Οι παίκτες της Εθνικής πανηγυρίζουν στο ματς με τη Βοσνία

LIVE: Προκριματικά EURO 2020 Ελλάδα – Ιταλία

© AP Photo / Darko Bandic
0 10

Η «γαλανόλευκη» του Άγγελου Αναστασιάδη απόψε (21:45) στο ΟΑΚΑ δίνει ίσως τον πιο δύσκολο αγώνα στην έδρα της με αντίπαλο το φαβορί του ομίλου μας, «σκουάντρα ατζούρα».

Η Εθνική Ελλάδας φιλοξενεί απόψε την Ιταλία στο ΟΑΚΑ (21.45) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου και θέλει να κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2020.

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη έχει τέσσερις πόντους μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές του ομίλου και αντιμετωπίζει την πρωτοπόρο με στόχο να δείξει ότι μπορεί να διεκδικήσει στα ίσα το εισιτήριο από τα προκριματικά.

Ο έμπειρος τεχνικός δεν άνοιξε τα χαρτιά του όσον αφορά την ενδεκάδα, όμως το πιο πιθανό είναι να παρατάξει την ομάδα με τρία στόπερ.

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του με 4-3-3. Μοναδικό ερωτηματικό αποτελεί μία θέση στην επίθεση, με τον 36χρονο Κουαλιαρέλα να δείχνει ότι έχει προβάδισμα έναντι των Ινσίνιε και Κεν.

Νεα μηνύματα
  • 23:41

90'+3' ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ 0-3

• 23:40

Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

• 23:37

88' Ωραία απόκρουση Μπάρκα σε χαμηλό σουτ του Ινσίνιε

• 23:35

86' Δύσκολη απόκρουση του Μπάρκα στο ωραίο σουτ του Φλορέντσι

• 23:33

84' Τρίτη αλλαγή οι Ιταλοί. Ο Μπερναντέσκι στη θέση του Μπελότι

• 23:31

81' Δεύτερη αλλαγή Ιταλία. Ο Πελεγκρίνι αντί του Βεράτι

• 23:30

81' Ο Μπελότι γυρίζει από αριστερά στον Κιέζα που από τη μικρή περιοχή σουτάρει ψηλά άστοχα

• 23:27

77' Τρίτη αλλαγή για Εθνική. Ο Μπακασέτας αντί του Σάμαρη

• 23:26

77' Η Ελλάδα βγαίνει δύο με δύο, με Μασούρα και Φορτούνη, ο δευτερος καθυστερει, γυρίζει στον Σιώπη που σουτάρει ψηλά και άστοχα

• 23:24

75' Ωραία μπαλιά του Κιέζα αριστερά στον Ινσίνιε, ο Μπάρκας νικάει τον Ιταλό στο τετ-α-τετ

• 23:20

71' Καλό σουτ του Ντε Σίλιο έξω από την περιοχή, λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι

• 23:18

69' Ο Σίριγκου αποκρούει δύσκολα το δυνατό σουτ του Φορτούνη

• 23:17

68' Αλλαγή η Ιταλία. Ο Ντε Σίλιο στη θέση του Έμερσον

• 23:15

67' 0-3 Όπως είναι φυσιολογικό, ο ρυθμός έχει πέσει στο ΟΑΚΑ

• 23:09

60' Παραμένει το 0-3 για τους Ιταλούς

• 22:58

5-3-2 πλέον για την Εθνική, με τον Σιόβα να έχει γυρίσει στην άμυνα και τον Σιώπη στα χαφ

• 22:57

46' Έναρξη δευτέρου μέρους

• 22:56

Διπλή αλλαγή για Εθνική. Μαυρίας και Σιώπης αντί Κουρμπέλη και Κολοβού

• 22:48

Φωνές του Αναστασιάδη στον Σταφυλίδη, επειδή οι διεθνείς δεν αντιλήφθηκαν την αλλαγή της διαταξης

• 22:36

45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

• 22:34

45+1' Κίτρινη στον Μασούρα για φάουλ

• 22:32

43' Κίτρινη στον Βεράτι για φάουλ στον Φορτούνη

• 22:30

43' Διπλή μεγάλη ευκαιρία η Ιταλία. Ο Μπαρέλα πάει να περάσει τον Μπάρκα, προσπαθεί ξανά καθώς τον ευνοούν οι κόντρες, αλλά και πάλι κοντράρει. Δίνει με τακουνάκι προς τα πίσω, ο Ινσίνιε κάνει το σουτ εντός περιοχής, ο Μπάρκας αποκρούειμε το στήθος.

