22:44 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 10

Σε ένα ματς που διήρκεσε σχεδόν τρεισήμισι ώρες, ο 20χρονος άσος ηττήθηκε με 3-2 σετ από το Νο.89 στον κόσμο, Τόμας Φαμπιάνο, και αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε σε κακή μέρα και ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Ιταλό Τόμας Φαμπιάνο, αποχαιρετώντας πρόωρα το φετινό τουρνουά του Γουίμπλεντον.

Ο Έλληνας άσος, σε ένα ματς που κράτησε σχεδόν τρεισήμισι ώρες, έχασε από το Νο.89 στην παγκόσμια κατάταξη με 6-4, 3-6, 6-4, 6-7 (8), 6-3 και αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣΤουρνουά Γουίμπλεντον: Νικηφόρο ξεκίνημα για τη Σάκκαρη

Ο 20χρονος αθλητής επιβεβαίωσε ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση, αφού παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενομένου, με πολλά λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος του για να πάρει μια δίκαιη νίκη.

​Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 4-3, αλλά τελικά έχασε 6-4, παρότι είχε 10-14 στα αβίαστα λάθη και 5-0 άσους. Εν συνεχεία, με όπλο το σερβίς ισοφάρισε σε 1-1 με 6-3, ενώ το 3ο σετ ήταν για γερά νεύρα.

Στο 5-4 ο Τσιτσιπάς σέρβιρε για να μείνει στο ματς και ο Φαμπιάνο με τριπλό break point πήρε τελικά το σετ με 6-4 για το 2-1.

ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ: Τουρνουά Γουίμπλεντον: Εύκολα ο Τζόκοβιτς (Βίντεο)

Συγκλονιστικό ήταν το 4ο σετ, όπου ο Ιταλός προηγήθηκε με 5-4 και 6-5, αλλά ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πάει το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Έλληνας τενίστας έκανε τα εύκολα – δύσκολα, καθώς προηγήθηκε με 5-2, όμως ο Ιταλός απάντησε και έφτασε σε ματς πόιντ (7-6), αλλά τελικά ο Έλληνας άσος πήρε το τάι μπρέικ και έστειλε το ματς σε πέμπτο σετ. Εκεί ως το 3-3 οι δυο παίκτες κρατούσαν το σερβίς τους, όμως ο Φαμπιάνο προηγήθηκε με 5-3 και τελικά πήρε τη νίκη με 6-3.