Το τρόπαιο του Europa League

LIVE: Ημιτελικά Europa League Βαλένθια - Άρσεναλ Τσέλσι - Άιντραχτ

© Φωτογραφία : Fabrice COFFRINI / AFP
0 10

Η ώρα της κρίσης έφτασε για τους τέσσερις «μονομάχους», καθώς απόψε στις ρεβάνς σφραγίζονται τα δύο «εισιτήρια» για τον τελικό της διοργάνωσης.

Τσέλσι ή Άιντραχτ; Άρσεναλ ή Βαλένθια; Θα δούμε και στον τελικό του Europa League αγγλικό «εμφύλιο» στο Μπακού, όπως στο Champions League;

Τα ερωτήματα αυτά θα απαντηθούν στις αποψινές (22:00) ρεβάνς μεταξύ της Τσέλσι και της Άιντραχτ, με το πρώτο ματς στη Γερμανία να έχει λήξει 1-1, ενώ στη Βαλένθια η τοπική ομάδα καλείται κόντρα στην Άρσεναλ να ανατρέψει το εις βάρος της 3-1.

Η Τσέλσι έχει ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση μετά το 1-1 που απέσπασε από την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη.

Η παράδοση δεν ευνοεί τους Γερμανούς, καθώς έχουν αποκλειστεί και τις τρεις φορές που διασταυρώθηκαν σε νοκ άουτ φάση με ομάδες από την Αγγλία.

Τα προβλήματα δεν λείπουν για τους γηπεδούχους, καθώς Χάντσον-Οντόι, Καντέ, Αμπαντου και Ρούντιγκερ έχουν τεθεί νοκ άουτ, ενώ για την Άιντραχτ θα λείψουν οι Στεντέρα και Ταβάθα, ενώ ο Χάλερ είναι αμφίβολος.

Στην Ισπανία οι «νυχτερίδες» έχουν κερδίσει τα τελευταία 8 ματς τους στη διοργάνωση. Στο Μεστάγια είναι αήττητες σε 11 αγώνες στη διοργάνωση.

Οι Άγγλοι απέναντι σε ομάδες από την Ισπανία μετρούν 11 νίκες σε 34 αγώνες και έχουν κερδίσει μόλις δύο φορές επί ισπανικού εδάφους σε 15 αναμετρήσεις.
Τσερίσεφ και Κοντογκμπιά δεν μπορούν να βοηθήσουν τους γηπεδούχους, ενώ για την Άρσεναλ θα λείψουν οι Ράμσεϊ, Γουέλμπεκ, Μπεγερίν και Χόλντινγκ.

• 00:37

Σε 4 διαδικασίες πέναλτι σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, η Τσέλσι έχει μόνο μία πρόκριση

• 00:36

Μικρή διακοπή για ξεκούραση πριν ξεκινήσει η διαδικασία των πέναλτι

• 00:34

120'+2' ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΤΣΕΛΣΙ - ΑΙΝΤΡΑΧΤ 1-1 ΠΕΝΑΛΤΙ

• 00:33

Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

• 00:30

118' Αλλαγή για Άιντραχτ. Ο Πασιένσια αντί του Γκατσίνοβιτς

• 00:28

116' Ο Αθπιλικουέτα σκοράρει αλλά δεν μετράει το γκολ σωστά για επιθετικό φάουλ στον Τραπ

• 00:27

116' Δυνατό σουτ του Τζαπακόστα έξω από την περιοχή, δύσκολα ο Τραπ σε κόρνερ

• 00:23

111' Μπάσιμο του Έμερσον από τα αριστερά και σουτ με τα πόδια ο Τραπ

• 00:19

Έναρξη δευτέρου μέρους παράτασης

• 00:16

105'+1' Λήξη πρώτου μέρους παράτασης

• 00:15

105+1' Κεφαλιά του Αλέ, ο Τζαπακόστα επίσης με το κεφάλι διώχνει πάνω από τη γραμμή

• 00:09

100' Σέντρα από αριστερά του Κόστιτς, ο Αλέ κάνει το πλασέ, σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Νταβίντ Λουίζ

• 00:06

97' Η Τσέλσι βγαίνει στην κόντρα, τέσσερις με δύο, ο Ιγουαΐν πασάρει πάνω στον Χασέμπε και η ευκαιρία χάνεται

• 00:04

96' Αλλαγή για Τσέλσι. Ο Ιγουαΐν στη θέση του Ζιρού

• 00:01

93' Ο Μπάρκλεϊ καθυστερεί και όταν πάει να δώσει στον Πέδρο, ο Φαλέτ κόβει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπάρκλεϊ σουτάρει με φάλτσο έξω από την περιοχή, άουτ

• 00:00

92' Μπάσιμο Γιόβιτς από αριστερά και γύρισμα, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ

