Φάση από το Ελλάδα - Ιταλία

EURO 2020: Ήττα – τιμωρία με 3-0 από τους Ιταλούς

© AP Photo / Yorgos Karahalis
0 10

Η -κλάσεις ανώτερη- «σκουάντρα ατζούρα» πέτυχε στο ΟΑΚΑ τρία γκολ σε 10 λεπτά στο πρώτο μέρος απέναντι σε μια αλλοπρόσαλλη σε πρόσωπα και διάταξη Εθνική, παίρνοντας εύκολη νίκη.

Τα «πειράματα» του Άγγελου Αναστασιάδη με τον Σιόβα στα χαφ (!) με τετράδα και 4-3-3 χωρίς επιθετικό κόστισαν πάρα πολύ απόψε στην Εθνική μας στο ΟΑΚΑ.

Η ανώτερη Ιταλία νίκησε με περίπατο και χωρίς να ιδρώσει 3-0 την Εθνική μας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου για τα προκριματικά του EURO 2020. Όλα τελείωσαν σε δέκα λεπτά στο πρώτο μέρος. Στο 23’ ο Μπαρέλα άνοιξε το σκορ, στο 30’ ο Ινσίνιε το 0-2 και στο 33’ ο Μπονούτσι το 0-3. Κάκιστη εμφάνιση για τη «γαλανόλευκη» που πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια της γιατί την Τρίτη (11/06) πρέπει να νικήσουμε την Αρμενία.

Με μια περίεργη 11άδα παρατάχτηκε η Εθνική. Έκπληξη η παρουσία Μπάρκα (ο καλύτερος της Ελλάδας, κράτησε το σκορ στο 0-3), ενώ η διάταξη δεν ήταν 3-5-2, όπως αρχικά νομίζαμε όλοι, αλλά 4-3-3, με τον Σιόβα αμυντικό χαφ (!) και τον Φορτούνη φορ.

Καταρρεύσαμε σε 10 λεπτά…

Οι Ιταλοί μπήκαν επιθετικά, με την Εθνική να μην δέχεται φάσεις, όμως οι διεθνείς μας δεν κρατούσαν μπάλα και έκαναν εύκολα το λάθος, παίζοντας στο μισό γήπεδο. Η κατοχή ήταν στο 63% για τους φιλοξενούμενους κι εμείς κάναμε την πρώτη μας τελική στο 18’ με ένα σουτ του Σιόβα.

Εν τέλει, το αναπόφευκτο, δηλαδή το 0-1, έγινε στο 23’ στην πρώτη καλή φάση των Ιταλών. Ο Μπελότι πλαγιοκόπησε από αριστερά τράβηξε πάνω του την άμυνα κι έκανε το γύρισμα με τον επερχόμενο Μπαρέλα να σκοράρει στο ΟΑΚΑ ανοίγοντας το σκορ.

Η Εθνική μας κατέρρευσε μετά το γκολ και δέχτηκε άλλα δυο τέρματα μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 29’ ο Ινσίνιε με φοβερό πλασέ από τα αριστερά έκανε το 0-2, ενώ στο 33’ ο Μπονούτσι με ωραία κεφαλιά έκανε το 0-3. Οι Ιταλοί έκαναν ό,τι ήθελαν και στο 43’ έφτασαν κοντά στο 0-4, αλλά ο Μπάρκας σταμάτησε στην ίδια φάση τους Μπαρέλα και Ινσίνιε, με το ημίχρονο να λήγει χωρίς να αλλάξει κάτι. Μια Εθνική χωρίς αρχή, μέση και τέλος, με παίκτες σε λάθος θέσεις και διάταξη άλλα αντ’ άλλων…

Παίζαμε για να περάσει η ώρα

Ο Αναστασιάδης με την είσοδο των Σιώπη, Μαυρία αντί των Κουρμπέλη και Κολοβού άλλαξε τη διάταξη (για άλλη μια φορά) σε 5-3-2. Το ματς ήταν άχαρο για μας στο δεύτερο μέρος, καθώς επί της ουσίας αυτό που θέλαμε ήταν να μη δεχτούμε κι άλλο γκολ και να τελειώσει το ματς στο 0-3.

Στο 69’ κάναμε την καλύτερη μας ευκαιρία με τον Σίριγκου να αποκρούει το δυνατό σουτ του Φορτούνη, ενώ ο Μπάρκας στο 75’ σταμάτησε τον Ινσίνιε για το 0-4. Ο Κιέζα στο 81΄δεν μπόρεσε να σκοράρει, ο Μαντσίνι έκανε αλλαγές στο τέλος, με τον Φλορέντσι στο 86' να έχει κι αυτός ευκαιρία για γκολ, όπως και ο Ινσίνιε στο 88' με τον Μπάρκα να λέει όχι και στις δύο περιπτώσεις, με το σκορ να μένει στο 0-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Μπάρκας, Σιόβας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Κουρμπέλης (46' Σιώπης), Ζέκα, Σταφυλίδης, Σάμαρης (77' Μπακασέτας), Φορτούνης, Μασούρας, Κολοβός (46' Μαυρίας)

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Σίριγκου, Φλορέντσι, Έμερσον Παλμιέρι (68' Ντε Σίλιο), Κιελίνι, Μπονούτσι, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι (81' Πελεγκρίνι), Κιέζα, Μπελότι (84' Μπερναρντέρσκι), Ινσίνιε

Γκολ: 24' Μπαρέλα, 30' Ινσίνιε, 33' Μπονούτσι

Κίτρινες: 18' Σάμαρης, 44' Βεράτι, 45+1' Μασούρας