16:37 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Ο Πορτογάλος απέκρουσε το ανόητο πέναλτι που έκανε ο Μπρούνο στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Μπασακσεχίρ και χάρη στο γκολ του Μασούρα ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη 1-0.

Θα ήταν πραγματικά τεράστια αδικία για τον Ολυμπιακό να μην έφευγε νικητής από την Πόλη για ένα ανόητο πέναλτι που έκανε ο Μπρούνο στις καθυστερήσεις, ενώ το σκορ ήταν 0-1 από το γκολ του Μασούρα. Όμως ο Ζοσέ Σα ήταν εκεί, απέκρουσε την εκτέλεση του Βίστσα και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια πανάξια νίκη. Έτσι, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κρατά στα χέρια της την πρόκριση για τα πλέι οφ του Champions League στη ρεβάνς της επόμενης Τρίτης (13/08) στο «Γ. Καραϊσκάκης».

O Ολυμπιακός λοιπόν πήρε αυτό που δικαιούταν έχοντας ως κορυφαίους, πλην του καθοριστικού Σα, τον ανίκητο Σεμέδο και τον Γκιλιέρμε. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, ήλεγξαν τον ρυθμό και αν ήταν πιο προσεκτικοί, θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Η Μπασακσεχίρ, που ολοκλήρωσε με 10 λόγω αποβολής του Καβεχτσί στο 80', πλην κάποιων 5λεπτων δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο, αν και η ρεβάνς θέλει πολλή προσοχή, αφού οι Τούρκοι έχουν παίκτες με ποιότητα.

Ισορροπημένο 45λεπτο

Μόλις στο 2’ ο Ισραηλινός ρέφερι Γκρίνφελντ με την κίτρινη που έδειξε στον – άφαντο στο ματς- Γάλλο Κριβελί έστειλε το μήνυμα, με το ημίχρονο να τελειώνει με τους Τούρκους να έχουν τέσσερις κάρτες και μία ο Τσιμίκας. Δεν ξέρουμε αν η γρήγορη κάρτα έκοψε τον βήχα των γηπεδούχων, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα, έχοντας την μπάλα, ώσπου στο 14’ ένα λάθος του Σα έβαλε σε μπελάδες την ελληνική ομάδα, αλλά ευτυχώς η Μπασάκσεχιρ δεν το εκμεταλλεύτηκε. Οι Τούρκοι αναθάρρησαν και ισορρόπησαν το ματς, όμως και ο Ολυμπιακός άγγιξε το 0-1 στο 22’ όταν ο Γκερέρο γύρισε την μπάλα με κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να τη στείλει κάποιος στα δίχτυα.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Τα ατομικά λάθη στην άμυνα και κάποιες λανθασμένες πάσες ήταν τα σημεία που έπρεπε να βελτιώσει η ομάδα του Μαρτίνς, καθώς οι Τούρκοι ήταν απειλητικοί όταν είχαν την μπάλα, αλλά και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με τον Γκιγιέρμε στο 38’. Γενικά, ήταν ένα ματς χωρίς πολύ καλό ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να στέκεται καλά στη μεγαλύτερη διάρκεια, έχοντας όμως και κακά διαστήματα απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν τρόμαζε.

Πήρε -με άγχος- αυτό που δικαιούταν

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο β’ μέρος και δικαιώθηκε, βρίσκοντας το πολυπόθητο γκολ στο 53’. Ο Βαλμπουενά από δεξιά έβγαλε μια υπέροχη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μασούρας με ωραία κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι Τούρκοι όπως ήταν φυσικό προσπάθησαν να πιέσουν για την ισοφάριση, δίχως πάντως ο Σα να απειληθεί άμεσα, πλην ίσως μιας κεφαλιάς του Ρομπίνιο στο 67’, αλλά και του σουτ του Βίστσα στο 71’. Ο Μαρτίνς έκανε την… κλασική αλλαγή βάζοντας τον Καμαρά αντί του Βαλμπουενά σε κλασικό πια 4-3-3 για να κρατήσει το μηδέν.

Ο Καχβετσί στο 79’ έχασε ευκαιρία και στο 80’ έκανε μεγάλο δώρο στον Ολυμπιακό με την αποβολή του με δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με 10 σε μια στιγμή που πίεζε. O σκόρερ Μασούρας στο 83’ έδωσε τη θέση του στον Μπρούνο, ενώ στο 89' μπήκε και ο Ελ Αραμπί, με τους Τούρκους να έχουν ένα καλό φάουλ νωρίτερα με τον Ζούνιορ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι πάμε για ένα διαδικαστικό τελευταίο 5λεπτο, ο Μπρούνο έκανε ένα αψυχολόγητο πέναλτι σηκώνοντας το χέρι στη μεγάλη περιοχή σε σέντρα του Κλισί! Την επέμβαση ανέλαβε ο Βίστσα, αλλά ο Σα πέφτοντας στην αριστερή του γωνία απέκρουσε κρατώντας το πολύτιμο 0-1, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων στο τέλος, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν έξαλλα εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιονούκ, Καισαρά, Γκετζού, Βιέιρα, Κλισί, Βίτσκα, Τεκντεμίρ (63’ Αζουμπουίκε), Καχβέτσι, Ρομπίνιο, Κριβελί, Γκουλμπράντσεν (69’ Ελία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέντο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά (73’ Καμαρά), Μασούρας (84’ Μπρούνο), Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί)

Γκολ: 53' Μασούρας

Κίτρινες: 2' Κριβελί, 7' Βίτσκα, 21', 80' Καχβετσί, 32' Κλισί, 76' Βιέιρα - 36' Τσιμίκας, 73' Βαλμπουενά

Κόκκινη: 80' Καχβετσί