Στιγμιότυπο από το ματς της Βραζιλίας με τη Βενεζουέλα

Copa America: «Γκέλα» ελέω VAR η Βραζιλία, τριάρα το Περού (Βίντεο)

© AP Photo / Natacha Pisarenko
0 0 0

Η «σελεσάο» έμεινε στο 0-0 με τη Βενεζουέλα, ενώ δεν της μέτρησαν τρία (!) γκολ, τα δύο λόγω VAR. Το Περού υποχρέωσε τη Βολιβία σε νέα ήττα, επικρατώντας εύκολα με 3-1.

Η πρώτη σημαντική έκπληξη στο Copa America, είναι γεγονός. Όπως αναφέρει το ΑΠΕ, Για την 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου, η «οικοδέσποινα» Βραζιλία, έμεινε στο 0-0 με την Βενεζουέλα, που ακόμη δεν έχει δεχθεί γκολ στη διοργάνωση. Βέβαια, για να φθάσουν στην «γκέλα» της «σελεσάο»... χρειάσθηκε η χρήση του VAR, καθώς μέσω του συστήματος βοήθειας στον διαιτητή, ακυρώθηκαν δύο τέρματα που σημείωσαν οι γηπεδούχοι.

Συγκεκριμένα, το ένα δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ του Φιρμίνο και τα άλλα δύο μέσω του VAR. Οι Βραζιλιάνοι αρχικά σκόραραν με τον Ζεσούς στο 59' κι άλλη μία στο 86' με τον Κουτίνιο. Πάντως, σχετικά με το γκολ που σκόραρε ο άσος της Μπαρτσελόνα υπάρχουν αντιδράσεις διότι φαίνεται πως ο Φιρμίνο ο οποίος εμπλέκεται στη φάση καλύπτεται.

Τριάρα με ανατροπή το Περού

Το Περού παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ελέω VAR, καθώς υποδείχτηκε πέναλτι σε παράβαση του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Ζαμπράνο, πήρε τη νίκη με 3-1. Οι Βολιβιανοί προηγήθηκαν στο 27’ με το πέναλτι του Μορένο, με τον Πάολο Γκερέρο να φέρνει το ματς στα ίσα στο 44’. Ο Φαρφάν με κεφαλιά στο 64’ σημείωσε το 2-1, ενώ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φλόρες έγραψε το τελικό 3-1, με τη Βολιβία ουσιαστικά να είναι με το ένα πόδι εκτός διοργάνωσης.