02:49 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Θα κατακτήσει ο ΠΑΟΚ το πρωτάθλημα αήττητος και θα γράψει ιστορία; Τι θα γίνει με τη μάχη του υποβιβασμού στο φετινό πρωτάθλημα; Ζωντανά όλη η εξέλιξη της αγωνιστικής.

Η αυλαία της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής της Super League άνοιξε το Σάββατο (04/05) με την εύκολη νίκη της Λαμίας επί του υποβιβασμένου Απόλλωνα στη Ριζούπολη με 3-0. Στον αγώνα που προγήθηκε σήμερα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 4-0 τον Παναιτωλικό.

Στα Γιάννινα είναι το τελευταίο εμπόδιο για τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ στο επόμενο μεγάλο στόχο, που είναι το αήττητο στο πρωτάθλημα, επίτευγμα που έχει πετύχει μόνο ο Παναθηναϊκός τη σεζόν 1963-64.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει μια ομάδα, που παίζει μόνο για τη νίκη, που και αυτή τελικά μπορεί να μην την είναι αρκετή! Ο ΠΑΣ Γιάννινα για να αποφύγει την 14η θέση θα πρέπει να νικήσει και να χάσει ο ΟΦΗ! Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει στα χέρια του την τύχη του.

Ο ΠΑΟΚ δεν θα έλεγε όχι και σε μια ισοπαλία, που θα τον κρατήσει αήττητο, αλλά για τον ΠΑΣ είναι σαν ήττα. Οι πρωταθλητές έχουν τέσσερις ισοπαλίες σε όλο το πρωτάθλημα.

Στη «μάχη» του υποβιβασμούυ, Αστέρας Τρίπολης, ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα δίνουν την «μάχη» για την σωτηρία με τους Αρκάδες να γνωρίζουν από τώρα ότι, μίνιμουμ, έχει εξασφαλισμένο το μπαράζ.

Όλα τα παιχνίδια ξεκινούν στις 19:00, πλην της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ μεταξύ Παναθηναϊκού και Παναιτωλικού, που αρχίζει στις 16:00.

Ο Αστέρας, ακόμα κι αν ηττηθεί από τον Πανιώνιο, η χειρότερη θέση που μπορεί να τερματίσει είναι η 13η θέση, που σημαίνει μπαράζ. Με 30 βαθμούς οι Αρκάδες, 29β. ο ΟΦΗ και 27β. ο ΠΑΣ, σε οποιαδήποτε ισοβαθμία υπερτερούν, διότι μετράνε τα μεταξύ τους αποτελέσματα.

Η ομάδα της Τρίπολης δεν έχει ηττηθεί από τους άλλους δύο στα 4 μεταξύ τους παιχνίδια και έχει από μία νίκη και μία ισοπαλία με ΟΦΗ και ΠΑΣ, αντίστοιχα. Σε πλεονεκτική θέση βρίσκεται και ΟΦΗ έναντι του ΠΑΣ, καθώς οι Κρητικοί έχουν μία νίκη και μία ισοπαλία στα μεταξύ τους παιχνίδια. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση και απ’ ευθείας δεν μπορεί να σωθεί. Πρέπει να νικήσει τον ΠΑΟΚ και να ηττηθεί ο ΟΦΗ από τον Ατρόμητο για να τον ξεπεράσει και παίξει με τον δεύτερο της Β’ Εθνικής την παραμονή του.

Για τον ΟΦΗ, η απ’ ευθείας σωτηρία μπορεί να έρθει μόνο με νίκη στο Περιστέρι και να μην κερδίσει ο Αστέρας τον Πανιώνιο στην Τρίπολη. Έτσι οι Κρητικοί θα πάνε στους 32 πόντους και θα αφήσουν πίσω τους τους Αρκάδες. Σε περίπτωση ισοπαλίας με τον Ατρόμητο και νίκη του ΠΑΣ, ανεξαρτήτως αποτελέσματος του Αστέρα, ο ΟΦΗ πάει σε μπαράζ, καθώς έχει καλύτερα αποτελέσματα στα παιχνίδια με τον ΠΑΣ (μία νίκη μια ισοπαλία) και καλύτερη συγκομιδή βαθμών σε ενδεχόμενη τριπλή ισοβαθμία από τους Ηπειρώτες.

• 20:56

90+2' ΑΡΗΣ- ΞΑΝΘΗ 7-2 Με πέναλτι ο Σιώπης

• 20:51

Έχει κλιμακωθεί η ένταση στους Ζωσιμάδες, καθώς εκτός από τις συμπλοκές, οπαδοί του ΠΑΣ έχουν ξηλώσει καθίσματα και τα πετάνε. Άγνωστο τι θα γίνει με το ματς...

• 20:49

88' ΠΑΣ Γιάνινα - ΠΑΟΚ Πολύ ξύλο στις κερκίδες, μεταξύ αστυνομίας και οπαδών του ΠΑΣ. ΔΙΑΚΟΠΗ προς το παρόν

• 20:41

79' ΓΚΟΛ ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-2 Ο Σάκχοφ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με κεφαλιά από φάουλ του Πέλκα το 0-2

• 20:39

79' ΓΚΟΛ Άρης - Ξάνθη 5-2 Και πάλι ο Ντιγκινί, δεύτερο δικό του γκολ για το 5-2.

