14:49 02 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Ο Ολυμπιακός στο φιλικό πρόβα τζενεράλε για τα ευρωπαϊκά ματς με τη Βικτόρια Πλζεν έδειξε πανέτοιμος επικρατώντας με 3-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ στο Καραϊσκάκη.

Ευχαριστημένοι από το Φάληρο έφυγαν περίπου 25.000 φίλοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι στα μέσα του καλοκαιριού προτίμησαν να δουν την αγαπημένη τους ομάδα απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ ιδιοκτησίας του Βαγγέλη Μαρινάκη.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έδειξε τις άγριες διαθέσεις της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς μόλις στο 3΄ άνοιξε το σκορ με τον Μασούρα. Στο πρώτο κόρνερ που κέρδισαν οι ερυθρόλευκοι το εκμεταλεύτηκαν πλήρως με τον Έλληνα μέσο να πιάνει το σκαστό σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μούριτς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός κέρδισε το δεύτερο του κόρνερ στο παιχνίδι και σημείωσε το 2-0 με τον Σεμέδο να παίρνει την κεφαλιά με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει αλλά το... ριμπάουντ το πήρε ο Γκερέρο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Νότιγχαμ.

Ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ρυθμό και έπαιζε μονότερμα την αγγλική ομάδα αυξάνοντας το δείκτη του σκορ και πάλι από στημένη φάση. Και πάλι από κόρνερ. Στο 32΄, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά η μπάλα έφτασε στον Μασούρας, ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ, αλλά ο Μούριτς προσωρινά. Η μπάλα πήγε στον Γκερέρο, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 και το δεύτερο προσωπικό του γκολ στη φιλική αναμέτρηση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ολυμπιακός: Πώς θα είναι η νέα φανέλα – Φωτογραφία

Πέντε λεπτά πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 45 οι Πειραιώτες έφτασαν μια ανάσα πριν το 4-0, αλλά το σουτ του Μασούρα κόπηκε πάνω στη γραμμή σύμφωνα με την υπόδειξη του επόπτη. Το... μονότερμα του Ολυμπιακού στο πρώτο μισό φάνηκε και από τους αριθμούς με τους ερυθρόλευκους να έχουν 11 τελικές προσπάθειες και η Νότιγχαμ Φόρεστ μόλις 1.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε με τον Ολυμπιακό να έχει και πάλι τα ηνία, αλλά δεν ήταν τόσο καταιγιστικός όπως στο πρώτο μέρος. Τα νεύρα ήταν πολύ περισσότερα με τον Αμεόμπι και τον Σεμέδο να αντικρίζουν την κίτρινη κάρτα του διαιτητή για σκληρά μαρκαρίσματα, ενώ με τις πολλές αλλαγές που έγιναν από τους δύο προπονητες δεν βοήθησε στην εικόνα των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα κάνοντας μόλις τρεις τελικές προσπάθειες, ενώ η Νότιγχαμ σταμάτησε στις 4. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα της αγγλικής ομάδας κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα (84’ Τζολάκης), Ομάρ (72’ Τοροσίδης), Σεμέδο (72’ Μπα), Αβραάμ, Τσιμίκας (78’ Κούτρης), Μπουχαλάκης (46’ Καμαρά), Γκιλιέρμε (81’ Ανδρούτσος), Μασούρας (67’ Μπρούνο), Βαλμπουενά (78’ Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε (81’ Ντουρμισάι), Γκερέρο (67’ Ελ Αραμπί)

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ (Σαμπρί Λαμουσί): Μούριτς (46’ Παντιλιμόν), Κας (62’ Ντιρίκουα), Ρόμπινσον (80’ Ριμπέιρο), Γουόραλ (Φιγκεϊρέδο), Ντόσον, Γουάτσον, Γκράμπαν (72’ Γουόκερ), Λόλεϊ (81’ Ρίτσαρντσον), Σίλβα, Αντομά (46’ Αμεόμπι), Όζμπορν (81’ Τζόνσον)

Το βίντεο - αφιέρωμα στον Φορτούνη

Πριν από την αναμέτρηση στα μάτριξ του «Γεώργιου Καραϊσκάκης» προβλήθηκε ένα βίντεο αφιέρωμα στον μεγάλο άτυχο του Ολυμπιακού, τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών στο προηγούμενο φιλικό με το Αμβούργο (1-1). Ο αρχηγός των Πειραιωτών είδε τους συμπαίκτες του να του εύχονται περαστικά, αλλά και ο Βασίλης Σπανούλης με τον διεθνή μέσο να δακρύζει.