• 22:27

Το 0-1 των Ιταλών

• 22:25

Δεν ξέρουμε αν έχει κάποια σημασία, αλλά πλέον παίζουμε με τρεις στην άμυνα

• 22:21

33' ΓΚΟΛ! 0-3

Σέντρα του Έμερσον από τα αριστερά, ο Μπονούτσι από το ύψος της μικρής περιοχής νικάει τον Παπασταθόπουλο με γυριστή κεφαλιά για το 0-3

• 22:17

30' ΓΚΟΛ 0-2!

Ο Ινσίνιε κλέβει την μπάλά από τον Σταφυλίδη 10 μέτρα έξω από την περιοχή και αριστερά, μπαίνει περιοχή και με πολύ ωραίο πλασέ κάνει το 0-2 για τους Ιταλούς

• 22:16
  • 22:11

23' 0-1 ΓΚΟΛ η Ιταλία

Πλαγιοκόπηση του Μπελότι από αριστερά, γυρίζει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο επερχόμενος Μπαρέλα κάνει εύκολα με σουτ το 0-1.

• 22:09

20' Ο Μπελότι από το ύψος της περιοχής σουτάρει βιαστικά ψηλά και άουτ

• 22:07

19' Σουτ του Σιόβα έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Σίριγκου

• 22:06

18' Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη για φάουλ στον Μπαρέλα

• 22:00

13' 0-0 Πιέζουν οι Ιταλοί, αναγκάζοντας σε λάθη την Εθνική

• 21:58

10' Παραμένει το 0-0 στο ΟΑΚΑ

• 21:52

5' Επικίνδυνη επίθεση των Ιταλών, προβολή του Ζέκα με τον Μπάρκα να μπλοκάρει, ενώ ο Μπελότι έκανε και επιθετικό

• 21:49

Από ότι φαίνεται το σχήμα της Εθνικής μας είναι 4-3-3, με τον Σιόβα στα χαφ και τον Φορτούνη σέντερ φορ...

• 21:48

1' Έναρξη του αγώνα

• 21:46

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην προέδρου της UEFA Λέναρτ Γιόχανσον που έφυγε από τη ζωή πριν από λίγες μέρες

• 21:30

Η προσέλευση δεν είναι η αναμενόμενη, αν και έχουμε ακόμα 15 λεπτά για τη σέντρα

• 21:29

Τελευταία φορά που νικήσαμε τους Ιταλούς ήταν το μακρινό 1972 σε φιλικό ματς με 2-0

• 21:22

Τη νίκη της ημέρας πάντως έκανε η Ρωσία που διέλυσε με 9-0 το Σαν Μαρίνο

• 21:20

Στα ματς του ομίλου μας που προηγήθηκαν, οι Φινλανδοί νίκησαν 2-0 τη Βοσνία και η Αρμενία 3-0 το Λιχτενστάιν

Ο άσος της Εθνικής Φινλανδίας, Τεέμου Πούκι

EURO 2020: «Καθάρισε» τη Βοσνία ο Πούκι

Ο Φινλανδός φορ σκόραρε δις και έδωσε στην ομάδα του μια πολύ σημαντική νίκη επί των Βόσνιων με 2-0 για τον όμιλο της Εθνικής μας. Τρομερή Ρωσία συνέτριψε με 9-0 το Σαν Μαρίνο.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
  • 21:18

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Άγγλος Άντονι Τέιλορ

• 21:17

Ο Μαντσίνι παρατάσσει την Ιταλία με 4-3-3. Τερματοφύλακας ο Σίριγκου, με τους Κιελίνι, Μπονούτσι στόπερ, δεξιά τον Φλορέντσι και αριστερά τον Έμερσον. Στα χαφ είναι οι Βεράτι, Μπαρέλα και Ζορζίνιο. Φορ ο Μπελότι και στα άκρα οι Ινσίνιε και Κιέζα.

• 21:11

Όπως είπε τώρα στην COSMOTE TV, ο Άγγελος Μπασινάς, ο Σάμαρης θα είναι στο πλάι του Κουρμπέλη και ο Ζέκα δεξιός μπακ χαφ, ενώ ο Φορτούνης θα έχει πιο ελεύθερο ρόλο στην επίθεση.

• 21:09

Κάτω από την εστία θα είναι ο Μπάρκας, στην άμυνα οι Παπασταθόπουλος, Μανωλάς και Σιόβας, στα άκρα οι Σταφυλίδης και Ζέκα, στον άξονα της μεσαίας γραμμής οι Κουρμπέλης και Σάμαρης, ενώ πίσω από τους δύο κατά συνθήκη φορ θα βρίσκεται ο Φορτούνης.