10:36 20 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Ουδείς ασχολήθηκε με το αγωνιστικό κομμάτι στο ματς με τον Προμηθέα, όπου βρήκε νικητές τους «ερυθρόλευκους» με 86-59 στην τελευταία αγωνιστική της Basket League.

Με τα όσα είχαν προηγηθεί, ήταν φυσικό το αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα με τον Προμηθέα στο ΣΕΦ να περάσει σε δεύτερη μοίρα, με τους «ερυθρόλευκους» πάντως να κλείνουν νικηφόρα την κανονική περίοδο της Basket League με 86-59.

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού έδωσαν βροντερό παρών στο γήπεδο, παρότι δεν έλλειψαν τα έκτροπα, καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχαμε μια μικρή διακοπή λόγω ρίψης κροτίδων. Παράλληλα, λίγο πριν από τη λήξη, ο Παναγιώτης και ο Γιώργος Αγγελόπουλος αποχώρησαν από τη θέση τους στις court seats και κατευθύνθηκαν προς την κερκίδα των οργανωμένων της ομάδας. Οι δυο τους καταχειροκροτήθηκαν από τους «ερυθρόλευκους», που άρχισαν να φωνάζουν ρυθμικά «για πάντα στο λιμάνι Αγγελόπουλοι» ανταποδίδοντας κι εκείνοι το χειροκρότημα στον κόσμο.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Ουίλ Τσέρι. Ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός γκαρντ είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Λεντέι πρόσθεσε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μιλουτίνοφ είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τους Πατρινούς ξεχώρισαν οι Έλις και Παρκς, οι οποίοι σημείωσαν από 10 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί. Βρέθηκαν από νωρίς με διψήφια διαφορά πίσω στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 20 πόντους (50-30) στο πρώτο ημίχρονο και να μετατρέπει το δεύτερο μέρος σε τυπική διαδικασία.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 60-40 στο 26’, ενώ οι Πατρινοί δεν είχαν λύσεις στην καλή κυκλοφορία της μπάλας των αντιπάλων τους και μοιραία από τη στιγμή που ο μόνος σταθερός επιθετικά ήταν ο Έλις, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 72-48.

Τυπική διαδικασία ήταν η 4η περίοδος, καθώς το σκορ στο 35’ ήταν 81-52, ενώ υπήρξε κι ένα απρόοπτο με τον Κώστα Παπανικολάου ο οποίος αποχώρησε κουτσαίνοντας.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 50-30, 72-48, 86-59.