Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ σε φάση από το ματς της Βαλένθια με την Άρσεναλ

Europa League: Η Άρσεναλ στον τελικό

© AFP 2019 / JOSE JORDAN
0 0 0

Με χατ-τρικ του Ομπαμεγιάνγκ, η Άρσεναλ νίκησε και στην Ισπσνία τη Βαλένθια με 2-4 και έκλεισε θέση για τον τελικό της διοργάνωσης στο Μπακού.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνκ που έκανε χατ-τρικ, η Άρσεναλ νίκησε στο Μεστάγια τη Βαλένθια με 4-2 και σε συνδυασμό με τη νίκη 3-1 στο Λονδίνο προκρίθηκε στον τελικό του Europa League στο Μπακού.

Η Άρσεναλ θα παίξει στον πρώτο της ευρωπαϊκό τελικό μετά το 2006, όταν και έχασε στον τελικό του Champions League από την Μπαρτσελόνα, ενώ ο Ουνάι Έμερι θα συμμετέχει στον 4ο τελικό του στη διοργάνωση (τρεις κατακτήσεις με Σεβίλλη).

Μία σου και μία μου
Η Βαλένθια «έπνιξε» την Άρσεναλ στο ξεκίνημα, επιτιθέμενη κυρίως από τα αριστερά με τον Γκουέντες, έχοντας 6 τελικές στα 16 λεπτά, οπότε και άνοιξε το σκορ στο 11’. Ο Παρέχο έδωσε κάθετα στον Ροντρίγκο στο ύψος του κέντρου, αυτός έπαιξε το ένα δύο με τον Γκουέντες κι αυτός βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Γκαμειρό που με προβολή άνοιξε το σκορ.

Το ματς είχε τρελό ρυθμό κι οι γηπεδούχοι στο 14’ έχασαν μια ευκαιρία με τον Ροντρίγκο και η μπάλα τους τιμώρησε. Η Άρσεναλ στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς έκανε το 1-1. Μετά από βολέ του Τσεχ, ο Λακαζέτ παίρνει την κεφαλιά-ασίστ και ο Ομπαμεγιάνγκ με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Νέτο και έφερε το ματς στα ίσα.

Μετά το 1-1 ο ρυθμός έγινε πιο… γήινος, με την Άρσεναλ να απειλεί με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 32’, ενώ στο 39’ ο Λακαζέτ από καλή θέση σούταρε άουτ, με το ημίχρονο να λήγει χωρίς άλλες συγκινήσεις.

Σόου Ομπαμεγιάνγκ

Μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Λακαζέτ με πολύ ωραία κίνηση ξέφυγε από τον Πιτσίνι και με άψογο τελείωμα έγραψε το 2-1, με τη Βαλένθια να κυνηγά πλέον τέσσερα γκολ.

Ο Γκαμειρό με το δεύτερο τέρμα του στο 58' αναπτέρωσε προσωρινά τις όποιες ελπίδες, αλλά στο 69'ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έγραψε το 3-2 με τελείωμα στην κίνηση μετά την πάρε-βάλε σέντρα του Μέιτλαντ-Νάιλς. Το ματς έγινε τυπική διαδικασία και στο 89' πάλι ο Ομπαμεγιάγνκ που με τρομερό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 4-2, ενώ ο ίδιος πραγματοποίησε χατ-τρικ για το τελικό 2-4.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μαρθελίνο): Νέτο, Πιτσίνι (56' Σολέρ), Γκαράι, Γκαμπριέλ, Χοσέ Γκαγιά, Βας, Ντάνι Παρέχο, Κοσελέν, Γκέντες (71' Φεράν Τόρες), Ροντρίγκο (71' Σάντι Μίνα), Γκαμεϊρό.
ΑΡΣΕΝΑΛ (Ουνάι Έμερι): Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα (80' Γκεντουζί), Τζάκα, Κολάσινατς (70' Μουστάφι), Ομπαμεγιάνγκ, Εζίλ (62' Μχιταριάν), Λακαζέτ.