05:00 19 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
0 10

Οι Περιστεριώτες με δυο γκολ στο πρώτο μισάωρο έκοψαν τον βήχα στην Ντουνάισκα και διπλασίασαν τις νίκες τους με το 3-2 επί των Σλοβάκων. Mε τη Λέγκια στην επόμενη φάση.

Αυτή τη φορά ο Ατρόμητος είχε πάρει το μάθημα του από πέρυσι με την Ντιναμό Μπρεστ και δεν άφησε περιθώρια στην Ντουνάισκα Στρέντα να σκεφτεί πως μπορεί να φύγει με την πρόκριση, ακόμα και όταν έγινε το 2-2. Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου «κοίμισαν»… κόσμο και αντιπάλους στο ξεκίνημα, αλλά στο 30΄το σκορ ήταν 2-0 (22’ φοβερό γκολ Κατράνη, 28’ πέναλτι Μανούσου) και φοβερή χαμένη ευκαιρία για τρίτο με τον Βέλλιο. Οι Περιστεριώτες χαλάρωσαν στο β’ μέρος και άφησαν το ματς να γίνει ροντέο, με τους Σλοβάκους να ισοφαρίζουν σε 2-2, όμως το τρίτο γκολ από τον Ρισβάνη έβαλε τέλος στη «σεμνή τελετή» και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πρόκριση σε συνδυασμό με το 1-2 στη Σλοβακία, σκεπτόμενοι πλέον τη Λέγκια Βαρσοβίας στον επόμενο γύρο.

«Καθάρισε» σε έξι λεπτά

Μετά από ένα υποτονικό 20λεπτο, με το ματς να θυμίζει φιλικό, ο αγώνας στο Περιστέρι άναψε στο 22’ με το υπέροχο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ του νεαρού Κατράνη. Ο πρώτος σκόρερ του Ατρόμητου στην Ευρώπη με 4 γκολ, Γιώργος Μανούσος, έμελλε να ήταν αυτός που θα υπογράψει την πρόκριση. Στο 28’ μπήκε από τα αριστερά, έκανε την ντρίπλα και ανατράπηκε από τον Όραβετς, με τον ίδιο να εκτελεί εύστοχα το κερδισμένο πέναλτι για το 2-0. Στο επόμενο λεπτό ο Βέλλιος εξ επαφής δεν μπόρεσε το 3-0, με την Ντουνάισκα πια να βγαίνει μπροστά αφού δεν είχε τίποτα να χάσει. Ο Μέγερι στο 36’ έκοψε τον βήχα στον Ραμίρες κάνοντας καλή έξοδο και χαλώντας την προσπάθεια του, ενώ Βέλλιος στο 43’ (έχει πολλή γκίνια) και Γούτας στις καθυστερήσεις, έχασαν ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE της αναμέτρησης

Ήθελε να παίξει με τη φωτιά

Οι Σλοβάκοι μπήκαν με το γκάζι πατημένο στο β’ μέρος, αφού δεν είχαν να χάσουν τίποτα. Έτσι, στο 54’ από λάθος στην άμυνα ο Ραμίρες μείωσε σε 2-1 και φυσικά έψαχνε και άλλο γκολ. Στο 68’ ο Κατράνης απομάκρυνε σωτήρια ένα επικίνδυνο γύρισμα, αλλά μετά από δυο λεπτά η Ντουνάισκα κέρδισε πέναλτι. Ο Καλμάρ εκτέλεσε το πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι που έπσε στη σωστή γωνία αλλά δεν μπόρεσε να διώξει για το 2-2. Ο εκνευρισμός και το άγχος κράτησαν ευτυχώς πολύ λίγο, αφού στο 76’ ο Ρισβάνης με προβολή έκανε το 3-2 και εκεί έληξαν όλα. Πάντως, οι Σλοβάκοι κυνήγησαν πολύ το 3-3, έχοντας ευκαιρίες με τον Κάλμαρ στο 85’ και στο 90’, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 90+7’ είχε δοκάρι. Προηγουμένως πάντως και οι Περιστεριώτες είχαν χάσει ευκαιρίες για τέταρτο γκολ με Νάτσο και Μανούσο, πανηγυρίζοντας στο τέλος την πρόκριση.

Ατρόμητος (Αναστασίου): Μέγκερι, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης, Ούμπιδες, Μανούσος, Ενσικουλού, Βέλλιος (60' Καχίλα).

Ντουνάιτσκα Στρέντα (Χιμπάλα): Γέντλιτσκα, Ρόναν, Βίντα, Καλμάρ, Όραβεκ, Ταίβο, Κρούζλιακ, Κόστρνα, Σμέλικ, Μπλάκμα, Ραμίρες

Γκολ: 22' Κατράνης, 28' Μανούσος, 76' Ρισβάνης/ 53' Ραμίρες, 72' Καλμάρ

Κίτρινες: 72' Κατράνης/76' Κρούζλιακ