Ο Νικ Καλάθης στη νίκη επί της Μπουντούτσνοστ με 87-67

Basket League: Μια νίκη μακριά από τον τίτλο ο Παναθηναϊκός

© Φωτογραφία: Twitter/EuroLeague
0 0 0

Ο Προμηθέας το πάλεψε πάρα πολύ αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στην Πάτρα με τον Καλάθη να δίνει 14 ασίστ και θέλει άλλη μια νίκη για να κατακτήσει και το φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και στο κατάμεστο «Δ. Τόφαλος» απόψε τον Προμηθέα με 80-92 και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Οι «πράσινοι», που με νίκη την Παρασκευή (14/06, 21:00) στο ΟΑΚΑ κατακτούν τον τίτλο, είδαν τον Νικ Καλάθη να έχει 17 πόντους και 14 ασίστ, ενώ Παπαπέτρου (12π., 9 ριμπ.) και Τόμας (16π.) ήταν άξιοι συμπαραστάτες του.

Από τον γηπεδούχο Προμηθέα ο Ράιον Μπράουν ήταν καταπληκτικός με 21π. (4/7 τρ.), όπως και ο Έλις με 11 πόντους. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία στον υπόλοιπο αγώνα και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας κυριάρχησε στα ριμπάουντ (10-7) και χαρακτηριστικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε επιθετικό ριμπάουντ. Όσο αγωνίστηκε ο Καλάθης έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, με τους Πατρινούς να ξεφεύγουν προσωρινά με 5 (17-12), σε ένα ματς με πολύ ωραίο ρυθμό. Οι «πράσινοι» με 3/5 τρίποντα και τον Βουγιούκα να μοιράζει ασίστ έκλεισαν το ημίχρονο στο 22-22.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο low post είχε βελτιωθεί στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Προμηθέας δεν έβρισκε διαδρόμους προς το καλάθι (23-30 στο 13’). Ο Παπαπέτρου στο 15’ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +16 (23-39), όμως οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 έκαναν το 33-39. Οι Πατρινοί έκαναν κακές επιθέσεις με τον Παναθηναϊκό να «χτυπάει» στη ρακέτα και να έχει βελτιώσει την άμυνα του. Το ημίχρονο έληξε 39-49 με τον Παναθηναϊκό να έχει σκοράρει ήδη 15 πόντους στο transition και 22 μέσα από τη ρακέτα και τον Καλάθη στους 12π. με 6 ασίστ.

Ο Προμηθέας κατάφερε να περιορίσει το παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο transition στην τρίτη περίοδο. Οι πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο ήταν μόλις 4-2, ενώ και ο Καλάθης δεν ήταν το ίδιο καλός με το πρώτο μέρος. Πολύτιμος για τους Πατρινούς ήταν ο Τσαϊρέλης με 6 πόντους, όλους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Τόμας πήρε το ματς πάνω του στην επίθεση στο τέλος, φτάνοντας τους 15 πόντους, ενώ ο Καλάθης άγγιζε το δεύτερο σερί double —double έχοντας 9 ασίστ. Το δεκάλεπτο έληξε 57-69 με buzzer beater του Λάνγκφορντ.

Οι Πατρινοί με τον εκπληκτικό Μπράουν δεν παράτησαν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά ο Παναθηναϊκός ήλεγχε το ματς και συντηρούσε μια διαφορά στους +/-10 πόντους. Μετά το 73-80, ο Παναθηναϊκός με σερί 12-3 «καθάρισε» το ματς φτάνοντας στο τελικό 80-92.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-49, 57-69, 80-92

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Κασελάκης 3 (1), Λίποβι 11 (1), Χολ 6 (2), Έλις 13 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 21 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Σαλούστρος 1, Γκίκας 6 (0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κατσίβελης 6, Μέγιερ 3 (1), Γερομιχαλός 2, Παρκς 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Καλάθης 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμας 16 (5/8 δίποντα, 6/8 βολές), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι 8 (1), Γκιστ 10 (4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο 6 (1), Λάνγκφορντ 6 (2)