Ο Νικ Καλάθης στον τρίτο τελικό με τον Προμηθέα

Basket League: Πρωταθλητής και πάλι ο Παναθηναϊκός

© Φωτογραφία: Twitter/Panathinaikos BC
0 0 0

Οι «πράσινοι» έκαναν περίπατο απόψε στο κατάμεστο ΟΑΚΑ κατακτώντας το τρίτο τους σερί πρωτάθλημα και 38ο συνολικά με τη νίκη επί του Προμηθέα με 111-77 και 3-0.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με τον Προμηθέα στο γεμάτο ΟΑΚΑ με 111-77 έκανε το 3-0 στη σειρά των τελικών της Basket League και κατέκτησε το τρίτο σερί πρωτάθλημα και 38ο συνολικά.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική γιατί περισσότερο έμοιαζε με All Star Game, καθώς είδαμε αγώνα γιορτή με πολλά καρφώματα και αιφνιδιασμούς. Ατραξιόν για τον Προμηθέα η συμμετοχή των δύο πιτσιρικάδων του Καφέζα και του 17χρονου Μαντζούκα.

Ο αγώνας

Με τρεις άστοχες επιθέσεις μπήκε στο ματς ο Προμηθέας, που άλλαζε σε κάθε σκριν και έπαιζε κλειστά, όπως και στα προηγούμενα δύο παιχνίδια, με τον Έλις να σκοράρει στο 3’ για το 7-2. Οι Πατρινοί σε ένα πολύ up tempo ματς ήταν τελείως εκτός ρυθμού έχοντας 5 πόντους με 1/9 σουτ και 1 λάθος στις πρώτες 10 επιθέσεις. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε όπως και όσο ήθελε (14/22 σουτ) με το ταμπλό στο δεκάλεπτο να γράφει 31-8.

Αγωνία φυσικά για τον νικητή δεν υπήρχε, αλλά ο Προμηθέας στο δεύτερο δεκάλεπτο ανταπεξήλθε και αυτός στο run and gun παιχνίδι κι είδαμε ωραίες φάσεις και καρφώματα και από τις δυο πλευρές. Ο Παναθηναϊκός σούταρε 21/27 δίποντα, έχοντας και 14 ασίστ (9 ο Καλάθης), ενώ πρώτους σκόρερ είχε τους Παπαγιάννη και Τόμας με 12, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 62-34.

Στο ίδιο τέμπο πήγε και το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να ξεπερνά τους 30 πόντους (75-44 στο 25’) με Καλάθη και Παπαγιάννη να κυνηγούν το double double. Το 86-53 ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου με τους «πράσινους» να συνεχίζουν να προσφέρουν ωραίο θέαμα.

Το ζήτημα ήταν αν ο Παναθηναϊκός θα έσπαγε τη διαφορά των +35, που είναι ρεκόρ για τελικούς, όμως το ματς έληξε 111-77 με τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 31-8, 62-34, 86-53, 111-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Παπαγιάννης 16 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 5 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Τόμας 16 (8/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 13 (3), Γκιστ 8 (5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Βουγιούκας, Μήτογλου 9 (1), Αντετοκούνμπο 12 (6/6 δίποντα), Λάνγκφορντ 10 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Κασελάκης 5 (2/8 σουτ), Γκίκας 8 (2), Λίποβι 1, Έλις 4, Ματζούκας 6 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τσαϊρέλης 9 (1), Μέγιερ 10 (2), Γερομιχαλός 6, Χολ 12 (2), Μπράουν 6, Καφέζας 4