μιχιταριάν), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μαρθελίνο): Νέτο, Γκαμπριέλ, Γκαράι, Ντιακαμπί, Ρονκάγλια, Πιτσίνι, Σολέρ (71' Βας), Παρέχο, Γκαγιά, Γκέδες (71' Γκαμεϊρό), Ροντρίγο (88' Μίνα)

ΑΙΝΤΡΑΧΤ – ΤΣΕΛΣΙ 1-1

Καλό θέαμα είδαμε και στην «Κόμερτσμπανκ Αρένα» σε μια φανταστική ατμόσφαιρα. Οι Γερμανοί με τον Γιόβιτς άνοιξαν το σκορ, με τον Σέρβο να σκοράρει με μια υπέροχη κεφαλιά το 9ο γκολ του στη διοργάνωση φέτος. Οι «μπλε» ξύπνησαν μετά το γκολ και σιγά σιγά κυριάρχησαν στο κέντρο κι έκαναν κάποιες φάσεις για να φτάσουν τελικά στην ισοφάριση στο 45’ με τον Πέδρο, ένα γκολ που δικαιούνταν.

Ο Λόφτους – Τσικ στο 54’ άγγιξε το 1-2 με γυριστό, ενώ λίγα λεπτά μετά στο 59’ ο Τραπ με τα ακροδάχτυλα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από το φάουλ του Νταβίντ Λουίζ. Στο 74’ τόσο ο Λόφτους – Τσικ, όσο και ο Αζάρ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Γερμανό κίπερ που κράτησε το σκορ και στο 77’ στην κεφαλιά του Νταβίντ Λουίζ. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν δυο καλές φάσεις με τον Πασιένσια που είχε μπει αλλαγή, αλλά το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ (Άντι Χίτερ): Τραπ, Άμπραχαμ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Ντα Κόστα, Ρόντε, Φερνάντες (72' Πασιένσια), Φαλέτ, Γκατσίνοβιτς, Γιόβιτς, Κόστιτς

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίσιο Σάρι): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Κρίστενσεν, Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (83' Κόβατσιτς), Ουίλιαν (61' Αζάρ), Ζιρού, Πέδρο