Ο Νικ Καλάθης στη νίκη επί της Μπουντούτσνοστ με 87-67

Μια νίκη μακριά από τους τελικούς ο Παναθηναϊκός (Βίντεο)

© Φωτογραφία: Twitter/EuroLeague
0 0 0

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο νίκησε εύκολα το Περιστέρι με στο ΟΑΚΑ και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League, απέχοντας μια νίκη από τους φετινούς τελικούς.

Με κεφάτο τον Νικ Καλάθη που έκανε double – double με 14 πόντους και 13 ασίστ, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα στο ΟΑΚΑ το Περιστέρι με 86-66 και έκανε το 2-0 στα ημιτελικά της Basket League.

Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Γάιος Σκορδίλης, με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Βασιλόπουλος με 11.

Το 7-2 του 3' με τον πολύ ορεξάτο Ντεσόν Τόμας έγινε 14-12 στο 8’ με πρωταγωνιστές για την ομάδα του Πεδουλάκη τους Καράμπελα και Σκορδίλη. Έτσι, το δεκάλεπτο έληξε 19-17, με το Περιστέρι να εμφανίζεται ανταγωνιστικό

Τρία εύστοχα τρίποντα των Καλάθη, Λάνγκφορντ και Αντετοκούνμπο, έδωσαν στους γηπεδούχους για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (32-19) στο 13’ και κάπου εκεί το ματς πήρε το δρόμο του. Ο Καλάθης, τα τρίποντα και η καλύτερη άμυνα και σε συνδυασμό με την άνοδο του Παπαπέτρου, «άνοιξε» ακόμα περισσότερο τη διαφορά, 43-25 στο 17’, με το ημίχρονο να λήγει 52-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα και μετά το +23 (66-43) του 25' άφησαν τελείως το πόδι από το γκάζι και το Περιστέρι μπόρεσε να ψαλιδίσει κάπως την διαφορά (66-49). Σε πιο χαλαρούς ρυθμούς πλέον και με αρκετές αλλαγές στις δύο πεντάδες, ο Παναθηναϊκός βρήκε καλάθια από τον Λάνγκφροντ για το 80-59 στο 35’, για το τελικό 86-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 12 (1), Καλάθης 14 (2), Βουγιούκας 2, Τόμας 12 (1), Κιλπάτρικ 9 (1), Παπαγιάννης 7 (7ριμπ.), Λοτζέσκι 2, Γκιστ 4, Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 6 (1), Λάνγκφορντ 12 (2).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μουράτος, Σκορδίλης 17, Βασιλόπουλος 11 (1), Γκρέι 8 (1), Καράμπελας 9 (1), Μπέντιλ 4, Ντάνιελ 8, Κάλαχαν, Σμιθ 3, Φλέμινγκς 6 (2).