Φάση από τον δεύτερο μικρό τελικό μεταξύ Περιστερίου και ΑΕΚ

Basket League: Η ΑΕΚ απάντησε και αυτή με «break» και 1-1

© Φωτογραφία: Facebook/AEK Basketball Club
0 0 0

Η Ένωση νίκησε με τη σειρά της το Περιστέρι στην έδρα του με 79-71, έχοντας 16/35 τρίποντα και επανέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας στους μικρούς τελικούς.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 79-71, στον 2ο «μικρό» τελικό της Basket League στο Περιστέρι, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά, η οποία επιστρέφει στο ΟΑΚΑ (13/6).

Η Ένωση μπήκε καλύτερα και στα μισά της πρώτης περιόδου προηγήθηκε 9-13, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-2 για το 18-15 με το δεκάλεπτο να λήγει 18-17.

Το Περιστέρι στη δεύτερη περίοδο μπήκε φουριόζο και με 10-0 πήγε στο 28-17 και έτσι συνέχισε με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν έργο Ντούσαν Σάκοτα. Ο αρχηγός της ΑΕΚ με σουτ τριών πόντων έβαλε στη θέση του οδηγού την ομάδα του για το 47-50, ενώ ο Γιαννόπουλος έγραψε το 47-53, με την περίοδο να λήγει 59-52 για την Ένωση.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +10 με τον Γιορκ (52-62, 31'), αλλά χαράμισαν αρκετές ευκαιρίες και το Περιστέρι πλησίασε στο σκορ (67-71, 38'). Ο Γιορκ έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο (67-74, 39') και το τελικό σκορ (71-79) διαμορφώθηκε από τη γραμμή των βολών.

Η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά και τελικά πήρε τη νίκη με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79