21:52 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Η ΑΕΚ πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στη Ρουμανία επικρατώντας με 2-0 της Κραϊόβα με σκόρερ τους Μάνταλο, Λιβάγια και έχει τον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ.

Τα πλέι οφ του Europa League θα πρέπει να σκέφτεται ήδη η ΑΕΚ που δεν δυσκολεύτηκε στη Ρουμανία απέναντι στη Κραϊόβα και πήρε καθαρό σκορ πρόκρισης με 2-0 έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μάρκο Λιβάγια, τον Πέτρο Μάνταλο και τον Παουλίνιο στο επίσημο ντεμπούτο του Μιγκέλ Καρντόσο στον πάγκο της Ένωσης.

Η ΑΕΚ στο πρώτο της επίσημο ματς της σεζόν μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοση της σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών και πήρε αυτό που ήθελε και ήταν σκορ πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ σε μια εβδομάδα.

Μοιρασμένο το πρώτο 45λεπτο

Η ΑΕΚ δεν μπήκε δυνατά στο ματς με τους Ρουμάνους να πιέζουν στο πρώτο δεκάλεπτο και την Ένωση να μην μπορεί να βρει διαδρόμους για να δημιουργήσει φάσεις, αλλά αυτή ήταν η πρώτη που έκανε τη πρώτη μεγάλη φάση για να σκοράρει με τον Πέτρο Μάνταλο. Στο 20΄, ο Παουλίνιο έκανε την κούρσα από τα δεξιά και έβγαλε την σέντρα στον αρχηγό της Ένωσης, ο οποίος σε κενή εστία από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Κραϊόβα είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να επιτεθεί με αξιώσεις απέναντι στην καλά στημένη άμυνα της ομάδας του Μιγκέλ Καρντόσο. Ο Πορτογάλος προπονητής της ΑΕΚ είδε τον Βίκτωρα Κλωναρίδη να ζητάει αλλαγή και στο 38' μπήκε στη θέση του ο Μάρκο Λιβάγια που έδωσε περισσότερη ενέργεια στην επιθετική γραμμή του «δικεφάλου». Αυτό φάνηκε, μόλις, δύο λεπτά αργότερα όταν σε εκτέλεση φάουλ σαν κόρνερ του Σιμάο ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξιό δοκάρι του Πιλιατσέλι.

Η ρουμανική ομάδα απειλούσε μόνο με σουτ από μακριά που δεν ανησυχούσαν τον Βασίλη Μπάρκα που έφτασε τις 100 συμμετοχές στην καριέρα του και ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μάρκο Λιβάγια απείλησε με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Ουσία μηδέν και... γκολ!

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν χειρότερος από το πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα 15 λεπτά δεν κουνιόταν... φύλλο μέχρι το 60'. Εκείνη τη στιγμή ο Μάρκο Λιβάγια, ο οποίος είχε περάσει αναγκαστικά στον αγωνιστικό χώρο λόγω του τραυματισμού του Κλωναρίδη βρήκε με ασίστ τον ανενόχλητο μέσα στην περιοχή Πέτρο Μάνταλο με τον αρχηγό της ΑΕΚ να παίρνει την κεφαλιά και να κρεμάει τον αντίπαλο τερματοφύλακας στέλνοντας την μπάλα στο «Γ».

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο με τους δύο προπονητές να κάνουν αλλαγές και την Κραϊόβα να μην μπορεί με τίποτα να απειλήσει την ΑΕΚ. Η Ένωση στο 86' έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και βγήκε στην αντεπίθεση με πέντε παίκτες. Ο Παουλίνιο ήταν αυτός που έκλεψε και έδωσε την ασίστ στον Μάρκο Λιβάγια, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα. Στη συνέχεια του αγώνα δεν υπήρξε κάποια μεγάλη φάση με την ΑΕΚ να παίρνει το καθαρό 2-0 και να είναι με το ενάμιση βήμα στα πλέι οφ του Europa League.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Βράνιες, Χουλτ, Σιμάο (82' Κρίστισιτς), Σιμόες, Βέρντε (64΄Ολιβέιρα), Ζεράλδες, Μάνταλος, Κλωναρίδης (38' Λιβάγια).

ΚΡΑΪΟΒΑ: Μπριτσεάγκ, Άτσκα, Κέλιτς, Μπάνκου, Ματέιου, Κιτσαλντάου, Ιβάνοφ (66' Γκάκα), Βαταγέλου, Μπάρμπουτ (73' Ιονίτα), Ρομάν (73΄' Φόρτες).