• 23:59

90' Έναρξη της παράτασης

• 23:58

Οι παίκτες των δύο ομάδων παίρνουν τις απαραίτητες ανάσες πριν από την ημίωρη παράταση. Αν ούτε στον έξτρα χρόνο δεν έχουμε νικητή, πάμε στη διαδικασία των πέναλτι

• 23:53

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΣΕΛΣΙ ΑΙΝΤΡΑΧΤ 1-1

• 23:50

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΑΡΣΕΝΑΛ 2-4

• 23:48

89' ΓΚΟΛ! Άρσεναλ - Βαλένθια 2-4. Ένα-δύο του Μιχιταριάν με τον Ομπαμεγιάνγκ, ο Γκαμπονέζος με ωραίο τελείωμα το 2-4

• 23:47

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις στο Τσέλσι - Άιντραχτ

• 23:46

Το δεύτερο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ για το 2-3

• 23:44

88' Τσέλσι - Άιντραχτ 1-1 Ο Τραπ με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει το σουτ του Αζάρ

• 23:43

Τα πάντα έχουν κριθεί στη Βαλένθια, όσον αφορά στην πρόκριση, αλλά το ματς στο Λονδίνο κρέμεται σε μια κλωστή

• 23:34

78' Τσέλσι - Άιντραχτ 1-1 Σουτ του Τζαπακόστα έξω από την περιοχή, ασταθώς ο Τραπ αποκρούει

• 23:32

Το δεύτερο αποψινό γκολ του Γκαμειρό

• 23:30

74' Τσέλσι - Άιντραχτ 1-1 Οι γηπεδούχοι κάνουν αναγκαστική αλλαγή, καθώς τρσυματίστηκε ο Κρίστενσεν και μπήκε ο Τζαπακόστα

• 23:30
  • 23:27

69' ΓΚΟΛ! Βαλένθια - Άρσεναλ 2-3 Πάλι ο Ομπαμεγιάνγκ. Ντρίμπλα του Μέιτλαντ-Νάιλς πάνω στον Γκουέντες, σεντράρει στο πρώτο δοκάρι, με τον Ομπαμεγιάνγκ να πετάγεται και με προβολή να σκοράρει για το 3-2

• 23:26

Δείτε το γκολ του Λούκα Γιόβιτς για το 1-1

• 23:24

65' Βαλένθια - Άρσεναλ 2-2 Καλή ευκαιρία οι γηπεδούχοι με τον Κοκλέν

• 23:15

58' ΓΚΟΛ Βαλένθια - Άρσεναλ 2-2 Ο Γκαμειρό από το σουτ του Ροντρίγκο διπλασιάζει τα δικά του γκολ και της ομάδας του

• 23:13

57' Τσέλσι - Άιντραχτ 1-1 Ο Γουίλιαν στα δεξιά βρίσκεται σε καλή θέση, αλλά κάνει κάτι σαν σέντρα - σουτ και ο Τραπ μπλοκάρει

• 23:12

Η Άρσεναλ είναι με... ενάμισι πόδι στον τελικό, αφού για να αποκλειστεί, πρέπει να δεχτεί τέσσερα γκολ

• 23:08

51' Τσέλσι - Άιντραχτ 1-1 Οι γηπεδούχοι κρύβουν την μπάλα, με τον Ζιρού τελικό αποδέκτη να σουτάρει άουτ

• 23:07

50' ΓΚΟΛ Βαλένθια - Άρσεναλ 1-2 Ο Λακαζέτ ξεφεύγει ωραία από τον Πιτσίνι και σουτάρει για το 1-2

• 23:06

49' ΓΚΟΛ! Τσέλσι - Άιντραχτ 1-1 Ωραίο ένα - δύο του Ρέμπιτς με τον Γιόβιτς, ο τελευταίος δεν αστοχεί απέναντι από τον Κέπα σκοράροντας για το 1-1

• 22:42

40' Τσέλσι - Άιντραχτ 1-0 Καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Ρόντε να βάζει σωτήρια κόντρα στο σουτ του Γουίλιαν

• 22:38

39' Βαλένθια - Άρσεναλ 1-1 Ο Ομπαμεγιάνκ από δεξιά γυρίζει στον αμαρκάριστο Λακαζέτ που από καλή θέση στο πρώτο δοκάρι σουτάρει άουτ

• 22:34

35' Βαλένθια - Άρσεναλ 1-1 Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Παρέχο, άουτ από το αριστερό δοκάρι του Τσεχ

• 22:33

Δείτε το πολύ ωραίο γκολ του Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ για το 1-1

• 22:32

32΄Βαλένθια - Άρσεναλ 1-1 Ο Εζίλ κάνει παράλληλη πάσα στα δεξιά στον Ομπαμεγιάνγκ, όμως ο Νέτο μπλοκάρει το σουτ του Γκαμπονέζου

• 22:29

28' ΓΚΟΛ! Τσέλσι - Άιντραχτ 1-0 Ο Λόφτους - Τσικ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή νικάει τον Τραπ

