Ο Τζίνι Βαινάλντουμ πανηγυρίζει το 2-0 στο Λίβερπουλ - Μπαρτσελόνα

Champions League: Επική πρόκριση με ανατροπή της Λίβερπουλ

© AFP 2019 / Paul ELLIS
0 20

Οι «κόκκινοι» σε ένα απίστευτο ματς επικράτησαν στο «Άνφιλντ» με 4-0 επί της Μπαρτσελόνα, ανέτρεψαν το εις βάρος τους 3-0 και πήραν μια απίστευτη πρόκριση στον τελικό.

Η Λίβερπουλ, χωρίς Σαλάχ και Φιρμίνο, πήρε μια μεγαλειώδη πρόκριση στον τελικό του Champions League, καθώς στη ρεβάνς της ήττας με 3-0 στο «Καμπ Νου» από την Μπαρτσελόνα ανέτρεψε το σκορ με νίκη 4-0. Ο Ντιβόκ Οριγκί σημείωσε δυο γκολ, ενώ τα άλλα δύο έβαλε η «χρυσή» αλλαγή του Γιούργκεν Κλοπ, Τζίνι Βαινάλντουμ.

Ήταν μια απίστευτη βραδιά για τους «ρεντς» που προηγήθηκαν με τον Οριγκί στο 7’, η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση, αλλά χωρίς να σκοράρει και μέσα σε δύο λεπτά (54’ και 56’) ο Βαινάλντουμ σημείωσε το 3-0. Το τελικό 4-0 σημείωσε πάλι ο Οριγκί από την πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ – Άρνολντ. Μετά τον Βαινάλντουμ, κορυφαίος σε απόδοση ήταν ο Μανέ και βέβαια ο Άλισον με τις επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε.

Το έβαλε το «Άνφιλντ» το γκολ

Η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε την ορμή του κοινού και στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε ευκαιρία με τον Χέντερσον στο 1ο λεπτό, ζήτησε πέναλτι ο Μανέ στο 10’ (που μάλλον ήταν) και πάνω απ’ όλα σκόραρε! Στο 7’ Ο Χέντερσον εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Μπαρτσελόνα από τον Άλμπα, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε, αλλά ο Οριγκί από κοντά με το δεξί πήρε το ριμπαουντ, πλάσαρε και άνοιξε το σκορ.

Οι «μπλαουγκράνα», που από το ξεκίνημα έπαιζαν οπισθοχωρημένα, μετά το φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων στο πρώτο 10λεπτο ισορρόπησαν και απείλησαν με τον Μέσι στο 14’, ενώ στο 18’ ο Άλισον απέκρουσε το σουτ του Κουτίνιο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Ρόμπερτσον στο 23’, με τη Λίβερπουλ να συνεχίζει σε επιθετική διάθεση, παίρνοντας κάποια ρίσκα στην άμυνα.

Τα φάουλ κι οι διακοπές χάλασαν κάπως το ρυθμό στο τελευταίο τέταρτο, με τον Άλισον να σώζει πάλι τη Λίβερπουλ στις καθυστερήσεις στο πλασέ του Ζόρντι Άλμπα. Η Λίβερπουλ δεν κεφαλαιοποίησε το γρήγορο γκολ που πέτυχε για να βάλει κι ένα δεύτερο, με την Μπαρτσελόνα να έχει τις στιγμές της για να ισοφαρίσει, σε ένα ωραίο πρώτο μέρος.

Βαινάλντουμ, η χρυσή αλλαγή, Οριγκί την πρόκριση

Ο τραυματισμός του Ρόμπερτσον έφερε τον Βαινάλντουμ στο ματς, με τον Μίλνερ να πηγαίνει αριστερά. Ο Τερ Στέγκεν στο 51’ κράτησε το 1-0 στο τακουνάκι του Φαν Ντάικ και στην εξέλιξη της φάσης ο Άλισον και πάλι ήταν εκεί κι απέκρουσε το πλασέ του Σουάρες.

Στη συνέχεια είχαμε το τρίλεπτο του Βαινάλντουμ! Ο Ολλανδός στο 54’ από τη σέντρα του Αλεξάντερ —  Άρνολντ με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0, ενώ δυο λεπτά μετά με καταπληκτική κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από τη σέντρα του Σακίρι έκανε το 3-0 και το «Άνφιλντ» πήρε φωτιά! Ο Βαλβέρδε απέσυρε τον «άχρωμο» Κουτίνιο (που αποδοκιμάστηκε) για να περάσει τον Σεμέδο, με την Μπαρτσελόνα να «σπάει» κάπως τον ρυθμό, κρατώντας μπάλα. Με τη λογική αυτή ο Ισπανός τεχνικός στο 74’ έβαλε φρέσκια πόδια στα χαφ, με τον Αρτούρ στη θέση του Βιδάλ.

Όμως αντί να γίνει το 3-1 έγινε το 4-0 στο 79’. Η Λίβερπουλ κέρδισε κόρνερ από δεξιά, ο Αλεξάντερ – Άρνολντ το εκτέλεσε γρήγορα πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Μπαρτσελόνα και ο Οριγκί με δυνατό σουτ εκτέλεσε τον Τερ Στέγκεν για το 4-0. Οι «μπλαουγκράνα» στο τέλος πίεσαν, ο Βαλβέρδε έβαλε και τον Μάλκομ, όμως ως το 90’+5’ δεν άλλαξε κάτι με τους «ρεντς» να πανηγυρίζουν έξαλλα τη μεγαλειώδη νίκη – πρόκριση.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Ματίπ, Ρόμπερτσον (46' Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Σακίρι (90' Στάριτζ), Οριγκί (85' Γκόμεζ), Μανέ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Βιδάλ (75' Αρτούρ), Ράκιτιτς (81' Μάλκομ), Μπουσκέτς, Μέσι, Σουάρες, Κουτίνιο (60' Σεμέδο)