Φάση από το ματς Παναθηναϊκός - Προμηθέας Πάτρας

Basket League: Με «περίπατο» το 1-0 ο Παναθηναϊκός

© Φωτογραφία: Twitter/Panathnaikos BC
0 10

Οι «πράσινοι» έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών, κατατροπώνοντας τον Προμηθέα Πάτρας με 103-77, έχοντας σε πολύ καλή μέρα Καλάθη, Λοτζέσκι και Τόμας.

Ο Παναθηναϊκός δεν υποτίμησε τον κουρασμένο Προμηθέα (που προερχόταν από πέντε ματς με την ΑΕΚ) και είχε εύκολο απόγευμα στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League με 103-77.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι Πατρινοί σούταραν καλά από μακρινή απόσταση, ο Παναθηναϊκός με κορυφαίους τους Νικ Καλάθη, που έκανε double – double και τους Τόμας, Λοτζέσκι κυριάρχησε απόλυτα χτυπώντας στο τρανζίσιον. Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος την Τετάρτη (18:30) στην Πάτρα.

Το ματς
Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος ίσως το άγχος του Προμηθέα προηγήθηκε με 8-0 χάρη στον Τόμας, αλλά οι φωνές του Γιατρά στο τάιμ άουτ έπιασαν τόπο. Οι Πατρινοί αρχικά μείωσαν σε 8-6 και μετά με τρίποντο του Λίποβι ισοφάρισαν στο 6’ σε 13-13. Ο Πιτίνο γκρίνιαζε και είχε δίκιο για την περιφεριακή άμυνα των «πρασίνων», με τους γηπεδούχους πάντως στην επίθεση να παίζουν πολύ καλά στο τρανζίσιον και με 6-0 να κάνουν το 21-15 (8’), με το δεκάλεπτο να λήγει 24-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους που σημείωσαν 28 πόντους, αλλά κυρίως δέχτηκαν μόλις 13. Το ημίχρονο έκλεισε στο 52-31 με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με 20/34 αλλά οι Πατρινοί είχαν χάσει το καλό μακρινό σουτ έχοντας πλέον 4/16. Καλύτεροι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν ο Τόμας που είχε φτάσει τους 11π. και Λοτζέσεκι (9π.), ενώ ο Καλάθης είχε κιόλας 9 ασίστ. Το πιο αξιοσημείωτο: Οι πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο ήταν 21-0 για τους γηπεδούχους! Για τον Προμηθέα κορυφαίος ήταν ο Έλις με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Οι 21 πόντοι διαφορά έγιναν 26 στο 23’ (51-35), με τον Γιατρά να παίρνει και πάλι τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε απόλυτα το ματς με τον Νικ Καλάθη να έχει πλέον 12 ασίστ και τη διαφορά να ξεπερνά τους 30 (70-39). Ο Προμηθέας είχε παραδώσει πνεύμα, αφού ήταν εμφανής η κόπωση των παικτών, με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί. Ο Παναθηναϊκός ήταν σε τροχιά 100άρας, μιας και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 82-51.

Το μοναδικό ζητούμενο στην τελευταία περίοδο ήταν το αν οι «πράσινοι» θα έφταναν τους 100 πόντους, όπως και το κατάφεραν για το τελικό 103-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-31, 82-51, 103-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 10 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Τόμας 13 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 13 (1), Γκιστ 4, Καλαϊτζάκης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Βουγιούκας 5, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λάνγκφορντ 6 (5 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 4 (6 ριμπάουντ), Κατσίβελης (0/6 σουτ, 5 ασίστ), Μέγιερ 13 (3), Έλις 10, Μπράουν 10 (1/5 τρίποντα), Κασελάκης 6 (1), Γκίκας 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 6, Γερομιχαλός 11 (1), Λίποβι 5 (1), Χολ 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Παρκς 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)