05:12 16 ΙΟΥΛΙΟY 2019
Ο ΝτεΣόν Τόμας στο ματς του Παναθηναϊκού με την ΤΣΚΑ Μόσχας στις 28 Δεκεμβρίου 2018

Basket League: Εύκολα ο Παναθηναϊκός το Περιστέρι

© Φωτογραφία: Facebook/Panathinaikos BC/V.STOLIS
0 0 0

Παρότι οι «πράσινοι» προέρχονταν από 25ήμερη αποχή δεν δυσκολεύτηκαν να νικήσουν εκτός έδρας τους Περιστεριώτες με και να κάνουν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το Περιστέρι επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 91-68, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Οι «πράσινοι», που είχαν ως κορυφαίο τον Ντεσόν Τόμας που έκανε double – double (21π., 10 ριμπ.), με εξαίρεση ένα διάστημα στην 3η περίοδο όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 (48-56), έφτασαν εύκολα στην επικράτηση, παρότι προέρχονταν από πολυήμερη αγωνιστική αποχή.

Δύο νίκες χρειάζεται πλέον ο Παναθηναϊκός, προκειμένου να «κλείσει» θέση στους τελικούς.

Από την πλευρά του Περιστερίου ξεχώρισε ο Μπεν Μπέντιλ, καθώς ο σέντερ του Περιστερίου είχε 19 πόντους και 14 ριμπάουντ. Θετικός ήταν κι ο νεαρός Καράμπελας με 12 πόντους.

Ο αγώνας

O αγώνας δεν ήταν καλός στο ξεκίνημα του, με τους πράσινους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα με 20-13 με καλάθι του Τόμας. Ο Ντάνιελ με δυο βολές μείωσε σε 20-15 ένα λεπτό πριν από τέλος της πρώτης περιόδου όμως ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 13-0 κάνοντας το 33-15 με τρίποντο του Λεκαβίτσιους στο 12’ κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 49-31.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έτρεξαν ένα σερί 15-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου μειώνοντας μέχρι τους οκτώ πόντους (48-56) στο 26', αλλά ένα τάιμ άουτ του Ρικ Πιτίνο, το δεύτερο σε διάστημα δύο λεπτών, ήταν αρκετό για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Ο Παναθηναϊκός έκανε στα επόμενα πέντε λεπτά ένα επιμέρους 1-15, επανέφερε την τάξη στο γήπεδο και εν συνεχεία ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 25 πόντους (66-91) με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 31-49, 49-68, 68-91.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 2, Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 11 (3), Καράμπελας 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Φλέμινγκς 3 (1), Μουράτος, Φιλιππάκος 3, Μπέντιλ 19 (4/12 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Ντάνιελ 6, Βησσαρίου, Κάλαχαν 4 (1), Σμιθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 9 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Καλάθης 19 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Βουγιούκας 4 (4 τάπες), Τόμας 21 (7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Κιλπάτρικ 6 (2), Παπαγιάννης 5, Λοτζέσκι 13 (3/3 τρίποντα), Γκιστ 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λάνγκφορντ 5.