01:27 12 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 10

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής του τζούντο Γιώργος Αζωίδης, χαρίζοντας έτσι το δεύτερο μετάλλιο στην Ελλάδα στους δεύτερους Ευρωπαϊκούς αγώνες στο Μινσκ.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής του τζούντο Γιώργος Αζωίδης στους δεύτερους Ευρωπαϊκούς αγώνες στο Μινσκ της Λευκορωσίας.

Πρόκειται για το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα στους συγκεκριμένους αγώνες, μετά από ασημένιο μετάλλιο της Άννας Κορακάκη.

Σύμφωνα με το sportsfeed.gr, ο Έλληνας τζουντόκα επικράτησε του Ισραηλινού Τοχάρ Μπουτμπούλ, νούμερο 11 της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία των 73 κιλών.

Αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο του Αζωίδη σε μεγάλη διοργάνωση.

Οι δεύτεροι Ευρωπαϊκοί Αγώνες στο Μινσκ διεξάγονται 21 – 30 Ιουνίου με τη συμμετοχή 50 χωρών και πάνω από 5.000 αθλητών.