03:33 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Οι «ομιλίτες» νίκησαν στο Περιστέρι με 2-0 τον Ατρόμητο και θα παίξουν μπαράζ παραμονής με τον Πλατανιά, ενώ υποβιβάστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα, «σώθηκε» ο Αστέρας.

Από τη στιγμή που ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ στους «Ζωσιμάδες», τα πράγματα είχαν δρομολογηθεί όσον αφορά στην παραμονή και τον υποβιβασμό. Ο ΠΑΣ υποβιβάστηκε και ο ΟΦΗ, που νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, θα παίξει μπαράζ «σωτηρίας» στη Super League με τον 2ο της Football League, Πλατανιά.

Ο Αστέρας έκανε το καθήκον του και νίκησε στην Τρίπολη με 3-0 τον αδιάφορο Πανιώνιο, ενώ το ματς της χρονιάς έγινε στο «Κλ.Βικελίδης», όπου ο Άρης συνέτριψε με 7-2 την Ξάνθη. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, ο Ολυμπιακός νίκησε στη Λάρισα την ΑΕΛ με 3-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε η ΑΕΚ του Λεβαδειακού εκτός έδρας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο 23’ έχασαν ευκαιρία με τον Ιγκλέσιας, αλλά στο επόμενο λεπτό είχαμε το γκολ. Σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Χριστόπουλος είδε τη μπάλα να έρχεται στα πόδια του και την έσπρωξε στα δίχτυα που βρήκε στον Παπαγεωργίου και με αυτογκόλ είχαμε το 1-0, σκορ που έμεινε ως το τέλος.

Στο 50’ ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά αλλά ο γκολκίπερ του Πανιωνίου έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά, αλλά ο Αργεντινός σκόραρε στο 59’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Το τελικό 3-0 σημείωσε ο Καλτσάς με πολύ όμορφο τελείωμα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΟΦΗ 0-2

Ο Κουλούρης στο 3’ έχασε την ευκαιρία για το 1-0 από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 12’ ο Μπρούνο από καλή θέση σούταρε άουτ. Κόντρα στη ροή του ματς, αφού και ο Ουάρντα έχασε μια καλή φάση, στην εκτέλεση του κόρνερ από τα αριστερά από τον Βαζ η μπάλα πέρασε και ήρθε ο Νέιρα στο ύψος του πέναλτι με δυνατό σουτ να νικήσει τον Μέγιερι. Οι ομιλίτες πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ με το ημίχρονο να λήγει 0-1.

Όλα τελείωσαν στο 74’. Από λάθος του Ρισβάνη έγινε ωραία κάθετη πάσα προς τον Σασί ο οποίος βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του και ουσιαστικά κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του ΟΦΗ, καθώς το σκορ έμεινε αναλλοίωτο ως το τέλος.

ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Το γκολ του Χασάν στο 24' ήταν αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, με τους Πειραιώτες να επιβραβεύονται ουσιαστικά για τη μεγαλύτερη διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο που έδειξαν στο πρώτο 45λεπτο. Στο 24’ από εκπληκτική κάθετη μπαλιά του Νάτχο στον Χασάν που τον έβγαλε μόνο απέναντι στον Κρίστινσον, ο Αιγύπτιος φορ έκανε το διαγώνιο πλασέ και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας της ΑΕΛ. Το τελικό 3-0 γράφτηκε στο 86’. Ο Τοροσίδης έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Καμαρά με κεφαλιά νίκησε τον Κρίστινσον.

ΑΡΗΣ – ΞΑΝΘΗ 7-2

Ο Ματέο Γκαρσία στο 9’ με πλασέ μέσα από την περιοχή σημάδεψε το κάθετο δοκάρι χάνοντας ευκαιρία για το 1-0. Έτσι, στο 13’ η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι που έκανε ο Ρόουζ στον Μπεριέντος. Ο Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση του και έκανε το 0-1. Στο 27’ ο Άρης κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελλέσει ο Σιώπης ο οποίος έκανε το σουτ, ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε με τη μπάλα να φτάνει στον Γιουνές που με κεφαλιά έκανε το 1-1, ενώ στο 33’ είχαμε την ανατροπή. Ο Ματέο Γκαρσία από κοντά έκανε το 2-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Ξάνθη με το Ντουρίτσκοβιτς ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2, αλλα ο Άρης φόρτσαρε και πέτυχε άλλα δυο γκολ. Στο 69’ ο Ντιγκινί έκανε το 3-2, ενώ το 4-2 έγινε από τον Κόρχουτ στο 73’. Το 5-2 για τον Άρη πάλι από τον Ντιγκινί, ενώ στο 81’ έγινε το 6-2 από το δεύτερο γκολ του Ματέο Γκαρσία.  Στο 90+4’  δεύτερο πέναλτι ο Άρης με τον Σιώπη και πάλι να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Αυτή τη φορά ο βραχύσωμος μέσος κέρδισε τον Ζίβκοβιτς, πέτυχε το πρώτο γκολ στην καριέρα του και έγραψε το 7-2 για τους κιτρινόμαυρους.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 0-3

Οι «κιτρινόμαυροι» τα βρήκαν δύσκολα στο πρώτο μέρος απέναντι στη μαζική άμυνα των Βοιωτών. Ο Μάνταλος στο 22’ με πλασέ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, με το γκολ να έρχεται στο 45’. Μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Πόνσε που κόντραρε και κακή απομάκρυνση του Αντιλέχου, η μπάλα στρώθηκε στον Μπακασέτα κι εκείνος με ένα κοντινό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο 54’ ο Λιβάγια έκανε το «ένα – δυο» με τον Μάνταλο και με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Μπάγιτς για το 0-2. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 στο 61’ λόγω αποβολής του Ναγκίς (χτύπημα στον Μάνταλο) και στο 67’ μετά από πάσα του Μάνταλου, ο Πόνσε μπήκε στην περιοχή, απέφυγε με υπέροχο τρόπο τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε από κοντά τον Μπάγιτς για το 0-3 που ήταν και το τελικό σκορ.