09:44 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
0 10

Απίστευτο ματς στο Άμστερνταμ, με την αγγλική ομάδα να ανατρέπει το 2-0 του ημιχρόνου, παίρνοντας φοβερή νίκη – πρόκριση με 3-2 με χατ-τρικ του Λούκας Μόουρα.

Το Champions League μας επεφύλασσε άλλο ένα συγκλονιστικό βράδυ με την Τότεναμ να παίρνει την πρόκριση στον τελικό με νίκη 3-2 επί του Άγιαξ στο Άμστερνταμ, ενώ στο ημίχρονο έχανε 2-0 με χατ-τρικ του Λούκας Μόουρα. Στη Μαδρίτη λοιπόν θα έχουμε αμιγώς αγγλικό τελικό, με τη Λίβερπουλ να έχει αντίπαλο τα «σπιρούνια».

Ο Άγιαξ προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Ματέις Ντε Λιχτ και Ζίγιες στο ημίχρονο απέναντι σε μία «άχρωμη» Τότεναμ. Όμως, μια κίνηση του Ποκετίνο άλλαξε όλη τη ροή της ιστορίας. Ο Αργεντινός τεχνικός των Λονδρέζων πέρασε τον Γιορέντε αντί του Γουανιάμα, τραβώντας παράλληλα τον Έρικσεν πιο πίσω. Η αλλαγή αυτή σε συνδυασμό με το ανέβασμα των Τρίπιερ και Μόουρα, έφερε την επική ανατροπή, με τον Βραζιλιάνο να χτυπάει στο 55’ και στο 59’ και στο 90’+6’ έστειλε την ομάδα του στα ουράνια κάνοντας το 2-3. Απίστευτο ματς…

Ο γνωστός Άγιαξ και 2-0

Ο Άγιαξ παίζοντας απλό ποδόσφαιρο και έχοντας δύο γκολ σε τρεις τελικές προς την εστία, έκανε το 2-0 στο πρώτο μέρος, καθαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση, καθώς πλέον η Τότεναμ ήθελε τρία γκολ. Μετά την απόκρουση του Γιορίς στο σουτ του Τάντιτς, στην εξέλιξη της φάσης από το κόρνερ, ο Ντε Λιχτ έκανε το 1-0 με κεφαλιά. Στο 6΄ο Σον από αριστερά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία για το 1-1.

Οι Ολλανδοί άφησαν την κυκλοφορία της μπάλας στην Τότεναμ που παρά τις ευκαιρίες που έκανε (23’ Σον, 24’ Έρικσεν) απείλησαν ξανά με τον Τάντιτς στο 30΄ και έφτασαν στο 2-0 στο 35’. Από ένα ακόμα προσωπικό λάθος παίκτη της Τότεναμ, ο Τάντιτς από αριστερά έκοψε στον Ζίγιες που με φοβερό σουτ έγραψε το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ο Μαροκινός ήταν απόλαυση στο πρώτο μέρος, αλλά οι Ντε Γιόνγκ (94% στις πάσες και 5/5 κερδισμένες μονομαχίες) και Ντε Λιχτ ήταν οι μαέστροι.

Άλλη Τότεναμ, έκανε το θαύμα

Ο Ποκετίνο δεν είχε τίποτα να χάσει κι έβαλε τον Γιορέντε στο ημίχρονο αντί του Γουανιάμα, με τον Άλι στο 53’ να σπαταλά την καταπληκτική μπαλιά του Έρικσεν, καθώς ο Ονάνα έβγαλε το πλασέ του. Όμως δυο λεπτά μετά ο Καμερουνέζος γκολκίπερ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο πλασέ του Λούκας Μόουρα που μείωσε σε 2-1.

Οι Άγγλοι είχαν κλείσει τους γηπεδούχους και στο 59’ έγινε το 2-2. Ο Τρίπιερ από δεξιά έδωσε «πάρτο – βάλτο» στον Γιορέντε που από τα δύο μέτρα πλάσαρε πάνω στον Ονάνα, αλλά ο μεταμορφωμένος Λούκας Μόουρα αφού έκανε μερικές ντρίπλες σούταρε και ισοφάρισε. Ο Ζίγιες στο 63’ δεν μπόρεσε να απαντήσει, ενώ ο Γιορίς απάντησε και στη σέντρα – σουτ του Ντε Λιχτ στο 71’.

Στο 79’ ο Ζίγιες σημάδεψε το κάθετο δοκάρι με σουτ, ενώ το ματς κρεμόταν σε μια κλωστή πια. Ο Βερτόνχεν στο 87’ έχασε ανεπανάληπτη διπλή ευκαιρία για το 2-3. Ο Ζίγιες στο 90’+3’ νικήθηκε και πάλι από τον Γιορίς και στο 90’+6’ ο τρομερός Λούκας Μόουρα με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ονάνα για το τελικό 2-3.

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Μαζραουί, Μπλιντ, Ντε Λιχτ, Ταγλιαφίκο, Ντε Γιόνγκ, Ζιγές, Σένε (60' Φέλτμαν), Φαν ντε Μπέεκ, Τάντιτς, Ντόλμπεργκ (67' Σίνγκραβεν).
Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Λορίς, Τρίπιερ (81' Λαμέλα), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ (82' Ντέιβις), Γουανιάμα (46' Γιορέντε), Σισοκό, Έρικσεν, Ντέλε Άλι, Λούκας, Σον.