• 20:34

74' ΓΚΟΛ! Ατρόμητος - ΟΦΗ Ο Σάσι με πολύ ωραίο πλασέ το 0-2 για τους Κρητικούς

• 20:33

73' ΓΚΟΛ! Άρης - Ξάνθη 4-2 Ο Κόρχουτ με σουτ το 4ο γκολ των κίτρινων

• 20:29

Άρης - Ξάνθη 3-2 ΓΚΟΛ! Ο Ντιγκινί το τρίτο γκολ των γηπεδούχων

• 20:28

67' ΔΙΑΚΟΠΗ Οπαδοί του ΠΑΣ έριξαν καπνογόνα μέσα στον αγωνιστικό χώρο

• 20:26

67' ΓΚΟΛ! Λεβαδειακός - ΑΕΚ 0-3 Σκόρερ με σουτ ο Πόνσε

• 20:25

65' Ατρόμητος- ΟΦΗ 0-1 Δοκάρι ο Ρισβάνης για τους γηπεδούχους

• 20:21

60' ΓΚΟΛ! ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ Ο Τσούμπα Άκπομ σε κενή εστία το 0-1 από το παράλληλο γύρισμα του Πέλκα

• 20:19

59' ΓΚΟΛ Αστέρας Τρίπολης - Πανιώνιος 2-0 Ο Ματίας Ιγκλέσιας ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 2-0

• 20:13

54' ΓΚΟΛ Λεβαδειακός - ΑΕΚ 0-2 Ο Μάρκο Λιβάγια το δεύτερο γκολ της Ένωσης με ωραίο σουτ, δοκάρι και μέσα

• 20:11

50' ΓΚΟΛ Άρης - Ξάνθη 2-2 Ο Ντουρίτσκοβιτς ισοφαρίζει

• 20:10

50' ΓΚΟΛ! ΑΕΛ- Ολυμπιακός 0-2 Ο Ομάρ το δεύτερο γκολ με πολύ ωραίο σουτ του Νορβηγού με το αριστερό

• 19:50

Τα ημίχρονα των αγώνων

• 19:46

45' ΓΚΟΛ Λεβαδειακός - ΑΕΚ 0-1 Από κόντρα η μπάλα πάει στον Μπακασέτα που με σουτ από την περιοχή ανοίγει το σκορρ

• 19:47

Δείτε το πώς έγινε το 0-1 στο Άρης - Ξάνθη και την ισοφάριση των γηπεδούχων

• 19:44

Δείτε το ωραίο γκολ του ΟΦΗ

• 19:34

32' ΓΚΟΛ Άρης - Ξάνθη 2-1 Ο Ματέο Γκαρσία από κοντά κάνει τα τέρματα της ομάδας, δύο

• 19:33

31' ΠΑΣ Γιάννινα -ΠΑΟΚ 0-0 Δοκάρι ο Ολιβέιρα

• 19:29

28' Άρης - Ξάνθη 1-1 Ο Σιώπης αστοχεί στο πέναλτι ο Ζίβκοβιτς αποκρούει αλλά με κεφαλιά του Γιουνές γίνεται το 1-1

• 19:27

23' ΓΚΟΛ Αστέρας Τρίπολης - Πανιώνιος 1-0 Αυτογκόλ του Παπαγεωργίου

• 19:26

24' ΓΚΟΛ ΑΕΛ - Ολυμπιακός 0-1 Το γκολ ο Χασάν. Ωραία μπαλιά του Νάτχο στον Αιγύπτιο που με διαγώνιο πλασέ ανοίγει το σκορ

• 19:25

21' ΓΚΟΛ! Ατρόμητος - ΟΦΗ 0-1 Ο Νέιρα με πολύ ωραίο γκολ από κόρνερ κάνει το 0-1 για τους ομιλίτες.

• 19:17

14' ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-0 Ο Μιχαήλ νικάει στο τετ-α-τετ τον Άκπομ από κοντινή απόσταση

• 19:17

14' ΓΚΟΛ Άρης - Ξάνθη 0-1 Ο Ματίας Κάστρο ανοίγει το σκορ με εύστοχο πέναλτι

• 19:14

ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ Τίποτα το ιδιαίτερο στο ματς, παραμένει το 0-0

• 19:10

9' Άρης - Ξάνθη Δοκάρι για τους γηπεδούχους με τον Ματέο Γκαρσία από πλασέ του Ισπανού

• 19:07

3' Ατρόμητος - ΟΦΗ Μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων με Κουλούρη

• 19:02

1' Σέντρα στο ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ

• 18:51

Λιγότερο από 10 λεπτά για τη σέντρα στους 6 αγώνες

• 18:47

Δείτε τις καλύτερες φάσεις και όλα τα γκολ από το ματς Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός 4-0

• 18:38

Εδώ να κάνουμε ένα διάλειμμα με τένις για να ενημερώσουμε οτι ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ στον τελικό του Εστορίλ OPEN κόντρα στον Κουέβας

• 18:36

Ας θυμηθούμε τι είχε γίνει στο ματς του πρώτου γύρου ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και στον ΠΑΣ Γιάννινα