• 22:25

23' Τσέλσι - Άιντραχτ 0-0 Μεγάλη απόκρουση του Τραπ στο σουτ του Ζιρού από αριστερά

• 22:24

Το γκολ της Βαλένθια με τον Κέβιν Γκαμειρό

• 22:18

14' Τσέλσι - Άιντραχτ 0-0 Ο Ντα Κόστα πιάνει το σουτ, δύσκολα ο Κέπα σε κόρνερ

• 22:17

17' Βαλένθια - Άρσεναλ 1-1 Ο Λακαζέτ με το κεφάλι βρίσκει τον Ομπαμεγιάνγκ που πατάει περιοχή και με πολύ ωραίο σουτ κάνει το 1-1

• 22:15

11' Τσέλσι - Άιντραχτ Ο Ζιρού από το γύρισμα του Γουίλιαν δεν μπορεί να ανοίξει το σκορ

• 22:14

13' Βαλένθια - Άρσεναλ 1-0 Κοντά στο 2-0 οι γηπεδούχοι. Ο Ροντρίγκο από αριστερά κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Γκαμειρό που ήταν μπροστά από την εστία και απομακρύνεται

• 22:12

Η Βαλένθια χρειάζεται άλλο ένα γκολ για σκορ πρόκρισης

• 22:10

11' Βαλένθια - Άρσεναλ 1-0 Ωραία αντεπίθεση αριστερά, ο Ροντρίγκο βρίσκει τον Γκαμειρό στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή ανοίγει το σκορ

• 22:08

8' Βαλένθια - Άρσεναλ Ο Γκουέντες από θέση πλάγια αριστερά στην περιοχή σουτάρει δυνατά η μπάλα περνάει άουτ

• 22:06

4' Τσέλσι - Άιντραχτ Κοντινή κεφαλιά του Γιόβιτς, μπλοκάρει ο Κέπα

• 22:05

6' Βαλένθια - Άρσεναλ Ο Κοσιελνί διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Γκαγιά στο πρώτο δοκάρι

• 22:00

1' Έναρξη στα δύο ματς

• 21:50

Σε δέκα λεπτά η σέντρα στα δύο ματς των ημιτελικών

• 21:44

Δείτε την απίστευτη υποδοχή που επεφύλαξαν οι οπαδοί της Βαλένθια στην ομάδα τους

• 21:39

Ας θυμηθούμε τι έγινε την περασμένη εβδομάδα στους πρώτους ημιτελικούς

Φάση από το ματς της Άιντραχτ με την Τσέλσι

Europa League: Τα καλύτερα στιγμιότυπα των πρώτων ημιτελικών (Βίντεο)

Πολύ ωραίο ματς έγινε στο Λονδίνο με την Άρσεναλ να επικρατεί στο τέλος με 3-1 της Βαλένθια, ενώ στη Φρανκφούρτη η Άιντραχτ παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Τσέλσι.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
  • 21:37

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος φυσικά και ξεκινάει στην τριάδα των αμυντικών της Άρσεναλ

• 21:36

Δείτε και το πώς θα παραταχτούν στο γήπεδο οι ομάδες στο Τσέλσι - Άιντραχτ

• 21:35

Ιδού και η διάταξη των δύο ομάδων στο ματς της Βαλένθια με την Άρσεναλ

• 21:29

Ιδού και οι συνθέσεις των ομάδων στο ματς της Τσέλσι με την Άιντραχτ

Τσέλσι: Κέπα, Ζορζίνιο, Αζάρ, Λόφτους - Τσικ, Κόβατσιτς, Ζιρού, Γουίλιαν, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Φαλέτ, Ρέμπιτς, Γιόβιτς, Κόστιτς, Γκατσίνοβιτς, Χιντερέγκερ, Ρόντε, Άμπραχαμ, Χασέμπε, Ντα Κόστα

• 21:23

Αρχικά, οι συνθέσεις στο Βαλένθια - Άρσεναλ

Βαλένθια: Νέτο, Γκαμπριέλ, Γκουέντες, Γκαμειρό, Παρέχο, Γκαγιά, Κοκλέν, Βας, Ροντρίγκο, Πιτσίνι, Γκαράι

Άρσεναλ: Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Λακαζέτ, Εζίλ, Τορέιρα, Ομπαμεγιάνγκ, Μέτλαντ - Νάιλς, Μονρεάλ, Κολάσινατς, Τζάκα

• 21:23

Ας περάσουμε σιγά σιγά να δούμε τις 11άδες των δύο ομάδων

• 21:18

Στη Βαλένθια η τοπική ομάδα υποδέχεται την Άρσεναλ με στόχο να ανατρέψει το εις βάρος της 3-1 από το πρώτο ματς, ενώ η Τσέλσι φιλοξενεί την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στη ρεβάνς του 1-1 στη Γερμανία.