Ο Ολιβιέ Ζιρού σε φάση από το ματς της Τσέλσι

Europa League: Η Τσέλσι απέκλεισε την Άιντραχτ στα πέναλτι

© AFP 2019 / BEN STANSALL
0 10

Οι «μπλε» τα βρήκαν σκούρα στο Λονδίνο με τους Γερμανούς, καθώς προκρίθηκαν στον τελικό για τον αγγλικό «εμφύλιο» με την Τσέλσι στα πέναλτι με 4-3 (κ.α. και παρ. 1-1).

Τσέλσι και Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου αγώνα, για τα ημιτελικά του φετινού Europa League. Οι Άγγλοι πήραν την πρόκριση για τον τελικό του Μπακού στη διαδικασία των πέναλτι

Οι «μπλε» πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Λόφτους-Τσικ, στο 28’, αλλά ο Γιόβιτς με το 10ο γκολ του στη διοργάνωση έκανε το 1-1, σκορ που δεν άλλαξε ούτε στα 90, ούτε στα 120 της παράτασης και οδηγηθήκαμε στα πέναλτι.

Στη «ρωσική ρουλέτα» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέπα, ο οποίος απέκρουε δύο διαδοχικές εκτελέσεις των Χίντερεγκερ και Πασιένσια, η Τσέλσι επικράτησε με 4-3 για να πάρει αυτή το «εισιτήριο» για το

Αγγλική υπεροχή

Η Τσέλσι χωρίς να κάνει εντυπωσιακό ήταν ανώτερη από την άπειρη Άιντραχτ και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 29’. Ο Αζάρ εκμεταλλεύτηκε την την κακή αμυντική λειτουργία της Άιντραχτ και βρήκε τον Λόφτους-Τσικ που μπήκε στην περιοχή και με πλασέ στην απέναντι γωνία του Τραπ έκανε το 1-0.

H Άιντραχτ είχε να αντιπαρατάξει δυο καλές φάσεις με Γιόβιτς και Ντα Κόστα στο ξεκίνημα του ματς, με τους «μπλε» να απαντούν με δυο καλές ευκαιρίες του Ζιρού, προτού γίνει το 1-0. Δίκαιο το σκορ στο πρώτο μέρος, με τους Γερμανούς να έχουν δύσκολο έργο στο β’ μέρος.

Ήταν Γερμανοί

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 49’ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Γιόβιτς έπαιξε το 1-2 με τον Γκατσίνοβιτς βγήκε απέναντι από τον Κέπα και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1 για την Άιντραχτ. Δυο λεπτά μετά η Τσέλσι έκρυψε την μπάλα, αλλά ο Αζάρ αστόχησε για το 2-1.

Το ματς έγινε κλειστό, με την Άιντραχτ να μην παίρνει πολλά ρίσκα και την Τσέλσι να παίζει με στόπερ τον Αθπιλικουέτα μετά τον τραυματισμό του Κρίστενσεν. Ο Τζαπακόστα στο 77’ δεν μπόρεσε από μακριά να βρει δίχτυα και ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι που μας έφερε την παράταση.

Μοιραίος ο Αλέ

Οι Γερμανοί ήταν άτυχοι στον έξτρα χρόνο, καθώς ο Αλέ σε δύο περιπτώσεις (100’ και 105+1’) είδε παίκτες της Τσέλσι, τους Νταβίντ Λουίζ και Τζαπακόστα να διώχνουν πάνω στη γραμμή τις προσπάθειες του. Η Τσέλσι είχε να αντιπαρατάξει τη διπλή ευκαιρία του Έμερσον στο 111’ και χωρίς άλλες συγκινήσεις οδηγηθήκαμε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ήρωας ο Κέπα

Ο Βάσκος γκολκίπερ έδωσε την πρόκριση στην Τσέλσι αποκρούοντας τις εκτελέσεις των Χιντερέγκερ και Πασιένσια, με τον Αζάρ να εκτελεί το 5ο και καθοριστικό πέναλτι, δίνοντας στην ομάδα του την πρόκριση με 4-3.